Subota, 29.05.2021.

14:39

Najduža klisura u Evropi krasi Srbiju FOTO

Područje Đerdapa je, odlukom Izvršnog saveta Organizacije ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu – Unesko, od 10. jula 2020. godine upisano na Uneskovu listu svetskih geoloških parkova i proglašeno prvim geološkim parkom u Srbiji.

Izvor: Travel magazine

Najduža klisura u Evropi krasi Srbiju FOTO
Foto: Shutterstock/Slavica Stajic

Na zasedanju Izvršnog saveta Uneska, potvrđena je odluka o izboru Geo-parka Đerdap za jedan od 15 novih geo-parkova u svetu.

Geo-parkovi su jedinstvena, geografski celovita područja, koja se odlikuju lokalitetima i pejzažima od međunarodnog geološkog značaja, ali istovremeno i sa izuzetnim prirodnim i kulturnim nasleđem. Geo-park Đerdap se prostire na površini od 1.330 km2 obuhvatajući izvanredne lokalitete i fenomene geološkog karaktera.
Foto: Shutterstock/BGStock72
Đerdapska klisura

Najupečatljiviji prirodni fenomen u Geološkom parku je Đerdapska klisura, koja je, sa dužinom od preko 100 kilometara, najduža klisura u Evropi. Sastoji se od četiri manje klisure i tri kotline: Golubačka klisura, Ljupkovska kotlina, klisura Gospođin vir, Donjomilanovačka kotlina, Kazanska klisura, Oršavska kotlina i Sipska klisura.

Na ovom prostoru Dunav je svojom snagom duboko isklesao snažne kamene planine Južnih Karpata. Tu je, otkrivajući izuzetne lepote geonasleđa, ostavio iza sebe "knjigu geološke evolucije Zemljine kore na Dunavu od proterozoika do poslednjeg ledenog doba", referentne lokalitete za srpsku geološku zajednicu i istorijski važnu lokaciju za razvoj paleontologije, sedimentologije, hidrogeologije i geomorfologije. Kolevka evropske civilizacije

Zbog specifičnog geografskog položaja, blage klime i raspoloživih, raznolikih prirodnih resursa, ovo područje je bilo milenijumsko naselje nekoliko civilizacija. One datiraju iz vremena mezolita (Lepenski vir, oko 9.500 – 5.500 p. n. e.) i neolita (najstariji rudnik u Evropi – Rudna Glava kod Majdanpeka, oko 5.000 godina p. n. e.). Iz novijeg – rimskog, vizantijskog i turskog perioda su Trajanova tabla, tvrđave Golubački grad i Fetislam, Diana. Ne treba zaboraviti ni tradicionalne kuće, crkve i manastire.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: