Prije osam godina kroz Zračnu luku Zadar prošla je samo 21 tisuća putnika, ozbiljno se razmišljalo o zatvaranju, a ove će godine biti prevezeno čak 220 tisuća putnika!
- Ove godine imamo letove iz čak sedam europskih gradova, Ryanair nas povezuje s Londonom, Dublinom, Edinburgom, Stockholmom, Pisom, Düsseldorfom i Frankfurtom.
Zahvaljujući tome, do kraja kolovoza smo već imali 157 tisuća putnika, a do kraja godine ćemo imati rekordnih 220 tisuća putnika. Proveli smo anketu među tim putnicima a rezultati su vrlo indikativni - kaže
Katica Pupić Bakrač, direktorica Zračne luke Zadar, koja je o ovim podacima informirala kolegij zadarskog župana
Stipe Zrilića.
Katica Pupić Bakrač izračunala je i koliko dolazak gostiju niskotarifnim zrakoplovima donosi prihoda turizmu.
- Dolaskom 80 tisuća novih turista koji borave 11 dana, broj noćenja je povećan za 880 tisuća. Samo od boravišne pristojbe za njihov boravak ubere se 4,4 milijuna kuna. Vlasnici hotela i apartmana koji su domaćini gostima koje je dovozio Ryanair ove će godine ostati 290 milijuna kuna, a u izvanpansionskoj potrošnji, od ugostiteljstva do trgovine, ovi će gosti ostaviti 308 milijuna kuna. Ovogodišnji prihod od gostiju koje je dovezao Ryanair iznosi 81,5 milijuna eura - zadovoljno je konstatirala Katica Pupić Bakrač.
Poanta u cijeloj priči jest da se aranžman s Ryanairom plaća, no, kako je konstatirao zadarski župan Stipe Zrilić koji je ujedno i predsjednik NO Zračne luke Zadar, na jedan euro uložen u reklamnu kampanju i aranžman s ovim niskotarifnim zračnim prijevoznikom prihod je 40,20 eura.
O ovom modelu privlačenja gostiju svoje bi trebalo reći i Ministarstvo turizma jer se pokazalo puno efikasnije nego ulaganje u turističke sajmove i slične tradicionalne načine prezentiranja hrvatske turističke ponude.
Boravak u Hrvatskoj dobio ocjenu 4,52
Prosječna starost putnika koji u Zadar stižu Ryanairom je 31 godina, a čak 73,4 posto ih za mogućnost odmora u Hrvatskoj doznaje putem interneta. Vrlo je značajno da niti jedan od 1125 anketiranih nije informaciju o dolasku u Hrvatsku dobio putem oglasa na televiziji, a tek je jedan naveo da mu je pomogao propagandni materijal Turističke zajednice. Četvrtina gostiju došla je na preporuku svojih prijatelja i poznanika.
Gosti iz europskih gradova su prosječno ljetovali 11 dana, s tim da su šest dana bili u Zadru, a ostalo putovali po ostalim dijelovima Hrvatske.
Turisti iz Engleske su bili najbrojniji, no značajan je bio i broj Šveđana, Nijemaca i Talijana koji su za pansionsku potrošnju u prosjeku trošili 45 eura, a za izvanpansionsku 47 eura. Izrazito su zadovoljni cijelim aranžmanom i boravkom u Hrvatskoj davši ocjenu 4,52.
Edvard Šprljan/EPEHA
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 20
Pogledaj komentare