Skočila je na nivoe nezabeležene od azijske finansijske krize 1997. godine, dok se centralna banka drži svog ultralabavog monetarnog kursa, prenosi portal biznis.rs.
Rast potrošačkih cena već je primorao zvaničnike i ekonomiste da ove godine nekoliko puta izmene svoje prognoze, jer napori da se stabilizuje lira posustaju u vreme kada sukob Rusije i Ukrajine povećava cenu svega, od hrane do energije.
Današnji zvanični podaci zavoda za statistiku i ministarstva finansija pokazaće da je godišnja inflacija prošlog meseca dostigla nešto više od 80 odsto, sa 78,6 odsto u junu, prema srednjoj proceni u Blumbergovom istraživanju 22 analitičara. Istanbul, najnaseljeniji grad u Turskoj, zabeležio je rast cena za 99 odsto u julu u odnosu na godinu dana ranije.
"Ako se ovakva monetarna politika nastavi, biće nemoguće nadmašiti inflaciju", rekao je Ogedaj Topkular (Ogedai Topcular), iz RAM Capital SA u Ženevi. "Monetarna politika Turske je neodrživa".
Turska se nalazi iza samo nekoliko zemalja poput Zimbabvea, Venecuele i Libana, gde je tempo rasta cena trocifren.
Pokazalo se da je slabljenje inflacije teže postići u Turskoj jer se centralna banka uzdržala od povećanja svoje ključne stope sa 14 odsto pod pritiskom predsednika Redžepa Tajipa Erdogana (Recep Tayyip Erdogan). Turski lider veruje – suprotno ogromnoj većini svetskih ekonomista – da više stope izazivaju bržu inflaciju.
Ovaj pristup je stavio kreatore monetarne politike van sinhronizacije sa najagresivnijim globalnim monetarnim pooštravanjem od 1980-ih i gurnuo kamatne stope u Turskoj duboko ispod nule kada se one prilagode inflaciji.
Erdogan namerava da održi brzi rast ekonomije pred izbore zakazane za jun sledećeg meseca, čak i dok rast potrošačkih troškova izjeda raspoloživi prihod i ugrožava njegovu popularnost.
Turske vlasti su se umesto toga oslanjale na makroprudencijalne mere kao što je suzbijanje rasta komercijalnih zajmova, kao i politike usmerene na proširenje upotrebe lokalne valute i usmeravanje kapitala ka dugoročnim investicijama.
Rezultati se pokazuju na tržištu valuta, pri čemu je lira pala za više od četvrtine svoje vrednosti u odnosu na dolar, što je ovogodišnji najveći gubitak na tržištima u razvoju.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 3
Pogledaj komentare