Izlet na jug Srbije - Novi Pazar, Petrova crkva i Đurđevi stupovi
Jugozapadni deo Srbije, uz reku Ibar po kojoj je naziv dobila i čuvena magistrala, jedan je od najlepših delova zemlje kada je reč o kulturno-istorijskim znamenitostima.
Osim preplitanja najstarijih začetaka srpske države (Stari grad Ras, UNESCO) i kasnije osmanske vlasti, južno od Kraljeva ovaj deo Srbije obiluje šumom i prelepim valovitim pejzažima koje u proleće i leto bujaju nijansama zelene.
Vozeći se Ibarskom magistralom južno od Kraljeva u smeru ka Novom Pazaru, sa leve strane reke, na brdu primetićete srednjovekovni grad-tvrđavu Maglič, a nešto kasnije sa desne strane puta naići na odvajanje za prelepi Manastir Studenicu (XII vek, UNESCO).
Još južnije, nadomak Novog Pazara nalazi se najstarija crkva Srbije - Petrova crkva iz kasnog IX veka, a nedaleko od nje i Manastir Đurđevi stupovi (kraj XII veka), kao i Manastir Sopoćani (XIII vek, UNESCO).
Crkva Svetih apostola Petra i Pavla, poznatija je kao Petrova crkva. Nalazi se na severoistočnom obodu grada Novog Pazara i do nje se iz centra stiže u roku od samo nekoliko minuta, gradskim taksijem. Tačan period podizanja crkve nije poznat.
Na osnovu posrednih istorijskih podataka i po obliku dela crkve za koji se smatra da je najstariji, pretpostavlja se da je podignuta u kasnom IX ili ranom X veku, kada je postala sedište Raške episkopije.
Za srpsku istoriju ovaj hram ima poseban značaj, jer se za njega vezuju neki od najvažnijih događaja iz života Stefana Nemanje - pretpostavlja se da je crkva mesto gde je kršten, gde se održao sabor protiv bogumila i predao vlast sinu Stefanu.
Zajedno sa Starim gradom Rasom i Sopoćanima, Petrova crkva je uvrštena na listu UNESCO-ve svetske baštine.
U Petrovu crkvu moguće je ući ukoliko u vreme posete sretnete osobu koja inače jedina ima ključeve crkve, i povremeno otvara kapije ovog zdanja na molbu slučajnih turista. Vremenom, oko crkve je na mestu najstarijeg groblja niklo i nešto mlađe sa stećcima, koji imaju zanimljive inskripcije.
Taksijem koji smo iznajmili u centru Novog Pazara, posle obilaska Petrove crkve uputili smo se na drugi brežuljak koji gleda na grad, u manastir koji nosi naziv Đurđevi stupovi.
Sazidan je krajem XII veka kao zadužbina velikog župana Stefana Nemanje, po predanju u znak zahvalnosti Svetom Đorđu za izbavljenje iz pećine u koju su ga zatočila braća.
Manastirska crkva sa kupolom ima karakteristične kule – stupove, po kojima je i dobila naziv. Ovo zdanje smatra se začetkom raške stilske grupe religioznih spomenika.
O značaju ovog manastira svedoči podatak da su u njemu počivale mošti kralja Dragutina, drugog ktitora, koji je proširio crkvu. Manastir je teško stradao za vreme austrijsko-turskih ratova krajem XVII veka i u ratovima XX veka.
Nakon Drugog svetskog rata, jedan deo fresaka je prenet u Narodni muzej u Beogradu. Godine 1979. godine, uvršten je na listu UNESCO-ve svetske baštine kao deo celine Stari Ras sa Sopoćanima.
Grad Novi Pazar
Najstariji deo Novog Pazara, smestio se oko Stare čaršije koja se nalazi u delu grada na desnoj obali reke Raške.
Staro gradsko jezgro sadrži značajne spomenike kulture iz perioda vladavine Osmanlija - između XV i XIX veka, kao Altun-alem džamiju, Arap džamiju sa nizom trgovačkih objekata koji je okružuju, Stari Isa-begov hamam, itd.
U centralnom delu grada dominira Novopazarska tvrđava, srednjovekovno tursko utvrđenje koje je podigao Isa-beg Isahović u XV veku prilikom osnivanja Novog Pazara. Utvrđenje čine tri ugaone tabije – bastioni, i kula poznata kao Stara izvidnica ili Kula Motrilja, smeštena između severne i zapadne tabije.
Odmah pored Novopazarske tvrđave, u Staroj čaršiji nalazi se pregršt radnji koje nude srebrni i zlatni nakit, stišnjene između starinskih pekara gde se somuni peku u zemljanim pećima, pokraj radnji u kojima može da se kuvi goveđi sudžuk.
Jedna od meni najzanimljivijih kuća u srcu Stare čaršije je kafedžinica - Kafe Teferič, kuda sam se tokom posete Novom Pazaru uputila na pravu tursku kafu.
Ušla sam u vremešni čardak ni na nebu, ni na zemlji, koji od spolja pomalo izgleda kao da se od starosti nakrivio i da jedva odoleva zubu vremena, i videla da u ovoj kafedžinici borave isključivo muškarci.
Činjenica da žene ovde ne ulaze, stvorila je malu nelagodu pri pronalaženju astala u ćošku prostorije, ali je želja da fotografišem mesto gde se spravlja prava turska kafa prihvaćena sa dobrodošlicom.
U centru Novog Pazara, kod Sebilja koji je nalik onom najčuvenijem sarajevskom, ali i beogradskoj kopiji na dnu Skadarlije, nalazi se verovatno jedna od najboljih ćevabdžinica Srbije - Roštilj Šadrvan.
Nakon jela u ovom mi u Beogradu i od lokalaca preporučenom restoranu, mogu samo da napišem da ovako dobre ćevape u Srbiji nisam jela. Meso ćevapčića toliko je mekano, da se tope u ustima, i uz golijski jogurt i vruć somun deo su neizostavne posete Novom Pazaru.ž
Tekst i fotografije deo su internet stranica "Umetnost putovanja", zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.009. dan. Eksplozije odjekuju u ukrajinskim gradovima Odesi na Crnom moru i Kropivnickom. Guverner Odeske oblasti Oleh Kiper pozvao stanovništvo da se skloni u zaklon.
Rat u Ukrajini – 1.010. dan. Ruske snage PVO su tokom protekle noći uništile 47 dronova u Rostovskoj, Belgorodskoj, Brjanskoj i Voronješkoj oblasti, na Krasnodarskoj teritoriji i na Krimu, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Predsednik Srbije oglasio se na Instagramu povodom napada na kanal Ibar-Lepenac i rekao da su neosnovane optužbe na račun Srbije, kao i da su neodgovorne i zabrinjavajuće.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je da najoštrije osuđuje akt uništavanja dela kanala Ibar-Lepenac koji se desio sinoć u opštini Zubin Potok.
Predsednik Srbije oglasio se na Instagramu povodom napada na kanal Ibar-Lepenac i rekao da su neosnovane optužbe na račun Srbije, kao i da su neodgovorne i zabrinjavajuće.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je da najoštrije osuđuje akt uništavanja dela kanala Ibar-Lepenac koji se desio sinoć u opštini Zubin Potok.
Američka kompanija za proizvodnju vojnih uniformi "Sinkler i Vajld" (Sinclair & Vilde) optužila je ukrajinsku policiju i Ministarstvo odbrane za korupciju i mito.
Portparol Kosovske Policije Baki Keljani potvrdio je za Kosovo onlajn da je u toku intenzivan rad policije i pravosuđa nakon što je eksplozija u Zubinom Potoku oštetila kanal Ibar-Lepenac, na više lokacija na severu KiM.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski tvrdi da je za okonačnje "vrele faze" rata potrebno je da se neokupiranom delu zemlje ponudi članstvo u NATO-u, što je Kijev i zatražio od Alijanse da se i zvanično dogodi na sastanku NATO sledeće nedelje.
Brazilski model sa internacionalnom karijerom Lusijana Kertis, njen suprug fotograf Enrike Žendre i njihovo 11-godišnje dete kidnapovani su i držani kao taoci 12 sati u Brazilu.
Osobe koje pate od "dugog kovida" rade mnogo manje sati u odnosu na period pre nego što su obolele, pokazalo je istraživanje sprovedeno u holandskom gradu Roterdam.
Glumac Džon Travolta se žestoko posvađao s režiserom Romanom Polanskim i napustio je set pre nego što je pala prva klapa ikao je za ulogu trebalo da dobije 17 miliona dolara.
Irski glumac Kolin Farel glumio je 2015. godine u crnoj komediji "Jastog", koju je režirao, napisao i koproducirao nagrađivani reditelj Jorgos Lantimos.
Bilo da ste zaljubljenik u savremene romane, obožavalac klasičnih dela, strastveni čitalac knjiga za decu ili pak istražujete svet knjiga za mlade, ponuda Vulkan izdavaštva zadovoljiće apetite svakog čitaoca.
Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha called on his NATO colleagues to announce an invitation to Ukraine for admission to the Alliance during a meeting in Brussels next week, Reuters reported, which had access to the letter.
Thousands of demonstrators protesting Georgian government's decision to suspend EU accession negotiations gathered for the second night in a row in front of the parliament in the capital Tbilisi, and as they did the previous evening, they clashed with police.
Primary and secondary schools in Serbia received a letter that the implementation of the "Zdravitas" information system, which was planned for Monday, December 2, was postponed.
Komentari 3
Pogledaj komentare