Subota, 06.09.2008.

18:05

Nikolićeva odluka - očekivana

Politički funkcioneri i analitičari kažu da ostavka Tomislava Nikolića ne iznenađuje i da je plod razlaza sa Vojislavom Šešeljem.

Izvor: B92, Beta

Default images

Nada Kolundžija ocenila je da je odluka Tomislava Nikolića da podnese ostavku razume kao njegovu nameru da reformiše SRS. "Verujem da on u SRS-u ima ozbiljnu podršku za te reformske napore i verujem da ova njegova ostavka nije i konačno razrešenje", rekla je šefica poslaničke grupe u Skupštini Srbije.

Kolundžija smatra da bi u suprotnom to bila šteta i za političara tog formata kao što je Tomislav Nikolić.

"Mislim da bi time veliku štetu pretrpela i Srpska radikalna stranka. Mislim da bi tim, na neki način, i srpsko društvo ostalo dublje podeljenim od onoga što bi Tomislav Nikolić mogao da uradi svojim naporima", kazala je Kolundžija.

Šefica poslaničke grupe G17 plus u Skupštini Srbije Suzana Grubješić danas nije htela da komentariše ostavku zamenika predsednika SRS-a Tomislava Nikolića uz obrazloženje da se G17 plus nikada ne meša u unutrašnja pitanja drugih partija.

Grubješićeva je rekla da se G17 plus "nikada nije mešala u unutrašnja dešavanja drugih stranaka, niti će to činiti i sada".

Skupština još uvek neobaveštena

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da je ostavka Tomislava Nikolića na sve političke funkcije u Srpskoj radikalnoj stranci unutarstranačko pitanje i da ne može da je komentariše.

Ona je objasnila da kao predsednik parlamenta nema "potrebne činjenice", da bi mogla da komentariše Nikolićevu ostavku.

Slavica Đukić-Dejanović je navela i da parlament nije dobio obaveštenje te poslaničke grupe o ostavci šefa poslaničkog kluba radikala.

"Poslanička grupa SRS-a nije dostavila Skupštini nikakav pisani dokument o Nikolićevoj ostavci na mesto šefa poslaničke grupe radikala, pa to ne može da se komentariše", rekla je predsednica Skupštine Srbije.

Čanak: Nikolićeva distanca od Šešelja

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak ocenio je da je očekivana ostavka zamenika predsednika SRS-a Tomislava Nikolića, jer su radikali, posle dugogodišnjih političkih poraza, morali da objasne članstvu razlog daljeg angažmana.

SRS, posle dugogodišnjih poraza i stajanja "u ćošku i ćorsokaku" kao neko ko nikad neće doći na vlast "došla je u poziciju da postane prevelika i da mora ponuditi pragmatičnom delu svog članstva razlog daljeg političkog angažmana", rekao je Čanak.

On je, u saopštenju objavljenom na stranačkom sajtu, naveo da će ostavka Nikolića biti "korak dalje ka suštinski dvopartijskom sistemu u Srbiji".

Čanak je rekao i da je "nestankom Demokratske stranke Srbije sa političke scene i samoubistvom te stranke, koje je izvršila ruka Vojislava Koštunice", otvoren prostor za desnu, konzervativnu, nacionalističku stranku koja je "ipak prihvatljiva međunarodnoj zajednici".

To se "potpuno uklapa u razmišljanja Nikolića i njegovu potrebu da se odvoji od i dalje ekstremističkih stavova Vojislava Šešelja Vojislava Koštunice", ocenio je lider LSV-a.

On smatra da će, bez obzira na to što nema veliki broj vidljivih ljudi u Nikolićevom delu SRS-a, njegova ostavka "imati velike simpatije ne samo prodemokratskih snaga nego i međunarodne zajednice".

"Da li je to dobro za Srbiju ili nije, ostaje da se vidi", zaključio je lider LSV.

"Lični čin i unutrašnja stvar SRS-a"

Potpredsednica Nove Srbije Dubravka Filipovski ocenila je da ostavka Tomislava Nikolića na sve funkcije u Srpskoj radikalnoj stranci predstavlja lični čin Nikolića i unutrašnju stvar te partije.

"Dugogodišnje opoziciono delovanje i činjenica da je predsednik SRS-a Vojislav Šešelj u Hagu očigledno su doveli do dubokih podela i razlika koje su kulmirile najavom da će SRS glasati za potvrđivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", rekla je Filipovska.

Kako je navela, sada je najvažnije da SRS kao najjača opoziciona stranka konsoliduje svoje redove i izađe iz krize.

Filipovska je rekla i da će se tek nakon što bude sređena unutrašnja situacije u SRS-u razgovarati o mogućnosti zajedničkog opozicionog delovanja.

"Posledice po vojvođansku političku scenu"

Lider Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor izjavio je da je ostavka zamenika Srpske radikalne stranke Tomislava Nikolića dobra kao lični čin, ali se plaši da bi mogla izazvati udaljavanje prema radikalizmu u okviru SRS-a.

Pastor je izjavio da bi ostavka Nikolića mogla u SRS-u izazvati udaljavanje u ekstremizam i da će radikalna linija u stranci doći do izražaja.

"Plašim se da je ta mogućnost realna, posebno zbog poslednjih događaja u Srbiji i da će radikalna linija u stranci doći do izražaja u verbalnom smislu, što će imati reperkusije i na vojvođansku političku scenu, gde je SRS dosta jaka", ocenio je Pastor.

Lider SVM je rekao i da je, razmišljajući o Nikolićevoj ostavci, u ovom trenutku ona, kao lični čin, dobra i da mu je drago zbog toga, jer se ostavkom potpuno distancirao od klevetničkih izjava i nastupa koji su karakterisali SRS u poslednje vreme.

"Imam utisak da je Nikolić pokušao da SRS uvuče prema putu koji bi mogao da znači i distanciranje stranke od perioda devedesetih godina prošlog veka", rekao je Pastor i naveo da Nikolićeva ostavka znači da će doći do rastakanja stranke, što je sa aspekta SVM dobro.

Orlović: SRS gubi deo glasača

Politikolog Slaviša Orlović je ocenio da će Srpska radikalna stranka, nakon što je Tomislav Nikolić podneo ostavku, izgubiti deo glasača.

Orlović je za gostujući u Vestima B92 rekao da je u slučaju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju prevagnula tvrda struja u SRS-u u kojoj su, pored lidera stranke Vojislava Šešelja i funkcioneri Dragan Todorović, Zoran Krasić i Vjerica Radeta.

Prema njegovoj oceni, tokom glasanja u parlamentu o SSP-u videće se kako će se Nikolić ponašati - da li će poštovati odluku stranačkih organa ili će biti protiv i pozvati sledbenike da glasaju za usvajanje SSP-a.

Orlović je ocenio i da će od toga zavisiti Nikolićeva procena da li da pravi svoju stranku.

Prema njegovim rečima, Nikolić će ostati upamćen kao čovek koji je bio spreman da glasa za Sporazum sa EU i kao neko ko se distancirao od Šešelja i njegovog ekstremizma.

"Modernizacija SRS sa Šešeljem na čelu je nemoguća", kazao je Orlović. On je kazao da se ne zna šta je interes Šešelja u ovom trenutku, ali da mu sigurno ne odgovora da Nikolić preuzme stranku i da zbog toga "raščišćava teren pred povratak u zemlju".

Politički analitičar Milan Nikolić ocenio je da će ostavka Tomislava Nikolića na sve političke funkcije u Srpskoj radikalnoj stranci dovesti ili do cepanja te stranke na dva dela ili do Nikolićevog potpunog povlačenja iz politike.

"Ukoliko dođe do odlaska pametnije frakcije u Srpskoj radikalnoj stranci koju predvodi Tomislav Nikolić, uticaj radikala na političku scenu Srbije biće sve slabiji", izjavio je Nikolić.

On smatra da je Nikolićeva ostavka u "izvesnoj meri rezultat potrebe" određenih članova SRS-a radikalnijeg tipa, da se istaknu pre povratka Vojislava Šešelja iz Haga i da na taj način lideru radikala dokažu da su protiv SSP-a i Evrope.

U prilog toj tvrdnji Nikolić je naveo i nedavnu kletvu koju je Vjerica Radeta uputila sa skupštinske govornice i kojom je pored predsednika Srbije Borisa Tadića proklela i radikala koji se sa njim sastao.

Nikolić je podsetio da je od Šešeljevog odlaska u Hag, Tomislav Nikolić snagu stranke "uvećao tri puta i SRS učenio pristojnijom, učtivijom i najjačom opozicionom strankom".

Blagojević: Udarac za SRS

Programski direktor CESID-a Marko Blagojević ocenio je da ostavka amenika predsednika SRS-a Tomislava Nikolića, bez obzira koji su njegovi politički planovi, predstavlja, u svakom slučaju veliki udarac za Srpsku radikalnu stranku.

Blagojević je rekao da Nikolić, koji je prethodnih gotovo pet godina rukovodio radikalima, sigurno iza sebe ima deo biračkog tela radikala, ali da sada nije izvesno šta će se dešavati u budućnosti.

On smatra da tu postoje dve mogućnosti - ili da Nikolić nastavi političku karijeru van SRS, ili da ostane u toj partiji.

Blagojević navodi da za sada nisu poznat namere Nikolića, "koji ima politički kapacitet ali ni sam nije previše jasan o sopstvenoj političkoj budućnost".

Analitičar Zoran Stojiljković ocenio je da ostavka Tomislava Nikolića na sve političko stranačke funkcije u Srpskoj radikalnoj stranici neće proći bez posledica i da ona pokazuje da u toj stranci nema jedinstva.

"Čak i ukoliko Nikolić posle ostavke bude pasivan zbog njegovog ugleda i rejtinga ostavka neće proći bez posledica po Srpsku radikalnu stranku, a umnogome će uticati i na političku scenu Srbije", ocenio je Stojiljković.

On smatra da Nikolićeva ostavka pokazuje da u SRS-u nema jedinstva posle situacije u kojoj su se našli, odnosno da im je vlast bila na domak ruke i da im je izmakla.

"Značajne razlike i interne podele koje su išle po logici zaoštravanja odnosa došle su u krajnju fazu i Nikolićeva ostavka pokazuje da su stvari potpuno izmakli kontroli", kazao je Stojiljković.

On je naveo da je bivši zamenik predsednika SRS-a Tomislav Nikolić bio neko sa kim se dalo razgovarati i kontaktirati, kao i da je on prešao barijeru u kojoj ta stranka nije mogla naći koalicionog partnera.

On navodi da će Nikoliću, ako odluči da pravi novu političku partiju, biti potrebna pomoć dosadašnje stranačke infrastrukture ali da nije jasno u kojoj meri će je dobiti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

2 d

Svet

Nezadovoljstvo raste: Poljska "na ivici"?

Poljsko društvo je umorno od sukoba u Ukrajini i razočarano ukrajinskim izbeglicama, rekao je poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak Kamiš u intervjuu za "Fajnenšel tajms".

20:07

12.1.2025.

2 d

Podeli: