Jedinstvenost i autentičnost gubila se vremenom kojem je prepušten, a nemar, stanje u ekonomiji i društvu, kao i imovinsko-pravni odnosi neki su od problema koji nedozvoljavaju da se sjaj ovog dvorca u skorije vreme povrati
Izvor: Caffe Vojvodina, magazin za turizam i ugostiteljstvo
Na regionalnom putu Beograd-Alibunar-Vršac, a na devet kilometara od Vršca prolazi se kroz naselje Vlajkovac. Naselje od oko 1.200 stanovnika, među kojima prema poslednjem popisu najviše žive Srbi, potom Rumuni i Mađari. Ne možete, a da ne primetite, još sa puta, nekadašnji sjaj vlastelinskog dvorca, koji danas stanjem u kojem se nalazi, bez imalo tajni prepričava tužnu priču sela. Jedan je od najreprezentativnijih građevina ovog tipa u Vojvodini i kao takav privlači pogled svakog prolaznika.
Iz istorije saznajemo da je dvorac izgradio grof Đerđ Močonji 1859. godine. Postoje podaci koji govore i o ranijoj godini izgradnje, ali još uvek nije pouzdano utvrđeno kada je dorac podignut.
Dvorac je nasledila njegova ćerka Georgina Močonji, udata za Rudolfa Bisingena. Imanje je menjalo vlasnike, da bi poslednji vlasnik bila grofica Rozeina Bisingen-Nipenburg. Prvom agrarnom reformom, 1919. godine, oduzeto im je pola imanja, dok je drugom reformom vlastelinstvo Bisingena potpuno iščezlo.
Dvorac je građevina spratnog tipa, izgrađena u stilu klasicizma, sa neobičnom i raskošnom dekorativnom plastikom i izuzetnim elementima od kovanog gvožđa. Na uličnoj fasadi je jednostavan ulaz sa četiri dorska stuba, dok su na bočnim fasadama po dve niše, pretpostavlja se namenjene skulpturama, kao nekadašnjim elementima dekoracija. Na podužnoj, unutrašnjoj fasadi nalazi se masivan trem pokriven krovom, podbočenim stubovima od kovanog gvožđa. Kupola sa stilizovanim ljiljanima, gromobranom i vidno prepoznatljivim mestom na kojem je stajao grb porodice Bisingen-Nipenburg, najuočljiviji je i najreprezentativniji deo objekta. Prepoznatljiv je po kupoli, ali i zbog svoje spoljne dekoracije, dvorac u Vlajkovcu je jedan od 50-tak dvoraca u Vojvodini koji nema dvojnika. Jedinstvenost i autentičnost gubila se vremenom kojem je prepušten, a nemar, stanje u ekonomiji i društvu, kao i imovinsko-pravni odnosi neki su od problema koji nedozvoljavaju da se sjaj ovog dvorca u skorije vreme povrati.
Enterijeru dvorca se pripisuju uzani i visoki hodnici i ne tako velike prostorije, bez dekorativnih elemenata. Na sprat vode stepenice ograđene ogradom od kovanog gvožđa. Sprat zgrade je, usled obrušavanja tavanice, potpuno neupotrebljiv. Izuzev dvorca i parka, neposredno pored kompleksa, ostala je onovremenska biroška kuća, koja je prilikom rekonstrukcije izgubila svoju autentičnost. Nekadašnji glavni ulaz u dvorski kompleks, danas se samo nazire.
Park dvorca u Vlajkovcu nastao je isušivanjem bare. Jedan deo podignut je oko 1890, a drugi oko 1903. godine. Oko parka i jezerske površine prokopani su drenažni kanali, kojima se voda povlačila. Jezero je imalo dva ostrva, most drvene konstrukcije, koji se pružao sredinom, i jedan drveni objekat. Danas postoji most, izmenjene konstrukcije, a skoro cela površina jezerskog basena je betonirana 2002. godine, dok je drveni objekat rekonstruisan i u njemu je smešten restoran.
Park je pod zaštitom od 1973. godine, kada je dodeljen na staranje i upravu opštini Vršac. Prema Pravilniku o kategorizaciji zaštićenih prirodnih dobara svrstan je u II kategoriju, kao Prirodno dobro od velikog značaja. Spomenik prirode "Stari park u Vlajkovcu" rezultat je mešavine dva stila uređenosti, francuskog i engleskog.
Tokom Drugog svetskog rata u dvorcu je bila smeštena nemačka vojna komanda, a posle ga je koristilo vojno vazduhoplovstvo. Sve do 1953. godine, u dvorcu je bio smešten Dom za ratnu siročad. Objekat zatim preuzima PD "Ogled" i koristi ga za kancelarije i stanove radnika. Ovo je period kojim započinje ubrzano propadanje kompleksa i nestajanje njegovih lepota. Danas dvorcem upravlja Mesna zajednica "Vlajkovac". Objekat je ušao u program restitucije i njegovi naslednici uputili su zahtev za povraćaj imovine. Dvorac je od 1989. godine spomenik kulture od velikog značaja.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je preko noći postao ''najtraženija'' ličnost u Bosni i Hercegovini zbog činjenice da je uprkos prvostepenoj presudi suda iz Sarajeva uspeo da pređe granicu sa Srbijom i čak stigne do Izraela, oglasio se noćas.
Snažan zemljotres magnitude 7,7 pogodio je Mjanmar, saopštio je Američki geološki institut (USGS). Tresle su se i još dve susedne zemlje. Prvi snimci su strašni. Ne zna se broj mrtvih.
Pred Srbijom je kišovit period, ali i osetno zahlađenje koje se očekuje 6. i 6. aprila, dok je vremenska prognoza za Uskrs povoljnija, bar za sada, i predviđa porast temperature.
Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u finale Mastersa u Majamiju pošto je savladao Grigora Dimitrova sa 2:0 – po setovima je bilo 6:2, 6:3.
Litvanija je danas saopštila da su spasioci pronašli oklopno vozilo sa četiri nestala američka vojnika koje je prošle nedelje potonulo u močvari na vojnom poligonu u baltičkoj zemlji, ne pominjući vojnike.
Litvanija je danas saopštila da su spasioci pronašli oklopno vozilo sa četiri nestala američka vojnika koje je prošle nedelje potonulo u močvari na vojnom poligonu u baltičkoj zemlji, ne pominjući vojnike.
Sumnja se da su američki vazdušni napadi pogodili područja oko glavnog grada Jemena, koji drže pobunjenici Huti, tokom noći i u ponedeljak ujutru. Huti, koje podržava Iran, saopštili su da je najmanje jedna osoba poginula, javlja AP.
Dve osobe su povređene u pucnjavi u španskom gradu Plasensija, javio je kanal "Ekstremadura". Jedna od njih je i dvogodišnja devojčica, koja je nakon hica u glavu teško povređena.
Australijski teniser Nik Kirjos i njegova dugogodišnja partnerka Kostin Haci navodno su stavili tačku na svoju vezu, a sve je dodatno podgrejala serija zagonetnih objava koje je Haci podelila na društvenim mrežama.
Dok nisu postojali lekovi za sve i svašta, narod je najviše verovao u narodnu medicinu. Naše bake ali i majke kunu se u pojedine biljke i kažu da leče mnoge boljke.
Bil Mari, zvezda filmova Isterivači duhova i Beskrajni dan, u nedavnom je intervjuu otkrio da žali što je odbio da sarađuje i glumi u filmu Klinta Istvuda.
Riot Games je najavio 2XKO Alpha Lab 2, koji će biti dostupan od 18. do 20. aprila 2025. godine i koji donosi značajne izmene u gejmpleju nadolazeće tabačine smeštene u League of Legends univerzum.
Da, dobro ste pročitali, Peaky Blinders su specijal novog Battle Pass-a koji je dostupan već nedelju dana a imaćete prilike sve do 31. marta da prikupite vredne nagrade koje on omogućava.
Azijska scena polako počinje da pokazuje interesovanje za CS2, dok VALORANT beleži rast popularnosti u Evropi, zahvaljujući velikim turnirima poput Masters Bangkok 2025.
A strong earthquake of magnitude 7.7 struck Myanmar today, the US Geological Survey (USGS) announced. Two other neighboring countries also shook. The number of dead is unknown but it could be up to 100.000 victims.
The Appellate Court in Niš revoked the decision confirming the indictment against Dejan Dragijević and Srdjan Janković, suspects in the murder of the two-year-old girl Danka Ilić, and ordered the High Court in Zaječar to re-decision.
A strong earthquake of magnitude 7.7 struck Myanmar today, the US Geological Survey (USGS) announced. Two other neighboring countries also shook. The first images are terrible. The number of dead is unknown.
Kad govorimo o tome koliko je velik neki zemljotres bio, pomenemo magnitudu, ali ona jedini faktor koji određuje koliko katastrofalan zemljotres ume da bude.
Ovo je najozbiljnija kriza za bezbednost Zapada od završetka Drugog svetskog rata, i traje dugo, ali koje zemlje su sposobne da istupe u prvi plan dok se Sjedinjene Države povlače?
Komentari 5
Pogledaj komentare