Sreda, 17.10.2018.

13:28

Istina o "ekološkoj katastrofi" koja je pogodila jezero Uvac

Vodostaj jezera Uvac opao je za skoro dvadeset metara, a povučeni slikama koje su postale viralne na društvenim mrežama, mediji su ubrzo počeli da pišu o ekološkoj katastrofi koja je pogodila jedan od najlepših predela naše zemlje.

Izvor: Tara Tomoviæ

Istina o
Uvac / thinkstock

Ipak, istina je sasvim drugačija. Da, tačno je da je Uvačko jezero nekih 20 metara ispod maksimalnog nivoa, ali nije tačno da se radi o ekološkoj katastrofi. Naime, ovo je redovna pojava Uvačkog jezera, koje je pre par godina bilo čak 40 metara ispod svog maksimalnog nivoa, a prošle takođe od 10 do 20 metara, zavisno od dela godine.

“Jezero postoji 40 godina i to je redovna pojava kada govorimo o jezeru koje je nastalo u svrhu proizvodnje elektirčne energije“, za 92 putovanja kaže pravnik Darko Ćirović iz Specijalnog rezervata prirode Uvac. – “Živi svet nije ugrožen.“

Ipak, od nižeg vodostaja postoji mnogo veći problem.

“Daleko veći problem su otpadne vode iz Sjenice, koja završava u Uvačkom jezeru“, kaže on i ističe da je nizak vodostaj redovna pojava, a ove godine je voda počela da se povlači sredinom avgusta.

Razloga za brigu nema jer se, prirodnim tokom, jezero ponovo puni u martu i aprilu kada se sneg koji je česta pojava u ovim krajevima otapa, ali i sa prvim prolećnim kišama.

Turisti ugrožavaju Uvac?

Uvac / thinkstock
Jezero Uvac se nalazi na 995 metara nadmorske visine. Njegova najveća dubina je 108 metara, a prosečna je 60 metara. Udobno je smešteno između Zlatara i Javora, a kada govorimo o prirodnim lepotama Srbije bez premca se nalazi na prvom mestu i tako krasi razglednice koje se iz Srbije šalju.

“Pre desetak godina bili smo srećni kada smo imali jedan čamac i desetak turista, a danas imamo drugi problem – preveliki broj turista, pa tako u sezoni saobraća i do 30 čamaca dnevno.“

To se još nije loše odrazilo na beloglave supove i prirodnu sredinu, ali kako Ministarstvo za zaštitu životne sredine i Zavod za zaštitu prirode Srbije ističe, problem ubrzo može nastati, a preveliki broj čamaca, a samim tim i turista loše se odraziti na ptice koja imaju gnezda pored obale, kao i na posebne vrste slepih miševa koje žive u pećinama.

“Dnevno ne bi trebalo, po mišljenju Zavoda, da saobraća više od šest čamaca u isto vreme u turama po tri sata, dakle da prođe samo 200-250 turista u toku dana“, zaključuje Darko Ćirić u razgovoru za 92 putovanja.

U Specijalnom rezervatu prirode Uvac, koji se prostire na 7.500 hektara površine, žive 24 vrste ribe, 172 vrste ptica, kao i 219 biljnih vrsta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

23 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija izvela veliki napad: Pogođen štab CIA

Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.

16:03

21.12.2024.

1 d

Podeli: