Četvrtak, 07.09.2006.

08:26

Tadić s Rajsovom i Čejnijem

Boris Tadić i potpredsednik SAD Dik Čejni saglasili su se da je u obostranom interesu da Srbija i SAD imaju najbolje međusobne odnose

Izvor: B92, Beta

Default images

Tadić je tokom razgovora sa Čejnijem u Vašingtonu izneo stav Srbije o budućem statusu Kosova i argumente u korist stava da rešenje mora da bude kompromisno i da doprinese regionalnoj stabilnosti i demokratskim i evropskim perspektivama Balkana.

Predsednik Srbije će se sutra u Vašingtonu sastati sa američkim ministrom odbrane Donaldom Ramsfeldom.

Tadić će, nakon razgovora sa Ramsfeldom, otputovati u Kolumbus, u državi Ohajo, gde će obići sedište Nacionalne garde Ohaja. Ta američka savezna država određena je za strateškog partnera Srbije u domenu odbrane, u okviru vojne saradnje SAD i Srbije.

Potpisan sporazum SOFA

Kondoliza Rajs i Boris Tadić potpisali su sporazum o statusu američkih snaga (SOFA) ukoliko se nađu na teritoriji Srbije.

Tokom polučasovnog susreta, američka državna sekretarka Kondoliza Rajs i predsednik Srbije Boris Tadić razgovarali su o problemu Kosova, pri čemu su se sagovornici složili da bez očuvanja demokratije u Srbiji nema stabilnosti i prosperiteta ni u Srbiji ni na Balkanu.

Tadić je Rajsovoj preneo stav pregovaračkog tima Beograda o statusu Kosova. "Mogu otvoreno da kažem da ima razlike u mišljenju oko budućnosti Kosova i Metohije, ali je veoma važno da nakon pregovora o Kosovu i Metohiji imamo čvrste i dobre odnose sa SAD. To je strateški interes Srbije", rekao je Tadić novinarima posle razgovora s Rajsovom.

Kondoliza Rajs je rekla da je s Tadićem imala "veoma dobar razgovor" i dodala da je potpisani sporazum o statusu američkog personala u Srbiji vrlo važan za odnose dveju zemalja. "Ovaj sporazum veoma je važan za produbljivanje odnosa SAD i Srbije i unapređenje vojne odbrambene saradnje i prijateljstva", rekla je Rajsova nakon potpisivanja sporazuma.

Predsednik Srbije, koji je u sredu doputovao u posetu SAD, danas popodne će se sastati sa američkim potpredsednikom Dikom Čejnijem i održati predavanje u fondaciji Heritidž. On će danas razgovarati i sa članovima Kongresa Henrijem Hajdom i Tomom Lantošem, zatim s kongresmenima, članovima srpskog kokusa, a sastaće se i s komandantom Nacionalne garde SAD Stivenom Blumom.

Predsednik Srbije će sutra, poslednjeg dana posete SAD, razgovarati sa američkim ministrom odbrane Donaldom Ramsfeldom.

Tadić sa Hedlijem

Posle prvog dana posete Sjedinjenim Američkim Državama, Tadić je juče rekao da je zadovoljan činjenicom da su njegovi sagovornici iskazali veliki interes za strateško partnerstvo SAD i Srbije. "Ja sam izložio naše viđenje budućnosti Kosova, imajući u vidu poziciju pregovaračkog tima Srbije. Ono je opštepoznato, to je suštinska autonomija, a rekao sam da Srbija ostaje pri tom stavu i da se protivi nezavisnosti Kosova. Rešenje za Kosovo ne sme biti takvo da ugrožava Srbiju i države regiona", kaže Tadić.

Predsednik Srbije Boris Tadić i savetnik predsednika SAD za nacionalnu bezbednost Stiven Hedli saglasili su se da bez snažne i demokratske Srbije nema stabilnosti i demokratske budućnosti Balkana. Tadić je izjavio da to smatra izuzetno važnim zaključkom jer je to istovremeno interes i Srbije i SAD. Kako je preneto posle razgovora, Tadić je Hedliju izložio viđenje rešenja za Kosovo i pregovaračku poziciju Srbije i rekao da Srbija ostaje pri stavu da je suštinska autonomija najbolje rešenje i da se protivi nezavisnosti Kosova. "Hedli nije iznosio američko viđenje tog pitanja, ali smo se saglasili da moramo tragati za rešenjem kroz dijalog u pregovaračkom procesu i održiv kompromis", rekao je Tadić.

Tadić je razgovarao i sa senatorima SAD, između ostalih i sa republikanskim senatorom Džordžom Vojnovičem. Tadić je posle susreta s Vojnovičem rekao da je ponovio stav Beograda o budućnosti Kosova. Tadić je Vojnoviču preneo da argumenti o kompromisnom rešenju za Kosovo, koje nudi Srbija, idu u prilog stabilnosti u regionu. "Mi u pregovorima nastupamo braneći svoju legitimnu poziciju koja podrazumeva da je Srbija kompletirana Kosovom i Metohijom 1912. Srbija vodi računa ne samo o građanima srpske nacionalnosti, već o svim građanima na Kosovu, to je naša politika. Branićemo svoje pravo na Kosovu svim pravnim sredstvima, ali Srbija ne želi nikakvo nasilje na Kosovu, a demokratske institucije Srbije su garanti za takvu politiku", kaže Tadić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: