Petak, 21.07.2023.

10:48

Cena prenoćišta već od pet evra: Turizam u srpskim banjama cveta, a svaka ima svoju namenu

Banje po Srbiji nesporno su postale najposećenije turističke destinacije.

Izvor: Blic/Marica Jovanović

Cena prenoćišta već od pet evra: Turizam u srpskim banjama cveta, a svaka ima svoju namenu
Sokobanja, Foto:Shutterstock/serato

To potvrđuju i zvanični podaci prema kojima je iz godine u godinu na ovim odmaralištima sve više posetilaca. Za prvih pet meseci ove godine bilo je preko 200.000 noćenja, a najposećenija je bila Vrnjačka banja, u kojoj je zabeleženo više od 60.000 noćenja. Ipak nisu sve banje iste i dosta se razlikuju razlozi zašto se ide u banju Ljig, a zašto u Prolom ili Koviljaču.

Iako su srpske banje prepune stranaca, podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je od početka godine ovde odselo najviše domaćih turista. U Sokobanji ih je bilo skoro 40.000, u banji Vrujci preko 3.000, dok je za ovaj period u Niškoj banji zabeleženo skoro 2.000.

Činjenica je da mnoge banje sada nude širok spektar aktivnosti, ali je činjenica da mnogi u banje idu namenski jer lekoviti izvori po banjama nisu svi isti.

Vrnjačka banja

Ova banja smeštena je u centralnom delu Srbije, 200 km južno od prestonice.

U ovoj banji postoji čak sedam poznatih izvora lekovite vode, a reč je o toplim i mineralnim vodama. Za balneološku terapiju, koja je poznata i popularna, koriste se četiri izvora: Topla voda, Snežnik, Slatina i Jezero. Pored toga, dve vode se flaširaju kao mineralne vode – voda vrnjci sa izvora Topla voda i vrnjačko vrelo.

Banjska voda je izuzetno korisna za lečenje različitih oboljenja kao što su bolesti žuči, problemi sa želucem i varenjem, dijabetes, bolesti bubrega i mokraćnih puteva.

Banja Ljig

Banja Ljig je na oko sat vožnje od Beograda. Noćenje u apartmanu kreće se od 10 evra za dve osobe, što je pet po osobi, dok su bungalovi 50 evra, a hotelski smeštaj je oko 100 evra po noćenju.

Smeštena u opštini Ljig, između obronaka planina Rajac i Rudnik, uz reku Kačer, ova banja poznata je po tome da su zime veoma blage a leta prijatna, što turiste privlači tokom cele godine. Preporučuje se onima koji traže odmor, opuštanje i lekovite terapije, a posebno je poznata po svojim lekovitim termalnim izvorima za lečenje različitih zdravstvenih stanja, naročito za osobe koje pate od reumatizma, artritisa i za određene kožne bolesti.

Prolom banja

Prolom banja je od Beograda udaljena 310 kilometara, a ukoliko idete automobilom, ovu razdaljinu prelazite za nešto više od 3 i po sata. Ova banja smatra se mestom sa najzdravijim i najboljim lekovitim izvorima tople i mineralne vode.

Voda u Prolom banji ima pozitivan uticaj na bolesti bubrega, infekcije, reumatske tegobe, kao i srčana oboljenja.
Niška Banja, Foto: Shutterstock/ Jovan Mrikovic
Niška banja

Ova banja udaljena je oko 250 km od Beograda, što bi automobilom bilo oko dva sata i 30 minuta. Već dug niz godina uspešna je u lečenju i oporavku raznih vrsta zdravstvenih tegoba i problema. Ovde se nalaze tri osnovna izvora lekovite vode: Glavni izvor, poznat i kao "Kraljev izvor", "Suva banja" i "Školska česma".

U Niškoj banji leče se različita oboljenja, a neka od njih su:
  • reumatski problemi,
  • neurološki problemi,
  • kožna oboljenja,
  • problemi sa disajnim organima,
  • postoperativna rehabilitacija.


Sokobanja

Sokobanja je udaljena od Beograda oko 220 kilometara, odnosno oko 2 sata i 30 minuta vožnje kolima. Posetioci ovde vrlo često dolaze zbog netaknute prirode, slapova brze, čiste vode koji se spuštaju poput galopirajućeg vodopada niz strme stene i litice, čistog vazduh, bogate istorije...

Ono po čemu je zapravo najpoznatija jesu termalni izvori lekovite vode i termomineralno blato koje se koristi za terapiju i lečenje određenih zdravstvenih stanja. Posebno je poznata po lečenju dece sa respiratornim problemima.

Neka od oboljenja koja se leče u ovoj banji su:
  • bolesti disajnih puteva,
  • stanje posle povrede,
  • oboljenja nervnog sistema,
  • reumatski problemi.


Banja Vrujci

Ova banja udaljena je od Beograda oko 100 kilometara, pa će vam do nje trebati oko sat i 20 minuta ukoliko krenete automobilom. Vrujci su nadaleko poznati po lekovitosti vode koja ovde izvire i po lekovitom blatu koje ima blagotvorno dejstvo i koristi se kao terapijsko sredstvo prilikom lečenja raznih povreda, kao i reume i drugih oboljenja.

U ovoj banji leče se mnoga oboljenja a neka od njih su:
  • reumatski problemi,
  • neurološki problemi,
  • kožne bolesti,
  • respiratorni problemi,
  • problemi sa varenjem,
  • postoperativna rehabilitacija.
Sokobanja, Foto: Shutterstock/ Creative Family

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: