Info

Utorak, 18.10.2011.

09:59

Svaki deseti u Srbiji nema šta da jede

Sedamdesetsedmogodišnja Milica K. već 20 godina je u penziji. Najveći deo radnog veka provela je u zemunskom preduzeću “Navip”, a sa 55 godina otišla je u starosnu penziju. Sa mesečnim primanjima ispod devet hiljada dinara ubraja se u red onih koji žive ispod linije apsolutnog siromaštva. Ova starica poverila je “Blicu” da bez pomoći ćerke, inače odnedavno i same u penziji, ne bi mogla da preživi.

Izvor: Ivana Mastiloviæ Jasniæ

Default images

- Prvi deo penzije mi je oko četiri i po hiljade. To nije dovoljno ni za najosnovnije, za hranu. Ćerka mi kupuje namirnice i plaća račune, pomažu i unuci. Penziju trošim na kupovinu lekova. Najteže mi je što ponekad nemam para da kupim čokoladu praunučićima - jada se ova penzionerka i ističe da posle decenija “teškog i poštenog” rada niko ne zaslužuje da živi ispod granice dostojanstva.

Milica K. nije izuzetak. Na Svetski dan borbe protiv siromaštva u Srbiji, prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, živi 9,2 odsto ili blizu 700.000 siromašnih građana čija su primanja niža od 8.544 dinara mesečno. Pomoćnica ministra za rad i socijalnu politiku Suzana Paunović navodi da je u poslednje dve godine broj siromašnih porastao.

- Za razliku od prethodnog perioda, tokom 2009. i 2010. godine, pre svega zbog ekonomske krize, broj siromašnih je porastao pa je tako 2009. bilo 6,9 odsto siromašnih, a godinu dana kasnije 9,2 odsto - navodi Paunovićeva za “Blic” i dodaje da ohrabruje nezvaničan podatak da će 2011. godina označiti stagnaciju u daljem razvoju siromaštva.

Siromaštvo češće pogađa stanovnike ruralnih nego gradskih područja, uglavnom petočlana ili šestočlana domaćinstva, neobrazovane i one koji nisu radno aktivni. Kada je reč o regionima, najugroženije je stanovništvo centralne Srbije, dok je situacija nešto bolja u Beogradu i Vojvodini.

- Na mesečnom nivou više od tri milijarde dinara izdvaja se za pomoć najugroženijima. Pomoć se isplaćuje redovno, svakog meseca. Ministarstvo je tražilo 1.400 miliona dodatnih sredstava za isplatu socijalnih pomoći do kraja godine i imamo potvrdu da će ova sredstva biti obezbeđena. Ali je ipak bolje da sačekamo odluku Skupštine o rebalansu budžeta - kaže Paunovićeva.

Na Međunarodni dan borbe protiv siromaštva, Crveni krst Srbije pojačao je svoje aktivnosti, kako bi bar na taj dan, simbolično, obradovali najugroženije građane.

- Potpisali smo ugovore sa brojnim donatorima, a za sve korisnike narodnih kuhinja pojačani su obroci, obezbeđeni su slatkiši i voće. Osim toga, organizuju se i druge akcije i humanitarni koncerti. Crveni krst stalno apeluje na društveno odgovorne kompanije i na to da ako oni koji imaju odvoje pomalo, biće dovoljno za sve - kaže za “Blic” Dragica Kljajić iz Crvenog krsta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: