Petak, 06.09.2002.

16:24

"Prijem Srbije i Crne Gore u Savet Evrope se odlaze"

Izvor: B92

Default images

Najvisi zvanicnici Jugoslavije, Srbije i Crne Gore nisu uspeli tokom razgovora sa predstavnikom Evropske unije Havijerom Solanom da rese sve probleme vezane za pisanje Ustavne povelje. Nakon skoro osam sati razgovora, Solana je rekao da su svi problemi reseni osim nacina izbora poslanika Savezne skupstine. Zbog toga ce, kako je rekao Solana, biti odlozen prijem Jugoslavije u Savet Evrope, kao i pocetak pregovora o stabilizaciji i asocijaciji sa Evropskom unijom. Havijer Solana je istakao da ce Unija i dalje pruzati pomoc kako bi se dovrsila Ustavna povelja: "Zao mi je sto nisu uspeli da postignu dogovore, kada su bili tako blizu zavrsetku pisanja Ustavne povelje. Dogovorena su sva otvorena ekonomska i politicka pitanja i u ime Evropske unije mogu da kazem da sa takvim ugovorom odmah mogu poceti pregovori o stabilizaciji i asocijaciji. Steta je da zbog jednog clana Povelja nije zavrsena i veoma je zalosno sto ce prijem u Savet Evrope biti odlozen dok se ne nadje resenje za ovaj problem, koji i nije tako komplikovan", rekao je Havijer Solana.
On je istakao da Evropska unija ne postavlja nikakve rokove i da je na potpisnicima beogradskog sporazuma da se dogovore.
Premijer Srbije Zoran Djindjic ocenio je da ustavna povelja koja je do sada usaglasena izrazava duh jedne moderne drzave koja je kompatibilna sa Evropskom unijom. Djindjic je ocenio da je nereseno pitanje nacina izbora poslanika samo tehnicki problem: "Nas stav kao DOS-a i moj jeste da to treba da budu direktni izbori, spreman sam da razgovaramo i o drugim modalitetima, ali mislim da to trenutno nije tama. Ako neko od nacina izbora napravi temu koja treba da srusi celu Ustavnu povelju, onda se radi o jednoj destruktivnosti koja samo trazi izgovor gde ce zapeti da bi porusila jednu gradjevinu. Mislim da se ne bi smelo desiti da po pitanju izbora propadne jedan istorijski projekat uspostavljanja zajednice Srbije i Crne Gore. Ostaje tri ili cetiri dana da pokusamo da nadjemo formulaciju koja ce zadovoljiti obe strane. Mi kao DOS prakticno nismo ucesnici u tome, za nas su prihvatljiva manje-vise sva ta resenja, ali na relaciji DPS-a i te koalicije i SNP-a i gospodina Kostunice, jesu da nadju jednu formulaciju koja ce zadovoljiti i jednu i drugu stranu, a nece nikoga uciniti pobednikom i nikoga porazenim", rekao je Djindjic.

Predsednik Crne Gore Milo Djukanovic rekao je da je zavrsen znacajan deo posla na pripremi Ustavne povelje i dodao da su, od mnostva neresenih pitanja resena sva, sem jednog, i izrazio nadu da ce i to pitanje biti reseno narednih dana. "Postoje svi uslovi da se do saglasnosti dodje i meni je zao da sto do toga vec nije doslo", rekao je Djukanovic: "Mi smo smatrali da je tekst Ustavne povelje trebalo napisati da ce se izbori za parlament drzavne zajednice organizovati u tacno predvidjenom roku, da ce oni odraziti politicku volju gradjana Srbije i Crne Gore i da ce biti organizovani u skladu sa demokratskim i evropskim standardima. To je nesto sto su principi, sto bi trebalo da obaveze drzave clanice da donesu svoje zakone po kojima ce organizovati izbore u roku predvidjenom Ustavnom poveljom. Pojedini akteri u radu su smatrali da treba ici u dalja preciziranja, po nama neprimjerena Ustavnoj povelji, takodje po nama suprotna duhu Beogradskog sporazuma zbog toga sto zagovaraju jedno rjesenje koje je unitarnije od karaktera zajednice projektovane Beogradskim sporazumom", rekao je Djukanovic. Ranije tokom dana predsednik Veca gradjana Savezne skupstine Dragoljub Micunovic izjavio je da su u razgovorima s Havijerom Solanom usaglasena sva ekonomska pitanja i nacin funkcionisanja Saveznog suda. On je naveo da je ostalo da budu resena samo pitanja naziva drzave i broja poslanika u Skupstini, ali je istakao da su to tehnicki problemi. Kljucno je pitanje da li ce poslanici u Saveznoj skupstini biti birani direktno ili indirektno, istakao je Micunovic. "Jasno je da je to kljucno pitanje jer od toga zavisi da li imamo jednu drzavu. Ako imamo delegatski sistem, imamo 2 drzave, imali bismo jednu drzavu samo prema spolja, a unutra bismo imali 2 drzave. Jasno je da takva skupstina ne bi mogla da funkcionise, niti bi ko mogao da je raspusti, niti bi samostalno mogla da donosi zakone i onda bi bilo opasno da mi to zovemo jednom drzavom, a da nigde nemamo direktnu volju gradjana za bilo koji izbor savezne institucije", kaze Micunovic.
Slican stav je posle razgovora sa Solanom izneo i predsednik Socijalisticke narodne partije Predrag Bulatovic. On je rekao da predstavnici Demokratske partije socijalista i dalje ne pristaju da poslanici parlamenta buduce drzave budu birani na neposrednim izborima, dok je za SNP i koaliciju 'Zajedno za Jugoslaviju' pitanje neposrednih izbora pitanje karaktera drzave. “Ako imate drzavu s delegiranjem, to je drzava koja ce biti kratkog daha i koja nema cvrstu vezu gradjanina i drzave", rekao je Bulatovic.
Predsednik Koordinacionog centra za Kosovo Nebojsa Covic izjavio je da insistira na potpunom postovanju "Beogradskog sporazuma" i da je glavni cilj pisanja Ustavne povelje da bude stvorena funkcionalna drzava koja ce moci da se prikljuci Evropskoj uniji. Iako vreme za zavrsavanje tog posle istice, Covic je istakao da ne treba nepotrebno zuriti. "Sada redefinisemo drzavu i faktor vreme ne bi trebalo da bude onaj faktor zbog koga neko nekoga na brzinu treba da utera u neke formule, neke clanove koji ne obezbedjuju takav stepen odrzivosti, realnosti i fukcionalnosti drzave. Verujem da ce to sve biti zavrseno normalno", kaze Covic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: