Afera o glasanju prilikom izbora Saveta Narodne banke Srbije i novog Guvernera, koje je održano 22. jula u Skupštini Srbije, sve više prerasta u krizu institucije, pošto postoje nove indicije da tog dana nije bilo kvoruma za odlučivanje.
Prema tumačenju, predsednika Ustavnog suda Srbije Slobodana Vučetića, činjenica da je poslanik DHSS-a Dragan Rafailović potvrdio da je njegova kartica upotrebljena, a da nije prisustvovao glasanju, jasno govori da u parlamentu nije bilo kvoruma. Vučetić je rekao da, ako se dokaže da nije bilo kvoruma za odlučivanje, sve odluke Skupštine automatski postaju pravno ništave. Vučetić je takođe naglasio da su skupštinski odbori – Administrativni ili Zakonodavni – nadležni da utvrde "materijalnu istinu".
Šef poslaničke grupe vladajuće koalicije i ujedno predsednik Zakonodavnog odbora skupštine Bojan Pajtić u izjavi za Radio B92 kaže da poslovnik ne upućuje na pokretanje takvog postupka pred odborom.
Pajtić ističe da Zakonodavni odbor nije više nadležan u ovom slučaju: "Mogao bi biti nadležan da je ta povreda reklamirana u toku glasanja, neposredno posle glasanja i dok sednica nije završena. Dakle, nakon dva meseca, to je vrlo problematično. U situaciji kada je jedan poslanik rekao da je izašao iz sale, odnosno da je bio prisutan pa je izašao, a bio je u zgradi Skupštine, praktično je nemoguće dokazati da je kartica zloupotrebljena, posebno zato što je g. Rafailović rekao da je karticu poneo sa sobom. Političari imaju politički motiv da kažu da je njegova kartica zloupotrebljena. Ona nije zloupotrebljena. On je bio pristuan, ali nije glasao".
Pajtić smatra da se otvara mogućnost, da svaki poslanik, iz političkih razloga može da pokrene pitanje osporavanja pređašnjih glasanja, i da tako može da dođe rušenja važnih, već donetih zakona: "Sa izjavom poslanika nakon dva meseca, pri čemu ne postoji nikakav materijalni dokaz, treba biti vrlo oprezan jer bi princip osporavanja posle nekoliko meseci ili posle dužeg vremena mogao da ospori ceo pravni sistem. Može se desiti da uz političkih razloga prosto neki poslanici kažu da nikada nisu podržali nijedan zakon ili da nisu podržali 10 ili 50 zakona donetih u Skupštini i da praktično to znači osporavanje svih pravnih akata donetih u Skupštini koji su u međuvremenu primenjivani. To bi izazvalo potpuni haos u pravnom sistemu. "Bojan Pajtić je dodao da će ubuduće sva glasanja biti snimana kako bi se izbegle ovakve situacije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 10
Pogledaj komentare