Četvrtak, 11.03.2021.

10:50

Ćele-kula najposećeniji spomenik u Nišu, turistima ni pandemija nije prepreka za obilazak

Uprkos pandemiji koronavirusa, Ćele-kula je i prošle godine bila najposećeniji istorijski spomenik u Nišu - od 23.000 posetilaca, istorijskih spomenika u gradu i oklolini nju je posetilo 13.000.

Izvor: Beta

Ćele-kula najposećeniji spomenik u Nišu, turistima ni pandemija nije prepreka za obilazak
Niš, ilustracija/Foto:Branimir Dobes/Shutterstock

Prema podacima Narodnog muzeja, u 2018. godini taj spomenik je obišlo više od 45.000 ljudi, a u 2019. više od 55.000.

U prva dva meseca ove godine Ćele-kulu posetilo je više od 1.200 ljudi, među kojima je bilo i stranaca.

Prema rečima više kustoskinje niškog Narodnog muzeja Bojane Milenković, zbog Ćele-kule u taj grad dolaze turisti iz svih krajeva sveta i mnogi od njih odlaze zaista potreseni saznanjem da je kula podignuta tako što su u nju uzidane glave srpskih boraca poginulih na brdu Čegar kraj Niša.

Milenković je podsetila da je bitka na Čegru počela 31. maja 1809. kao jedna od bitaka u Prvom srpskom ustanku, a za oslobođenje Srbije od viševekovne osmanske vladavine.
Ilustracija/Foto: Shutterstock/Kristina Bojovic
"Srpski vojskovođa Stevan Sinđelić se lavovski borio na Čegru sa svojim Resavcima, ali kada je video da neće moći da održi položaj, s obzirom da nije dobijao nikakvu pomoć sa drugih srpskih položaja, odlučio se za jedan herojski čin - pucao je u barutanu u svom šancu", kazala je Milenkovićeva za agenciju Beta.

U eksploziji je stradalo, dodala je Milenkovićeva, oko 2.000 srpskih vojnika i između 4.000 i 5.000 turskih vojnika.

"Ljut zbog takvog čina i nameran da zaplaši narod u Srbiji, zapovednik Niša Hušid-paša naredio je da se srpskim vojnicima odseku glave i da se sa njih skine koža. Napunjene pamukom, glave je poslao sultanu u Istanbul kao ratni trofej, a od samih lobanja je nastala Ćele-kula", izjavila je Milenkovićeva.
Prema njenim rečima, od 952 glave koje su ugrađene u kulu, do danas je ostalo samo 58, a razloga za to je više.

"Sve do 1.878. godine, odnosno do oslobođenja Srbije od Turaka, kula je bila potpuno na otvorenom, tako da je zub vremena učinio svoje, ali i ljudi. Predanje kaže da su ljudi izvlačili lobanje kako bi ih sahranili na dostojan, hrišćanski način", rekla je Milenkovićeva.

Kako je kazala, nad Ćele-kulom je 1.878. godine podignuta nadstrešnica, a kapela koja je i dan danas štiti izgrađena je 1892. godine, po projektu arhitekte Aleksandra Aleka.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Povlače se novčanice od 50 evra

Centralna banka Španije naložila je povlačenje iz opticaja novčanica od 50 evra počev od aprila, zbog toga što je veći broj njih oštećen mastilom koje ispuštaju sistemi protiv krađe instalirani u bankomatima, prenose danas španski mediji.

8:04

5.4.2025.

2 d

Podeli: