Nekada je često i nekoliko generacija putovalo zajedno, a danas se na ulicama gradova, pogotovo u Krajini, mogu primetiti samo mladi muškarci, navodi taj portal.
Novi izveštaj Agencije za evropsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) govori da je broj migranata registrovanih na spoljnim granicama EU manji za 15 posto u odnosu na isti period prošle godine, kao osnovni razlog i dalje se navodi pojava pandemije koronavirusa, kaže za portal ekspert za bezbednost Safet Mušić.
"Prema istom izveštaju broj migranata u julu ove godine je povećan gotovo za trećinu u odnosu na juni, ali većina je registrovana u području srednjeg i zapadnog Sredozemlja. Dok je po izveštaju Frontexa broj registorvanih migranata na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti za 40 posto manji nego u junu. Aktivnost migranata i pokreti na zapadnobalkanskoj ruti su posledica ublažavanja mera na suzbijanju pandemije u Grčkoj, kao i veliki broj migranata koji se od ranije nalazi u ovoj državi. Tako da nemaju uporišta informacije koje govore da je povećan broj ulazaka migranata u BiH i od izuzetne je važnosti verodostojno izveštavati o ovom pitanju", tvrdi Mušić.
Potvrdio je da je struktura migranata promenjena i da je oko 90 posto njih koji borave na prostoru BiH mlađe životne dobi, da su to muškarci, samci.
"Vrlo je mali broj migranata koji s porodicama pokušavaju da dođu do EU, a osnovni razlog je što su granice sve više zatvorene, što su putevi koje koriste migranti izuzetno rizični, neprohodni, a često mesecima pešače uglavnom noću i bez hrane i osnovnih potreba. Migranti imaju mobitele i osim što im služe da prate rute kretanja, oni vrlo aktivno razmenjuju informacije o uslovima puta, mestima prelaska granice, stanju u područjima koja treba preći i slično", kaže Mušić.
Napominje da takve informacije dolaze i do porodica koje žive u državama koje su polazište migracija ili su u kampovima u Grčkoj i Turskoj, tako da je njihova procena da je preveliki rizik voditi decu, starce, odnosno kompletne porodice.
Migrantska kriza posebno je naglašena u Krajini I Sarajevu.
Prema nekim informacijama, na ulicama Sarajeva nalazi se više od pet hiljada migranata koji usložnjavaju bezbednosnu situaciju u toj zemlji.
U Velikoj Kladuši svakodnevno protestuju građani, a ovi ministar bezbednosti BiH Selmo Cikotić posebno je naglasio ovaj problem kao prioritetni u svom radu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare