Kupuju karte s presedanjem, ali potom preskoče drugi let pa ostanu u destinaciji gde je trebalo da presede jer su takve karte obično mnogo jeftinije od direktnih letova.
Jednostavnije rečeno, bukiraju let od aerodroma A do aerodroma C s presedanjem na aerodromu B, ali potom ostanu u B destinaciji i prosto preskoče drugi let.
Kako piše Business Insider, nekim aviokompanijama to je već dozlogrdilo pa su putnike koji posežu za ovakvim trikovima počele da kažnjavaju - recimo, ako otkriju da se nisu ukrcali na drugi, povezani let, otkažu im povratnu kartu pa se mnogima na kraju ušteda poništi.
Međutim, Business Insider upozorava kako je ova mogućnost putnicima data zbog činjenice da aviokompanije zapravo ne poštuju osnovne principe geometrije, takozvanu nejednakost trougla koja kaže da trougao postoji ako mu je zbir dužina dve kraće stranice veći od dužine najduže stranice.
Bilo bi za očekivati da ovo pravilo slede i aviooperateri i da, uzevši u obzir dužinu i trošak goriva, više naplate kartu od Njujorka do Londona preko Amsterdama nego direktnu kartu Njujork - Amsterdam, ali to očigledno nije pravilo i može da rezultira nekim apsurdnim situacijama poput one da u avionu istovremeno sede dve osobe od kojih je jedna platila manje novca za dva leta od onog ko izlazi na "prvoj stanici".
Matematičar i naučnik Brajan Hejs ovu pojavu je pokušao da objasni kroz činjenicu da razlika u ceni nastaje iz veće potražnje za direktnim letom nego letom s presedanjem, prenosi Jutarnji list.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 8
Pogledaj komentare