Ovdašnjim napuštenim životinjama konačno se smeši bolja budućnost, jer je Srbija prva na Balkanu prihvatila novi propis kojim se zaposlenima u službama zoo-higijene ne dozvoljava ubijanje pasa i mačaka.
Isto tako, uključenje u projekat nacionalne sterilizacije “no kiling” (bez ubijanja) značiće manje surovosti i nemilosrdnog ponašanja prema psima i mačkama, a njih je minulih godina bilo, opominjali su javno i apelovali oni koji o ničijim kucama i macama na ulici ozbiljnije brinu.
Zoran Micović, direktor Uprave za veterinu, koja radi pod krovom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, podseća da se u proteklom periodu intenzivno radilo na izradi propisa iz oblasti dobrobiti životinja.
Nacrt zakona o dobrobiti životinja pripremljen je u skladu sa direktivama, odlukama, odredbama veća Evropske unije i Evropske komisije, kao i preporukama OIE i evropskim konvencijama.
Mićović navodi i da je briga o napuštenim i izgubljenim životinjama u propisima posebno obrađena.
Recimo, prihvatilišta za napuštene životinje mogu osnovati pravna lica, preduzetnici i fizička lica, a lokalna samouprava je dužna da obezbedi prihvatilište ukoliko ima napuštenih životinja na svojoj teritoriji.
Lokalna samouprava je takođe dužna da obezbedi prikupljanje, prevoz i zbrinjavanje napuštenih i izgubljenih životinja, kao i da im pruži pomoć, brigu i smeštaj u prihvatilište, tako da se sa životinjom mora postupati tako da ona trpi što manje bola, patnje, straha i stresa. Svako u svom ataru trebalo bi da izrađuje programe kontrole i smanjenje populacije napuštenih pasa i mačaka prema specifičnostima sredine, kaže Mićović.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 17
Pogledaj komentare