Četvrtak, 27.09.2007.

13:59

"Nadgledana nezavisnost najbolja"

Nadgledana nezavisnost je najbolji način da se postigne stabilnost na Balkanu, kaže novi ambasador SAD u Srbiji Kameron Manter.

Izvor: B92

Default images

Ambasador Manter je u intervjuu za B92 rekao da Sjedinjene Države pozdravljaju ideju o direktnim pregovorima srpske i albanske delegacije, koji će sutra početi u Njujorku. Američki diplomata kaže da bi bilo najbolje da te dve strane pronađu rešenje za budući status Kosova, kao i da Vašington i kosovskim Albancima predlaže da se uključe u te pregovore.

Ipak, on ponavlja stav svoje države da je, u slučaju da pregovori ne uspeju, nezavisnost najbolje rešenje za Kosovo, o čemu je u Njujorku govorila i državna sekretarka Kondoliza Rajs.

U izjavi za B92 ambasador Manter pojašnjava američku politiku prema Kosovu, koja istovremeno podržava i pregovore i nezavisnost kao konačno rešenje.

Manter: Mi podržavamo pregovore i pozivamo obe strane da pokušaju da se dogovore. Dogovor dve strane je nešto što nam je potrebno i mi snažno podržavamo ovaj proces. Ako ovi pregovori ne daju rezultat, naš stav ostaje isti kao i ranije: mislimo da je nadgledana nezavisnost najbolji način da se sačuva stabilnost u regionu, na osnovu predloga Martija Ahtisarija.

B92: Pitanje koje se postavlja jeste zašto bi Albanci pregovarali o bilo čemu, ako im se iz Vašingtona jasno poručuje da postoji podrška za nezavisnost Kosova?

Manter: Najpre da kažem da mi podstičemo Albance na pregovore, baš kao što je predsednik Buš pozvao predsednika Tadića na pregovore kada su se sreli u Njujorku. Svi znamo da je to najbolje rešenje. Ali, mi svetu objavljujemo i šta je po našem mišljenju najbolje rešenje za mir u ovom regionu, a to govorimo već dugo. Međutim, nemojte da grešite i mislite da mi ne govorimo i Albancima da je najbolje da ovo pitanje reše u direktnim pregovorima sa Beogradom. Priština i Beograd će morati da žive jedni s drugima bez obzira šta se dogodi - zato je najbolje da sarađuju.

B92: Novinari koji prisustvuju sednici Generalne skupštine kažu da se po hodnicima Ujedinjenih nacija može primetiti dosta "uvrtanja ruku", odnosno da se američke diplomate otvoreno zalažu za nezavisno Kosovo.

Manter: Ne znam da li neko nekome uvrće ruku tamo. Ja radim u Beogradu i pokušavam da što jasnije prenesem naš stav, a to je da ponovim da mi snažno podržavamo pregovore između Srba i kosovskih Albanaca i nadamo se da će međusobne razlike prevazići u direktnim razgovorima.

Ambasador Manter nada se da odnosi SAD i Srbije neće biti poremećeni zbog odluke o statusu Kosova i da će, posle njenog donošenja dve zemlje moći da se posvete drugim, po njegovoj oceni većim temama kakva je, na primer ekonomska saradnja.

B92: Kako Vam se čine nove ideje koje čujemo ovih dana, na primer da pitanje Kosova treba rešavati po modelu Tajvana ili Hongkonga?

Manter: To su sve ideje koje ni ja nisam čuo ranije. Mislim da je gospodin Volfgang Išinger uradio vrlo dobar posao time što je obe strane doveo u poziciju da direktno razgovaraju i razmotre sve moguće opcije. Nadam se da će razgovarati o svim opcijama kako bi došli do dogovora koji će biti prihvatljiv. Prihvatljiv za Prištinu i za Beograd.

B92: Vlada Srbije odlučna je da oštro reaguje na svaki pokušaj jednostranog priznanja nezavisnosti. Da li mislite da će odnosi dveju zemalja biti značajno pogoršani ukoliko dođe do toga?

Manter: Za Amerikance se kaže da su optimisti. Ja jesam optimista. Ne želim da predviđam šta će se desiti posle 10. decembra. Želimo da damo šansu i vreme pregovorima. Imam poverenje u gospodina Išingera i njegove kolege iz Rusije i SAD, u mog kolegu Frenka Viznera. Nadam se još da ćemo doći do situacije gde ćemo ili imati dogovor ili ćemo postići konsenzus da završimo ovaj proces bez ugrožavanja krupnijih pitanja za koja mi u američkoj ambasadi smatramo važnim za odnose sa vama, a to su: ekonomija, razmena, kulturne veze... Dugoročno gledano, one će i u narednih 125 godina biti dobre kao i u proteklih 125.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: