Svet

Subota, 13.05.2023.

14:22

Korak do sloma: Americi preostalo još samo 88 milijardi dolara – šta sad?

Prema informacijama više američkih medija Sjedinjenim Državama je preostalo još samo 88 milijardi dolara.

Izvor: Jutarnji list/Gojko Drljača

Korak do sloma: Americi preostalo još samo 88 milijardi dolara – šta sad?
Foto: Profimedia

Americi je ostalo samo 88 milijardi dolara s kojima mogu da plaćaju račune do trenutka kada Kongres podigne limit zaduživanja postavljen trenutno na 31,4 hiljada milijardi američkih dolara. Ukoliko pak Kongres ne odobri dizanje limita zaduživanja najveća ekonomija sveta će bankrotirati s teško predvidivim posledicama na globalna tržišta kapitala, prenosi Jutarnji.

Jedna od posledica sigurno će biti, barem kratkotrajno, eksplozija cene zaduživanja za državu, kompanije i građane kao i, s obzirom na aktuelnu krizu poverenja u američki bankarski sistem, tzv. kreditni lom.

Sukob između Demokrata i Republikanaca za sada je toliko nepopustljiv kako više ne bi bilo iznenađenje da šefica Trzora Dženet Jelen ne dobije autorizaciju Kongresa za probijanje limita zaduživanja. Vreme kao da prolazi sve brže.

Pre samo nedelju dana Trezor je još imao manevarski prostor za plaćanje računa širok 110 milijardi dolara, a do danas je on sužen na pomenutih 88 milijardi. Drugim rečima, Amerikancima je preostalo tek nešto od više četvrtine sredstava koje su oslobodili (333 milijardi) vanrednim merama kako bi mogli da nastave s plaćanjem računa.

Podaci US Debt Clock.org, koji u realnom vremenu prate finansijske podatke Sjedinjenih Država, otkrivaju kako je Amerika već premašila limit zaduživanja jer je američki nacionalni dug u ovom trenutku premašio 31,74 milijardi dolara.

Naime, Debt Clock procenjuje da Amerika plaća dospele obaveze, ali u stvarnosti Trezor kupuje vreme knjigovođstvom i odlaganjem plaćanja.

O tome koliko je situacija ozbiljna govori snažni rast američkih CDS-ova. CDS-ovi ili credit default swapovi su ugovori između prodavaca i kupca hartija od vrednosti prema kojem će prodavac isplatiti kupca u slučaju bankrota. U susštini, prodavac kroz CDS-ove osigurava kupca od rizika bankrota. Cena američkih CDS-ova od početka godine dramatično raste.

Šefica američkog Trezora Jelen objavila je pre nekoliko nedelja kako će Sjedinjene Države ostati bez novca za plaćanje računa 1. juna ukoliko se ne podigne limit zaduživanja.

Podatak da im je preostalo još samo 88 milijardi ukazuje kako sasvim sigurno američka administracija ne može izbegavati bankrot duže od tog roka. Jelen je više puta naglasila kako je prema njenom mišljenju jedina mogućnost da Kongres odobri dizanje limita, a predsednik Džo Bajden nije isključio ustavno-pravni manevar korišćenjem 14. amandmana za nastavak plaćanja bez autorizacije Kongresa, ali je isto tako rekao da još nije "stigao tamo".

Zanemarivanja pravila o tome da Kongres mora odobriti dizanje limita zaduživanja najverovatnije bi se pretvorilo u noćnu moru za Belu kuću kako na političkoj sceni, tako i u sudnicama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom" poznatom pivu?

Holandski sindikati FNV i CNV su najavili da se spremaju novi štrajkovi radnika pivare Hajneken, ali još uvek nije poznato kada i gde će se održati.

9:53

24.11.2024.

1 d

Region

Penzioneri će moći da biraju novu vrstu penzije

Posle neke vrste pritiska u Hrvatskoj, vlasti su odlučile da penzionim osiguravajućim društvima omoguće isplatu neusklađenih penzija, koje bi, ukoliko ih članovi obaveznih penzijskih fondova izaberu, trebalo da budu trajno isplaćivane u istom iznosu.

14:08

24.11.2024.

1 d

Podeli: