Ponedeljak, 11.03.2013.

19:51

"Priština popustila,sporazum blizu"

Tomislav Nikolić kaže da je Priština popustila na pregovorima i da će sporazum biti potpisan 20. ili 28. marta. Ketrin Ešton:Vođen otvoren i sadržajan razgovor.

Izvor: Beta, Tanjug

Default images

Predsednik Tomislav Nikolić izjavio je da je Priština popustila po pitanju nadležnosti zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji i izrazio nadu da će sporazum s Prištinom biti potpisan tokom sledećih desetak dana.

"Priština, koja je do sada insistirala na tome da svako rešenje mora da se uklopi u njihove zakonske okvire, popustila je", izjavio je Nikolić novinarima posle sastanka srpskog državnog vrha sa šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton.

"Sporazum će biti potpisan ako ne 20, onda 28. marta", rekao je predsednik Srbije i ocenio da bi to moglo da bude podstrek za Evropsku uniju da Srbiji odredi datum za početak pregovora o pridruživanju.

Na pitanje novinara da li se u sledećoj rundi razgovora Beograda i Prištine može očekivati potpisivanje sporazuma jer je rekao da se za desetak dana može očekivati neki dogovor, Nikolić je uzvratio da smatra da "možemo da očekujemo još malo razgovora s EU, a ako bude sve spremno za 20. mart, biće potpisano i 20. marta, a ako bude za 28. mart - biće 28. marta".

"Očigledno je da se to veoma primaklo i da se od nekakvih veoma tvrdih stavova Prištine, došlo do toga da možemo s optimizom da očekujemo naredne dane", rekao je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima, razgovor sa Eštonovom, iskren i konkretan, ticao se neophodnih izmena zakona koje su donele prištinske vlasti, ali i zakona Republike Srbije, kako bi se srpskoj zajednici omogućila zaštita u skladu sa evropskim standardima.

Nikolić je novinarima rekao da će srpska zajednica na Kosovu imati svoja pravila, svoje pravosuđe i da će biti jasno da je niko nije napustio i kako je rekao da "bude na određeni način vezana za Prištinu kao po nama deo teritorije Republike srbije, o čemu ćemo doneti poseban zakon".

Na pitanje da li će zajednica srpskih opština na Kosovu imati izvršnu vlast, Nikolić je uzvratio "šta se podrazumeva pod izvršnom vlašću".

"Ta zajednica ne može da donosi zakone, ali može da donosi svoja pravila u okviru zakona kao što uostalom sve države EU imaju iste zakone i tu se mnogo ne razlikuju, ali zato postoji mnogo takvih zajednica koje žive potpuno mirno i slobodno", rekao je Nikolić i dodao da Srbija traži da se takva pravila primene na srpsku zajednicu na Kosovu.

"Nije bilo nikakvih dokumenata", precizirao je Nikolić, misleći na spekulacije da će Eštonova izneti "non pejper" (spisak tema koje neće biti deo zvanične rasprave).

Jedini dokument bio je, rekao je, Rezolucija Nrodne skupštine i papir naše vlade o dijalogu, rekao je Nikolić.

Državni vrh Sbije - predsednik, premijer i vicepremijer, Tomislav Nikolić, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić, razgovarali su s Eštonovom tokom radne večere dva i po sata.

Sastanak je zakazan na inicijativu Brisela, pošto je postalo izvesno da je dijalog Beograda i Prištine "zapeo" na pitanju ovlašćenj zajednice srpskih opština.

U okviru dijaloga predviđee su još dve runde razgovora Beograda i Prištine, 20. marta i 6. aprila, a 16. aprila Ketrin Ešton će izvestiti Savet ministara EU o rezultatima dijaloga i izneti preporuku da li Srbiji treba odobriti datum za pregovore sa EU.

"Nikad priznanje Kosova"

Tomislav Nikolić izjavio je da je srpski državni vrh visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton predočio šta Srbija može da prihvati u dijalogu s Prištinom, a šta nikada neće prihvatiti naglasivši da Srbija nikad neće priznati nezavisnost Kosova.

Nikolić je novinarima rekao da je u razgovoru s visokom predstavnicom EU osnov bila Rezolucija Skupštine Srbije o Kosovu, ono što iz nje može odmah da bude primenjeno, kao i ono šta zahteva promene zakona koji su donoseni u Prištini i Ustava i zakona Srbije.

"Ja mislim da će gospođ Ešton u razgovorima s predstavnicima Prištine imati jedinstven stav Srbije o tome šta Srbija može da prihvati, a šta nikada neće da prihvati", rekao je predsednik Srbije govoreći o večerašnjem sastanku koji su on, premijer Ivica Dačić i potpredsednik vlade Aleksandar Vučić imali s Ketrin Ešton.

Nikolić je rekao da je srpski državni vrh uverio Ketrin Ešton da je Srbija privržena članstvu u Evropskoj uniji i da će učiniti mnogo toga što nije bilo ni zamislivo možda pre nekoliko meseci, ali da neće nikada priznati Kosovo.

"Od Srbije to više niko ne traži, čak ni u aluzijama, pošto je jasno da sagovornika neće imati, ali može imati sagovornika na temu evropskih integracija, boljeg života za sve građne Srbije, za sve građane na Kosovu i Metohiji i potpune sigurnosti i bezbednosti i osiguranja napretka srpske zajednice na Kosovu i Metohiji. Za takve teme svako ko želi da razgovara sa nama imaće u Srbiji sagovornika", rekao je Nikolić.

Eštonova: Otvoren i sadržajan razgovor

Visoka predstavnica Evropske unije Ketrin Ešton saopštila je da je s liderima Srbije, Tomislavom Nikolićem, Ivicom Dačićem i Aleksandrom Vučićem imala "otvoren i sadržajan razgovor" u kojem je razmotren dosadašnji tok dijaloga Beograda i Prištine.

"Naročito smo razgovarali o sprovođenju postignutih sporazuma i o potrebi da se privedu kraju razgovori o otvorenim pitanjima, posebno oni u vezi sa severom Kosova, u kontekstu sledećeg sastanka u okviru razgovora o normalizaciji odnosa, 20. marta u Briselu", saopštila je Ketrin Ešton.

Ona je u današnjim razgovorima, kako je navela, istakla važnost toga da Beograd i Priština postignu sporazum u vezi s otvorenim pitanjima "što je moguće pre".

Eštonova je navela i da će, u skladu s decembarskim zaključcima Evropskog saveta, izvestiti to telo o postignutim sporazumimima i o onome što se čini da bi ti sporazumi bili sprovedeni u aprilu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

522 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

2 d

Svet

Nezadovoljstvo raste: Poljska "na ivici"?

Poljsko društvo je umorno od sukoba u Ukrajini i razočarano ukrajinskim izbeglicama, rekao je poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak Kamiš u intervjuu za "Fajnenšel tajms".

20:07

12.1.2025.

2 d

Podeli: