Rukovodstvo Crne Gore je odlučilo da dozvoli episkopu mileševskom Filaretu da pod nadzorom uđe na teritoriju Crne Gore radi vršenja verskih obreda, izjavio je danas ministar inostranih poslova te zemlje Milan Roćen posle susreta s Vukom Jeremićem, ministrom inostranih poslova Srbije.
Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić izjavio je da je njegova poseta Podgorici "kulminacija desetodnevnog intenzivnog diplomatskog rada" vezanog za rešavanje problema zabrane ulaska vladiki Filaretu u Crnu Goru.
Desetak dana odvijali su se intenzivni bilateralni kontakti sa Podgoricom, ali i sa predstavnicima evropskih institucija i evropskih zemalja, rekao je Jeremić za B 92.
"Kasno sinoć doneta je odluka da možemo da objavimo ovu dobru vest, zbog toga što su se konačno stekle okolnosti u Evropskoj uniji da jedan ovakav čin crnogorske vlade ni na koji način ne ugrozi nastavak evropske integracije Crne Gore", rekao je Jeremić.
Šef srpske diplomatije je istakao da se "u dogovoru sa najvišim zvaničnicima iz Brisela i državnim rukovodstvom ključnih zemalja članica došlo do situacije u kojoj Crna Gora i Srbija nastavljaju sa evropskom integracijom nezavisno od ovog slučaja, koji je u jednom trenutku pretio da dovede u pitanje inače dobre odnose Beograda i Podgorice".
Milan Roćen je rekao da Crna Gora očekuje razumevanje Evropske unije i Haškog tribunala zbog te odluke.
"Polazeći od interesa građana Crne Gore i njihovih verskih osećanja, doneli smo odluku da odobrimo ulazak Filareta u Crnu Goru. Toj odluci Crne Gore znatno je doprineo nedavni razgovor predsednika Srbije Borisa Tadića i Crne Gore Filipa Vujanovića", rekao je Roćen.
Šef diplomatije Srbije prethodno je, jutros, doputovao u iznenadnu posetu Crnoj Gori.
Vuk Jeremić je rekao da je zadovoljan što su crnogorske vlasti odobrile ulazak vladici Filaretu i da je Crna Gora time pokazala spremnost da napreduje ka Evropskoj uniji i otvara se ka zemljama regiona.
Jeremić je rekao i da se telefonom izvinio crnogorskom kolegi Milanu Roćenu zbog izjave savetnika srpskog premijera Aleksandra Simića da je Crna Gora kvazidržava i ponovio je da je zvanični stav Srbije da je Crna Gora međunarodno priznata država s kojom Srbija želi doprosusedske i najbliže odnose.
On je rekazao i da je u Beogradu inicirao pokretanje zvanične procedure za zauzimanje stava Vlade Srbije o Simićevoj izjavi koja je u Crnoj Gori izazvala veliko negodovanje.
Episkop mileševski Filaret primio je poziv Sinoda i savet patrijarha Pavla i odustao od protesta, saopštila je Informativna služba Srpske pravoslavne crkve. U saopštenju se navodi da je Filaret na lečenju u prijepoljskoj bolnici.
Vladika Filaret sinoć je prebačen u prijepoljsku bolnicu i danas je bolje. Kardiolog u bolnici u Prijepolju, Mirjana Kurkić kazala je novinarima da je uz intenzivni medicinski nadzor i odgovarajaću terapiju tokom noći i danas vladikino stanje "delimično stabilozovano i da on u ovom momentu nije životno ugrožen".
Ona je kazala da se vladika Filaret nalazi na koronarnoj jedinici na kontinuiranom EKG monitoringu i intenzivnoj terapiji.
Kurkićeva je podsetila da je vladika Filaret "od ranije pacijent sa odmaklom koronarnom bolešću" i ocenila da je višednevni štrajk glađu i neuzimanje lekova dovelo do pogoršanja.
Podgorica je juče, kako je potvrdio ministar unutrašnjih poslova Jusuf Kalamperović, tražila objašnjenje od Evropske unije o tome da li vladici Filaretu može biti dozvoljeno vršenje verskih obreda u Crnoj Gori. Crna Gora je od institucija EU tražila tumačenje odluke Saveta Evrope da Filaretu i 41 osobi bude zabranjen ulazak u zemlje EU, a treće zemlje ohrabruju da primene restriktivne mere prema onima koji pomažu haškim beguncima.
Jusuf Kalamperović je novinarima preneo odgovor glavne tužiteljke Haškog tribunala Karle del Ponte, koja je preporučila Crnoj Gori da ne pravi razliku među osobama koje su na spisku označene kao pomagači haškim beguncima.
"U odgovoru Karle del Ponte se potencira da je Crna Gora samostalna država, koja može da donese odluku onako kako smatra da je celishodno, ali preporučuje poštovanje međunardonih obaveza, da se ne pravi razlika među građanima sa te liste. Njeno je lično mišljenje da Crna Gora ne treba da popušta pred spoljnim i unutrašnjim pritiscima", kaže Kalamperović.
Bez izvinjenja Vlade Srbije
"Slučaj Filaret" prethodnbih dana je zaokupljao pažnju javnosti u Srbiji i Crnoj Gori, koliko zbog zabrane ulska Filaretu u Crnoj Gori i njegovog štrajka glađu, što zbog oštrih izjava političara u Srbiji na temu.
Potpredsednik Vlade Srbije
Božidar Đelić izvinio se juče Crnoj Gori zbog izjava savetnik premijera Srbije, ali je saopšteno i da se premijer Vojislav Koštunica se neće izviniti Crnoj Gori, iako je ceo problem
inicirao njegov savetnik Aleksandar Simić.
Ministar trgovine i usluga Predrag Bubalo izjavio je posle sednice Vlade da se premijer neće izviniti i smatra da je dovoljno to što je na toj sednici postignut "veoma čvrst stav" o tome da se mora naći rešenje za ulazak vladike Filareta u Crnu Goru.
Bubalo je na insistiranje novinara da odgovori na pitanje da li Vlada, pošto se Koštunica neće izviniti, ima isti stav kao i Simić, rekao da neko ko priznaje suverenu državu ne mora da ima isti stav kao neko ko je za Crnu Goru rekao da je kvazidržava.
Na pitanje da li će se Koštunica, kao premijer, izviniti Crnoj Gori, Bubalo je rekao: "Neće." Na pitanje novinara dokle će Vlada tolerisati ponašanje ministra za infrastrukturu Velimira Ilića, tj. samoinicijativno otkazivanje posete i vređanje, Bubalo je uzvratio pitanjem: "Kakve to ima veze s poreskim obveznicima?".
"Neprijatna rasprava Jeremić-Koštunica"
Premijer Vojislav Kostunica je na poslednjoj sednici Vlade održao ministru spoljnih poslova Vuku Jeremiću "diplomatsku lekciju", pišu Večernje novosti. List navodi da je rasprava otvorena oko razlika DS-a i DSS-a oko pitanja ulaska u NATO i zategnutih odnosa s Crnom Gorom, što je dovelo do "neprijatne rasprave premijera i šefa diplomatije".
"Sve je počelo kada je Jeremić otvorio debatu na sednici Vlade lošim porukama iz Brisela. On je preneo nezadovoljstvo Evropske unije zbog signala koji stižu iz Srbije na račun NATO-a", piše list i dodaje da je Jeremić preneo i da su evropski zvaničnici kritikovali Srbiju posle pogoršanja odnosa s Crnom Gorom zbog vladike Filareta, posebno zbog izjave Koštuničinog savetnika Aleksandra Simića da je Crna Gora kvazidržava.
"Potom je premijer uzeo reč i za sve loše poteze kada je u pitanju diplomatija optužio Jeremića. Posebno je naglasio da je nezadovoljan aktivnostima Jeremića povodom 'slučaja Filaret'", navodi list.
List navodi i da je Koštunica rekao: "Deset dana niste ništa preduzeli da se reši taj problem. Zašto ministarstvo spoljnih poslova nije odmah reagovalo kada je vladici Filaretu zabranjen ulazak u Crnu Goru? Da bi pomogli vladici, više su uradili ministri čiji to nije resor", rekao je Koštunica, prenosi list.
Dinkić: Smešne teme
Donekle slično je postupio i ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađan Dinkić, koji je odbio da da komentar, rekavši da su takve teme smešne.
"Mislim da je to jedna od mnogih veštačkih tema koje se s vremena na vreme puštaju u javnost i o tome treba pitati ljude koji učestvuju u tim veštačkim temama. Ako mene pitate nešto, pitajte me za nešto što zavisi od mene, na šta mogu da utičem. Svako ima raznih gafova. Ima nekoliko veštačkih tema ovog leta, na primer da li ćemo u NATO, da li zahlađujemo s Crnom Gorom. Meni je sve to smešno", kaže Dinkić.
Solana pozdravlja dogovor
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana pozdravio je danas dogovor ministara inostranih poslova Srbije i Crne Gore kojim je okončan štrajk glađu vladike Filareta.
Kako je navedeno u saopštenju pres službe visokog zvaničnika EU danas dostavljenom Tanjugu, Visoki predstavnik Solana je pozdravio činjenicu da su obe vlade "rešile ovo teško pitanje u duhu saradnje i interesu stabilnosti".
U isto vreme je Solana naglasio značaj koji EU pridaje saradnji sa Međunarodnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, navedeno je u saopštenju.
Crna Gora: Bez komentara
Nijedan politički subjekt u Crnoj Gori do sada nije komentarisao izostanak zvaničnog izvinjenja Vlade Srbije Crnoj Gori zbog uvreda prethodnih dana.
Deo manjih političkih partija oštro je kritikovao crnogorskog šefa diplomatije Milana Roćena što je posle uvreda otputovao u Beograd. Liberalna partija ocenjuje da se radi o nedostatku državničkog dostojanstva i podseća da nije prvi put da crnogorski zvaničnici "trčeći ka Beogradu zaboravljaju da je samopoštovanje mera ljudskog kvaliteta".
Politički predstavnici Hrvata u Crnoj Gori ocenili su da su uvrede na račun Crne Gore šamar svim državama koje su priznale Crnu Goru i pozvali vlasti da se odlučnije postave prema tom i svakom drugom pokušaju omalovažavanja državnosti Crne Gore.
Jedina politička grupacija koja je podržala kvalifikaciju Simića o Crnoj Gori kao kvazidrzavi je Srpska lista, koja je u saopštenju kritikovala kolege iz crnogorske opozicije jer su se pridružile svima koji su osudili uvrede na račun Crne Gore.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 47
Pogledaj komentare