Ana Nikitović je sa još pet kustoskinja iz Koreje, Hong Konga, Berlina, Londona i Johanesburga, pohađala de Apple kustoski program u Amsterdamu. Tokom godinu dana, njih šest je putovalo, istraživalo i sarađivalo na završnom projektu ovog kustoskog programa, izložbi Weak Signals, Wild Cards u bivšoj Shellovoj kantini u Amsterdamu (www.weaksignals.nl). Tako je počela saradnja sa jednom od polaznica kustoskog programa, Dži Jung Jang.
Plod te saradnje je i izložba koja se u petak 22. oktobra otvara u Salonu muzeja savremene umetnosti, USTA NA USTA NA USTA.
Iako donekle ima nameru da predstavi viđenje ove umetničke scene, ona nije njen pregled, već neka vrsta suočavanja. Suočava nas sa pojmom nacionalnog identiteta koji je formiran sa modernističkim narativom države. Uzimajući u obzir alternativne narative koji se svesno izdvajaju od tipičnih korejskih epova o dinamici uspeha, ona prepoznaje i usvaja potrebu za definisanjem novih kritičkih stavova.
Kako te je put naveo u Koreju? Ana Nikitović: Da bi se opstalo u sistemu umetnosti kakav je danas, potrebno je prihvatiti njegov uslov permanentne mobilnosti, nastao iz potrebe za samoorganizacijom izvan institucionalnog okvira. Možemo reći da su kustosi, umetnici i ostali radnici u kulturi danas podjednako turisti koliko i profesionalci u svom poslu. Međutim, iskustvo odrastanja u Beogradu devedesetih je učinilo da nikako ne mogu da oslobodim osećaja uskraćenosti tog prava na mobilnost.
Pored spleta okolnosti, vodila me je i znatiželja, za koju mislim da je ipak nešto više od pukog etnografskog impulsa. Zato sam odmah prihvatila poziv da sarađujem sa Ji Yoon na izložbi u Hamilton Art Spaceu u Seulu, i tamo provedem dva meseca na rezidencijalnom programu. Tek onda sam razmišljala o tome da li mi putujemo i pokušavamo da utvrdimo različitosti ne bi li uticali na svoja dosadašnja uverenja, ili nam je to direktno iskustvo potrebno ne bi li ih upravo utvrdili.
Kakva je korejska savremena umetnička scena? Čak i posle dvomesečnog istraživanja ne mislim da mogu da se usudim da dajem neke konačne sudove o tome kakva je neka umetnička scena, pogotovo korejska. Zato izložbom Usta na usta na usta reagujemo na kompleksnosti identifikacije i pozicioniranja u odnosu na ono što se opisuje kao “savremena umetnost iz Koreje”. Predstavljajući umetničke stavove koji, svaki na svoj način, pozicioniraju svoj rad u odnosu na svoj kulturni, politički ili ekonomski kontekst, izložbom pokušavamo posetioce, koliko i sebe, da suočimo sa određenim pretpostavkama u savremenoj umetnosti, poput one etnocentričke.
Usta na usta na usta? Naziv izložbe inspirisan je video radom Usta na usta Tereze Hak Kjung Ča iz 1975. godine. Rad istražuje domete i ograničenja maternjeg jezika prikazivanjem nemog izgovora korejskih samoglasnika, dok šum koji ometa sliku ukazuje na gubitak jezika putem vremena.
Ča, koja je skoro ceo život provela u SAD i Evropi, veći deo rada posvetila je upravo jeziku i njegovim ograničenjima. Kao strankinji, savladavanje novog jezika značilo joj je više od savladavanja puke komunikacije. Tvrdila je da joj svesno nametnuta otuđenost omogućava da analizira i eksperimentiše sa svim ostalim relacijama unutar jezika.
Dok su se radovi većine konceptualnih umetnika zasnivali na lingvističkim strukturama, upotreba jezika kod Tereze Ča imala je drugačije izvore. Za Korejce, pitanje jezika ima emocionalnu konotaciju, s obzirom na to da tokom japanske okupacije (1909-1945) nisu smeli da koriste maternji jezik.
Kako je pao izbor na ove umetnike? Povod za moj odlazak u Seul je bila izložba Bojana Fajfrića ‘Theta Rhythm, While My Father Was Sleeping’ u trenutno jednom od najzanimljivijih umetničkih prostora u Seulu, Hamilton Art Space, koji vodi i čiji program uređuje Ji Yoon Yang. Pored saradnje na ovoj izložbi gde je premijerno prikazan Fajfrićev film, nas dve smo moj boravak u Seulu iskoristile za istraživanje za beogradsku izložbu. Tako smo došle do ove selekcije koja predstavlja novu generaciju umetnika iz Koreje svesnih nasleđa konceptualne umetnosti, njenih etičkih, estetskih i političkih implikacija. Predstavljeni radovi nanovo pregovaraju sa konceptualnim praksama, međutim oni ne utvrđuju lingvističke i tautološke koncepte, već koriste iskustvo konceptualne umetnosti da pregovaraju sopstvenu poziciju posrednika u složenim društvenim relacijama.
Šta je sve izloženo u Salonu muzeja savremene umetnosti? S.O.S. Usvojeni disenzus predstavlja video dokumentaciju performansa kada je Minuk Lim pozvala publiku na vožnju brodom duž reke Han. Na tom putovanju publika je bila u prilici da prati inscenaciju ličnih priča ljubavnika, zatvorenika i demonstranata u autentičnom okruženju ovog dela Seula. Umetnica je ovim putem stvorila mikro zajednicu sa kojom je uspela da podeli ono što nije uspelo da postane tema u javnosti i što je ostalo zaboravljeno tokom procesa izgradnje Seula pod pompeznim nazivom “Čudo reke Han”.
SAMSUNG ZNAČI: SVRŠITI i MOJA SLATKA PACIFISTKINJA su radovi YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES prevedeni na srpski jezik. Ova brza, pokretna animacija teksta, sročena je u vidu kompleksnih, evokativnih narativa koji u prvom licu govore o seksu, nasilju kapitalizmu i ideologiji. Če, Uandžun pasionirano fotografiše, arhivira i dokumentuje posledice skorašnjih povlačenja američkih vojnih baza iz Južne Koreje. On beleži ogoljeni prostor ispražnjen od američkih trupa, što nam dopušta da zamislimo široke nepregledne prostore koje je u ime održavanja mira nekada zauzimala vojska. Sung Huan Kimov video Ispiranje mozga i kukuruza priča priču o korejskom dečaku koji je 1968. godine pogubljen od strane severno korejskih špijuna zbog toga što je nesmotreno izrazio sopstvenu mržnju prema komunizmu. Sung nam ovaj kompleksni narativ o glasinama, lažima i istoriji saopštava putem različitih metoda ritmičkih i intonativnih preterivanja korišćenjem teksture glasa i zvučnih efekata.
Radovi koje predstavljamo izložbom Usta na usta na usta između ostalog svesno koriste ironiju kao umetnički postupak, što nam je pomoglo prilikom organizovanja izložbe savremene umetnosti iz Koreje u Srbiji. Tako smo doveli u pitanje billo kakvu pretpostavku da bi ova izložba mogla da bude posledica kulturne politike, nekakav samo-egzotizujući kulturni proizvod. Ono što smo želele i u čemu se nadam da ćemo uspeti je da otvorimo mogućnost da govorimo i kritički razmatramo pitanja i nedoumice savremene Koreje. Na beogradskoj je publici da da konačan sud o tome da li smo uspele.
USTA NA USTA NA USTA: savremena umetnost iz Koreje 22. oktobar - 21. novembar 2010. Salon muzeja savremene umetnosti
Otvaranje izložbe: Petak, 22. oktobar 2010. godine u 20 časova Umetnici: Theresa Hak Kyung Cha (Tereza Hak Kjung Ča)/YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES/ Minouk Lim (Minuk Lim)/Che, Onejoon (Če, Uandžun)/Sung Hwan Kim (Sung Huan Kim)
Kustosi izložbe: Ji Yoon Yang (Dži Jun Jang) i Ana Nikitović
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".
Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u drugo kolo Australijan popena pošto je savladao Nišeša Basavaredija sa 3-1, po setovima 4:6, 6:3, 6:3, 6:2.
Ministarstvo poljoprivrede Južne Koreje zabranilo je uvoz svinjskog mesa iz Nemačke nakon nedavne epidemije slinavke i šapa u stadu bivola u istočnoj nemačkoj državi Brandenburg.
Po podacima sajta Poslovi Infostud, 2024. godinu obeležila je stabilnost na tržištu rada u Srbiji, sa ukupno objavljenih 73.732 oglasa za posao, što je za svega 0.7% više nego u 2023. godini.
Ogranak Elektrodistribucija Čačak, izvodiće radove na zameni stubova i rekonstrukciji distributivne elektroenergetske mreže radi unapređenja kvaliteta napajanja električnom energijom.
Govoreći na RTS-u o napadima na studente Pravnog fakulteta u blokadi, Dačić je istakao da je "apsolutno sigurno da niko sa strane nikoga nije poslao, niti organizovano doveo na Pravni fakultet da bi tamo pravio incidente".
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) tvrdi da su ukrajinski obaveštajci nudili ruskom vojnom osoblju milion dolara za napuštanje položaja u gradu Gorlovki, u samoproglašenoj DNR, ali da je FSB osujetila ove planove.
Savetnik Donalda Trampa u prvom mandatu Stiv Benon izjavio je da će narednog ponedeljka, kada Tramp ponovo preuzme dužnost predsednika Sjedinjenih Američkih Država, nastupiti "dani grmljavine".
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da sutrašnja nalovna strana Danasa predstavlja sramotan čin u istoriji novinarstva, gde legitimno i legalno izabranog predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.
Ovogodišnji Oskari bi mogli biti u ozbiljnoj opasnosti, kako prenosi Miror. Naime, zbog požara u Los Anđelesu, prvi put posle 96 godina razmišlja se o otkazivanju dodele.
Dizajnerik enterijera En iz Francuske ispričala je za francuski kanal TF1 kako je postala žrtva velike prevare, zbog koje je nepoznatom muškarcu poslala 830.000 evra misleći da je reč o Bredu Pitu.
Naizgled zdrav 76-godišnji muškarac, koji je patio od klimavih zuba i bolova u vilici bio je užasnut kada je otkrio da je njegov bol rezultat uznapredovalog raka prostate.
U Univerzitetskom kliničkom centru Srbije urađene su prve transplantacije organa u ovoj godini, odnosno spaseno je četiri života zahvaljujući jednom "DA".
Srpsko-američki folk foror film "Mudbrik - kult mrtvih" u režiji Nikole Petrovića biće premijerno prikazan 15- januara u MTS dvorani, nakon čega stiže u bioskope širom Srbije.
Dodela Gremi nagrada za 2025. održaće se 2. februara u Los Anđelesu, a kako je najavljeno, tokom emitovanja ceremonije, prikupljaće se pomoć za žrtve požara.
Ridli Skot, legendarni britanski reditelj, sarađivao je s nekim od najvećih glumačkih imena u istoriji filma, uključujući Sigorni Viver, Harisona Forda i Hoakina Finiksa.
Ukrajinska organizacija Natus Vincere (NAVI) objavila je odluku da nakon tri godine napušta žensku CS scenu i samim tim raspušta svoj tim NAVI Javelins.
South Korean authorities investigating President Yun Suk-yeol have arrived at his official residence in a second attempt to detain the leader for questioning over his short-lived declaration of a state of emergency last month.
The United States may demand that Ukraine recognize the loss of territory in exchange for continued military aid, according to the US President's national security adviser, Jake Sullivan.
The Central Electoral Commission made a decision on electoral committees for the elections in Kosovo and Metohija, which damaged the Serb List and favored Kurti's favorite Nenad Rasić.
The Council of the European Union approved the joining of Switzerland to the "Military Mobility" project, which is unofficially called "Military Schengen".
Microsoft je tužio tri neimenovane osobe za pokretanje šeme koja omogućava kreiranje štetnog i nedozvoljenog sadržaja korišćenjem kompanijine GAI platforme.
Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?
Komentari 0
Pogledaj komentare