Sreda, 03.09.2008.

11:51

Radikali negiraju da postoje podele

Funkcioneri SRS-a negiraju informacije da u stranci postoji raskol; analitičar Slaviša Orlović kaže da su podele očigledne.

Izvor: B92, Tanjug

Default images

Radikali su juče prvi put pred skupštinskom govornicom upućivali kletve svojim stranačkim kolegama. Iako nikoga nisu imenovali, ova javna kritika pokrenula je pitanje ima li podela među radikalima.

Kada su Nataša Jovanović i Vjerica Radeta kletve počele da upućuju semenu i plemenu, rodu i porodu svakog srpskog radikala koji bi se video s Borisom Tadićem, novinari u Skupštini saznali su, nezvanično, da su to opomene Vojislava Šešelja upućene Tomislavu Nikoliću.

Međutim, Tomislav Nikolić javno je negirao da su kletve njemu upućene. Nikolić kaže da su kletve bile "upućene svakom radikalu koji bi se sastao s Borisom Tadićem", a na pitanje da li se on sastao s Tadićem i da li su njemu bile namenjene, Nikolić je odgovorio odrečno.

"Na ovakvo stanje diktature koje zavodi Tadić mislim da je nekim mojim koleginicama prekipelo i da su uputile opomenu svim radikalima - to je njihov stav. U ovim okolnostima nema razloga da se razgovara sa Borisom Tadićem", rekao je Nikolić.

I generalni sekretar SRS-a Aleksandar Vučić, koji u ovom sazivu Skupštine više nije poslanik, tvrdi da u stranci ne postoji raskol.

“Svi koji se raduju raskolu ili nečemu, prave račun bez krčmara. Mi smo dovoljno pametni, dovoljno razumni ljudi i nikakav raskol nećemo dozvoliti. Jedinstveno ćemo se boriti protiv kriminalizovanog režima Demokratske stranke, SPS-a i LDP-a", naveo je Vučić.

Orlović: Podele očigledne

Podela unutar Srpske radikalne stranke je očigledna, smatra docent na Fakultetu političkih nauka i politikolog Slaviša Orlović.

To se moglo videti i na zasedanju Skupštine Srbije kada su poslanici radikala izgovarali kletve na račun predsednika Srbije, ali i na račun svojih stranačkih kolega.

Orlović smatra da u SRS-u postoji apsurdna situacija da je zamenik stranke Tomislav Nikolić upravo u odsustvu Vojislava Šešelja napravio veliki uspeh na izborima, a sa druge strane, nije u stanju da preglasa niže funkcionere u stranci.

"Očigledno je da unutar SRS-a postoje disonantni tonovi. Mi smo videli juče i u izveštajima i u izjavama s jedne strane zamenika stranke Tomislava Nikolića, s druge strane potpuno suprotna izjava Dragana Todorovića u vezi sa izveštajem, u vezi sa tim šta bi zadovoljilo zahtev radikala ako do kraja nedelje stigne izveštaj MUP-a, kako je najavila predsednica parlamenta", rekao je Orlović.

Govor mržnje u Skupštini, kaže Orlović, može i treba da se sankcioniše, ali trenutna situacija ukazuje na posebnu izlaznu strategiju i vlasti i opozicije. "Postoji mogućnost predsedniku parlamenta da iskaže javnu opomenu, da kazni poslanika i da ga udalji sa sednice", kaže on.

"Mislim da je dobro što se prethodna dva-tri dana u traganju za kompromisima i na sastanku na koji su radikali prvo rekli da neće doći, pa su došli u nešto nižem nivou u stranačkoj hijerarhiji, da je verovatno i iz tih razloga juče predsednica parlamenta bila znatno tolerantnija, jer je htela da najpre da šansu da se pusti da se jednostavno iskali to nezadovoljstvo, bes, gnev, itd, a onda da se u sledećoj fazi pribegne nekoj od ovih mera", smatra on.

Orlović je, gostujući u emisiji Prelistavanje RTV B92, naveo i da je situacija na političkoj sceni utoliko složenija jer se postavlja pitanje liderstva u opoziciji, tako da zamenik Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić, u stvari, pokušava da obezbedi ne samo vođstvo unutar stranke, već i unutar opozicije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: