Petak, 26.09.2008.

06:38

"Leks specijalis" za Vojvodinu

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić izjavio da u vladajućoj koaliciji postoji konsenzus o tome da se precizno utvrde nadležnosti Vojvodine.

Izvor: Beta, Dnevnik

Default images

Čiplić je rekao da bi na istoj sednici Skupštine Srbije, na kojoj se bude razmatrao predloženi Statut Vojvodine, trebalo da bude usvojen i "leks specijalis" kojim će se preciznije definisati nadležnosti pokrajine. On je rekao da je reč o specijalnom zakonu koji je "tehničke prirode", ali je neophodan da bi se novi Statut Vojvodine mogao primenjivati.

"Da odredbe novog Statuta Vojvodine ne bi bile samo golo pravo, neophodno je da se posebnim republičkim zakonom razgraniče nadležnosti između Republike i Pokrajine", kazao je on.

Prema njegovim rečima, "racionalnije je i pravno korektnije" da se pitanje ustavnih nadležnosti pokrajine uredi jednim zakonom, nego da se ta materija reguliše kroz različite zakone koji uređuju pojedine oblasti.

"Poenta je u tome da nakon davanja saglasnosti na Statut Vojvodine u Skupštini Srbije taj akt odmah može i da zaživi. A ako ne bude tog zakona, imali bismo situaciju da nadležnosti Vojvodine vise između Ustava i Statuta pošto ne bi bile razgraničene nadležnosti dva nivoa vlasti", naveo je Čiplić.

Prema njegovim rečima, Ustav Srbije ne samo što garantuje određene nadležnosti pokrajine, već i obavezuje zakonodavca da donese zakon kojim će se te nadležnosti precizno razgraničiti.

DSS: Suprotno Ustavu

Pravni savet Demokratske stranke Srbije saopštio je da je Nacrt statuta Skupštine Vojvodine u direktnoj suprotnosti sa Ustavom Srbije i u delu koji se tiče predlaganja mreže sudova i nosilaca pravosudnih funkcija. "Nacrt statuta Vojvodine (u članu 34) predviđa da Skupština AP Vojvodine prelaže mrežu sudova i sve nocioce pravosudnih funkcija", navode u DSS-u i ocenjuju da je to u “direktnoj suprotnosti sa Ustavom Srbije, po kome je izričito navedeno da je sudska vlast jedinstvena na teritoriji Republike Srbije“.

U saopštenju DSS-a se kaže da Ustav Srbije jasno predviđa i ko predlaže i bira sudije Ustavnog suda i dodaje da bi, u skladu sa Ustavom i usvojenom strategijom reforme pravosuđa, članove Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca birale same sudije, tužioci i zamenici tužilaca.

"Očigledno je da ovakav Nacrt statuta predstavlja pokušaj da se na neustavan način oduzmu nadležnosti Skupštine Srbije", ocenjeno je u saopštenju DSS-a.

Poslanik DSS-a u Skupštini Srbije Željko Tomić ocenio je da je leks specijalis koji predlaže ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, "očigledno predstavlja pripremu za nezavisnost Vojvodine, na isti način kako je to učinila Crna Gora".

"Nacrt statuta Vojvodine predviđa da pokrajina bude evropska regija, što je u potpunoj suprotnosti sa Ustavom Srbije", naveo je Tomić u pisanoj izjavi.

I "Maja Gojković" protiv predloga statuta

Informativna služba Grupe građana "Maja Gojković" saopštila je da smatra da je nacrt Statuta Vojvodine u suprotnosti sa Ustavom Srbije.

"Smatramo da se njime ozbiljno ugrožava suverenitet srpskog naroda, načela jednakosti građana, pozitivne diskriminacije manjina, jednakost oblika svojine i nepovredivost vlasništva", navedeno je u saopštenju.

Kako je ocenjeno, predloženi nacrt Statuta sadrži rešenja koja negiraju princip međunarodnog prava i tako ugrožavaju međunarodni suverenitet države Srbije.

Grupa građana "Maja Gojković" je navela da bi se formiranjem stalnih mešovitih delegacija koje regulišu odnose republičkih i pokrajinskih organa Vojvodina izjednačila sa Srbijom kao da su u pitanju dve suverene države.

"Nacrt Statuta u suprotnosti je sa Ustavom jer briše srpski narod kao državotvorni i uvodi Vojvodinu u evropski sistem regiona koji ne postoji. Statut ne treba da definiše Pokrajinu jer je to uređeno Ustavom Srbije, a isto tako sve ovo može izazvati i sukobe između republičkih i pokrajinskih nadležnosti", saopšteno je.

Pastor: Statut primenjivati od 1. januara 2009.

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor izjavio je da se nada da će primena novog Statuta Vojvodine početi od 1. januara 2009. godine i najavio da će ta stranka organizovati seriju skupova o statutu.

"Mi ga doživljavamo kao svoj Statut i zato ćemo u deset vojvođanskih gradova organizovati promocije, objasnićemo šta novi statut znači za Vojvodinu i da će ona imati daleko veće mogućnosti za razvoj", rekao je Pastor na konferenciji za novinare u Subotici.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: