Utorak, 23.09.2008.

10:12

Korupcija i dalje problem u Srbiji

Srbija se na listi Transparensi internešenela i dalje nalazi među zemljama koje imaju velike probleme sa korupcijom.

Izvor: B92, Beta

Default images

Srbija nije u ovoj godini imala mnogo uspeha u borbi protiv korupcije, pošto se nalazi na 85 mestu od 180 ispitanih zemalja, uz indeks korupciije od 3,4 odsto. Predsednik organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati kaže da indeks isti kao i prošle godine pokazuje da je Srbija posle pet godina napredovanja sada u velikom zastoju u borbi protiv korupcije.

"Osamdeset i peto mesto - koje delimo sa Crnom Gorom, Albanijom, Panamom, i još tri zemlje - za optimiste nije loše jer smo u drugom delu tabele od 180 zemalja, ali pesimisti će primetiti da smo pali za šest mesta u odnosu na 2007. kada smo bili 79, i da su nas mnogi susedi prestigli", kaže predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati.

Indeks korupcije od 3,4 pokazuje da smo daleko ne samo od idealne ocene koja iznosi 10 već i od privhatljivije ocene 5.

“S obzirom da je to bio cilj, ne samo Vlade nego i šireg sektora, pa i civilnog, da je reč u Srbiji u ovom posmatranom razdoblju o jednom velikom i dalekosežnom zastoju. Zato smo spali na toj rang listi, jer dok smo mi stajali na istom mestu, ukopani na tih 3,4, druge zemlje su hitale”, kaže Goati. Za Srbiju više nije problem nedostatak antikorupcijskih zakona, kaže Goati već nedostatak volje da se oni sprovedu.

Veliki međunarodni ugovori su nedostupni javnosti, a partije bilo kakvoj finansijskoj kontroli. To pokazuje i nedavno priznanje Tome Nikolića o finansiranju kampanje njegove bivše stranke.

“U svakoj prosečnoj zemlji upalila bi se crvena lampica jer ko je taj ko može pomoću novca da maskimizira broj glasova ali kod nas se ništa nije desilo. Ovde će ta stvar proći nezepženo ali ne i drugde to će pokazati indeks korupcije za 2009“, kaže Goati.

Na zastoj u ovom poslu pored nekoliko izbora uticali su i dugotrajni pregovori o formiranju vlade, pauza u radu parlamenta ali i odnos izvršne vlasti prema antikorupcijskim institucijama.



O tome, prema rečima programskog direktora Transparentnosti Srbija Nemanje Nenadića, svedoči i činjenica da Državna revizorska instutucija, ombudsman i Uprava za javne nabavke nemaju adekvatnan prostor za rad, a već tri godine čeka se i na usvajanje zakona i osnivanje antikorupcijske agencije.

"Neophodni antikorupcijski zakoni"

Loša pozicija Srbije na listi Transparensi internešenela pokazuje da od prošle godine nije bilo pomaka u oblasti borbe protiv korupcije i da se hitno mora pristupiti usvajanju antikorupcijskih zakona, ocenio je direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.

On je u izjavi agenciji Beta rekao da ovogodišnji izveštaj Transparensija treba shvatiti vrlo ozbilno, jer od napretka u borbi protiv korupcije zavisi pomoć koju Srbija očekuje od međunarodnih organizacija.

"Napredak u borbi protiv korupcije su ocenjivali Svetska banka, regionalne razvojne banke, odnosno one institucije na čiju pomoć obilato očekujemo da se oslonimo u predstojećem periodu", rekao je Jovanović.

Dodao je da će od te pomoći zavisiti osnovni državni ciljevi, među kojima su zapošljavanje, privredni razvoj i smanjenje siromaštva.

Prema njegovim rečima, neophodno je što pre usvojiti set antikorupcijskih zakona, među kojima je jedan od ključnih zakon o javnim nabavkama.

"Taj zakon je u više navrata apostrofiran i od strane Evropske komisije i od strane Evropske banke kao izuzetno važan sistemski zakon. On je jedan od ključnih elemenata dobrog upravljanja koje je, kada se uvede na pravilan način, najbolja brana protiv korupcije", ukazao je Jovanović.

"Stepen korupcije utiče na strana ulaganja"

Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević izjavio je da stepen korupcije u zemlji utiče na strana ulaganja i naveo da bi bilo bolje da je Srbija u tom polju barem malo napredovala.

"Jedan od važnih elementa za potencijalne strane ulagače je stepen korupcije. Ako je taj stepen visok strani investitori se plaši kako će se snaći i to ih odbija. Bilo bi jako dobro da smo barem nešto popravili taj naš položaj jer bi to onda delovalo u pravcu privačenja ulaganja", kazao je Kovačević agenciji Beta.

On je naveo da je situacija u pogledu borbe protiv korupcije "dosta tužna" i dodao da prodaja Naftne industrije Srbije zvuči kao korupcija.

Kovačević je naglasio da već dugo revizorska institucija ne funkcioniše, a da ostvarenje budžeta od 2002. godine nije prezentirano Skupštini.

"Srpska politička elita se bavi manje važnim stvarima i nedovoljno vodi računa o korupciji, a verovatno i nema interesa jer je korupcija verovatno zašla i u vlast", kazao je Kovačević.

Šabić: Zabrinjavajući indeks

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić ocenio je kao zabrinjavajuće ocene i rangiranje Srbije na ovogodišnjem globalnom indeksu percepcije Transparensi internešnela.

Šabić je agenciji Beta rekao da su zabrinjavajući i nizak indeks od 3,4, nizak plasman na 85. mesto među 180 zemalja, ali posebno činjenica da je potrošena jedna godina a da nikakv napredak nije ostvaren.

Na loše ocene i loš plasman smo navikli, jer nikada nismo sjajno stajali na CPI-u. Krenuli smo, tada kao SRJ, sa katastrofalnih 1,3 nasleđenih od Miloševića i kasnije smo tu ocenu popravljali sa 2,4 preko 2,7, 3,0, do prošlogodišnjih, najboljih, ali razume se još uvek loših 3,4, naveo je poverenik.

Prema njegovim rečima, ove godine izostao je bilo kakav napredak, a to se ne sme ignorisati.

Ako je nešto u lancu loših ocena bilo vredno i ohrabrujuće, to je činjenica da smo kako tako, iz godine u godinu te ocene uspevali da popravimo. Napredak je bio veoma spor, ali evidentan. Zaustavljeno napretka je ozbiljno upozorenje i više nego dobar povod za preispitivanje "koncepcije" na koju se borba protiv korupcije kod nas zasniva, rekao je Šabić.

Poverenik je ukazao da je ogroman raskorak između proklamovanog, normativnog i dešavanja u realnom životu.

Usvajanje antikorupcijskih normativnih akata, zakona, strategija, planova, ratifikacija međunarodnih konvencija i članstva u međunarodnim asocijacijama, jesu važni ali sami po sebi ne mogu doneti potrebne rezultate.

Ti rezultati se moraju ostvariti u stvarnom životu, kroz delovanje odgovarajućih institucija i ostvarivanje odgovarajućih principa.

Sve antikorupcijske institucije, naglasio je Šabić, rade u potpuno neadekvatnim uslovima, a neke od njih, kao Uprava za javne nabavke i Državna revizijska institucija u doslovno katastrofalnim. Vlada, izvršna vlast, ne sme više ignorisati taj problem.

Malovićeva: Da bude podstrek državnim organima

Ministarka pravde Srbije Snežana Malović ocenila je kao "zabrinjavajuće" to što se Srbija na ovogodišnjem rangiranju Transparensi Internešnela po indeksu percepcije korupcije našla pri samom dnu u konkurenciji zemalja regiona i bivše Jugoslavije.

"Mesto na kom se našla Srbija zabrinjava, jer je 85. mesto među 180 zemalja sveta zaista loše. To s druge strane, treba da bude podstrek državnim organima da se intenzivnije hvataju u koštac sa tom pošasti", rekla je Malović agenciji Beta.

Malović je ocenila da je Vlada Srbije potpuno spremna da se zaista na pravi način bori protiv korupcije u okviru nadležnih ministarstava i navela da je Ministrarstvo pravde pripremilo niz antikorupcijskih zakona koji su u skupštinskoj proceduri.

Ona je kazala da parlament već ove nedelje treba da razmatra predložene zakone o Agenciji za borbu protiv korupcije, kao i ooduzimanju imovinske koristi stečene krivičnim delima i o odgovornosti pravnih lica.

Takođe, Ministarstvo pravde priprema rekonstrukciju i popunjavanje članova u Komisiji za primenu nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, kako bi se obezbedilo da zaseda i sprovodi strategiju, dodala je ministarka pravde.

Malović je rekla da korupcija u Srbiji postoji, ali da je percepcija o stanju mnogo veća nego što je korupcija zaista prisutna, pa je zato neophodno osnovati Agenciju za borbu protiv korupcije, koja će moći da sagleda stvarno stanje nivoa korupcije u Srbiji.

Prema njenim rečima, Vlada Srbije je jednoglasno prihvatila predloženi zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije "što govori o političkoj volji za stvarno suzbijanje korupcije".

Ona je podsetila da je Srbija u potpunosti ispunila 12 od ukupno 25 preporuka Grupe zemalja Saveta Evrope za borbu protiv korupcije (GREKO), a preostalih 13 delimično.

Jovanović: Problem rešiti približavanjem EU

Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je danas da je najefikasniji odgovor na probleme koje Srbija ima sa korupcijom ubrzano približavanje Srbije Evropskoj uniji.

Jovanović je rekao da bi priblažavanjem EU dovelo do dubokih promena kroz izgradnju kredibilnnih institucija i da bi se u drugi plan stavilo "sve ono od čega u ovom trenutku zavisimo, až rešavamo korupcijom".

On je kazao da su potrebni konkretni potezi u borbi protiv korupcije, a ne samo deklarativni i istakao da je "država ta koja se mora menjati".

"Umesto spremnosti države da kažnjava svoje društvo, potrebna nam je država koja će shvatiti da je ona deformisana u toj meri da je praktično korupcija jedini oblik funkcionisanja", rekao je on.

Jovanović je naveo da zakoni o Agenciji za borbu protiv korupcije i o finansiranju stranaka jesu istrumenti kojim se država bori protiv korupcije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

28 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Poslednji "potop" Ukrajine

U Zapadnoj Evropi naglo je opala spremnost da se Ukrajina podrži sve "dok ne pobedi", a sve poželjnija postaje opcija pregovora sa Rusijom, pokazala je najnovija anketa agencije JuGov.

12:44

26.12.2024.

1 d

Svet

U Rusiji kolaps: Već osećaju posledice

Cene tečnog naftnog gasa (LPG) u Rusiji prepolovljene su u decembru u odnosu na prethodni mesec zbog povećanja ponude ovog goriva, čiji izvoz je ograničen evropskim sankcijama, pokazali su podaci Rojtersa.

18:01

26.12.2024.

21 h

Podeli: