Svet

Utorak, 26.04.2022.

15:18

Kupio je Tviter, a šta još Mask ima u svom vlasništvu?

Ilon Mask nosi mnoge titule.

Izvor: Bizlife

Kupio je Tviter, a šta još Mask ima u svom vlasništvu?
Foto: EPA-EFE/ALEXANDER BECHER

Izvršni direktor Tesle i SpaceX-a, revolucionar u istraživanju svemira i najbogatiji čovek na svetu, jednostavno je postao ime koje svi dobro poznajemo.

Mask je osnovao dosta kompanija sa kojima je većina ljudi upoznata, ali ne znaju svi kakvu je ulogu Mask imao u njihovom uspehu. Jedna od onih na kojima će ovaj biznismen tek raditi je i Tviter.

Naime, juče je u javnosti objavljena vest da je Mask kupio kompaniju za 44 milijarde dolara. Odbor Tvitera pristao je na ponudu za preuzimanje od milijardera za ovu cifru. Mask je ranije ponudio 43 milijarde dolara kako bi otkupio 100 odsto akcija kompanije. On tvrdi da je prava osoba da „otključa“ izvanredni potencijal kompanije za društvene mreže, piše Biz Life.

Tviter je najsvežija investicija milijardera, a ovo je portfolio kompanija koje su u njegovom vlasništvu.

SpaceX

Da bi smanjio troškove istraživanja svemira, Mask je stvorio SpaceX 2002. SpaceX dizajnira, proizvodi i lansira napredne avione. Od svog osnivanja, SpaceX je lansirao 144 rakete i svemirske letelice, od kojih je 106 uspešno sletelo. U svojoj najnovijoj misiji 3. ​​februara, nazvanoj "Misija Starlink", Falcon 9 je lansirao 49 Starlink satelita u nisku orbitu Zemlje.

SpaceX je jedina privatna kompanija koja je vratila svemirski brod sa niske orbite Zemlje i odvela ljude na i sa Međunarodne svemirske stanice. Kompanija veruje u moć rakete za višekratnu upotrebu.

Kompanija, procenjena na preko 100 milijardi dolara, druga je najvrednija privatna kompanija na svetu.

The Boring Company

Mask je osnovao američku građevinsku kompaniju The Boring Company 2016. Njeni projekti su prvenstveno dizajnirani za unutargradske tranzitne sisteme da bi rešili saobraćajne izazove i omogućili transport od tačke do tačke.

Prema svojoj veb stranici, The Boring Company veruje da su velikim gradovima potrebni ili leteći automobili ili tuneli da bi se otarasili saobraćaja. Mask se odlučio na ovo drugo rešenje jer na tunele ne utiču vremenske promene i "neće vam pasti na glavu", kako tvrdi.

U aprilu 2021, Boring Company je predstavila svoj prvi projekat u Las Vegas Convention centru. Kompanija je napravila dva paralelna tunela dužine 2,7 kilometara, svaki sa Tesla vozilima koja prevoze putnike do željenog odredišta preko centra.

Neuralink Corporation

Mask je takođe vlasnik i saosnivač Neuralink Corporation-a, neurotehnološke kompanije koja razvija implantabilne interfejse za mozak mašina. Glavni cilj kompanije je stvaranje moždanih implanta koji mogu da komuniciraju sa telefonima i računarima, kao i da pomognu osobama sa paralizom da povrate nezavisnost.

"Naši uređaji su dizajnirani da daju ljudima mogućnost da lakše komuniciraju putem sinteze teksta ili govora, da prate svoju radoznalost na vebu ili da izraze svoju kreativnost kroz fotografije, umetnost ili aplikacije za pisanje", navodi se na veb stranici Neuralink-a. Od ove godine, ukupne investicije u kompaniju premašile su 363 miliona dolara.

Kompanija je angažovala vodeće akademike u oblasti neuronauke, nanoinženjeringa, mašinskog učenja, fizike, matematike i medicinskih nauka. Sedište je je u blizini San Franciska.

Zip2

Iako Zip2 više ne posluje, to je bilo prvo preduzeće koje je Mask osnovao 1995. godine. Kompanija je obezbedila poslovni imenik koji se može pretraživati - u suštini "internet verziju žutih stranica" sa uključenim mapama.

Misija kompanije, prema Masku, bila je "da svako može da pronađe najbližu piceriju i da može da smisli kako da stigne tamo". 1999. Compak Computer Corporation je kupio Zip2 za 307 miliona dolara.

OpenAI

Mask je osnovao OpenAI, neprofitnu kompaniju za istraživanje i razvoj, 2015. Iako je dao ostavku na mesto odbora 2018, on je i dalje veliki donator. Kompanija je DeepMind konkurent sa ciljem da osigura da "veštačka opšta inteligencija koristi celom čovečanstvu".

OpenAI je jedna od vodećih laboratorija za istraživanje veštačke inteligencije u svetu, sa krajnjim ciljem da bude prva kompanija koja će dizajnirati mašinu sa moćima učenja i rasuđivanja ljudskog uma.

OpenAI istražuje tehnologije veštačke opšte inteligencije (AGI) kako bi osigurao da su sistemi veštačke inteligencije bezbedni i inteligentniji od ljudi. Prvi značajan projekat organizacije, Universe, ima za cilj stvaranje okruženja za bezbedno testiranje AGI algoritama.

Tesla

Kompanija po kojoj je Mask verovatno najpoznatiji je Tesla. Američka kompanija za električna vozila i čistu energiju Tesla je dospela na naslovne strane od svog osnivanja 2003. zahvaljujući napretku u automobilskoj industriji i naporima za čistu energiju.

Tesla se nada da će ubrzati prelazak na održivu energiju proizvodnjom sistema za skladištenje energije poput solarnih panela i solarnih krovnih ploča, kao i baterija za električna vozila. Iako kompanija ima niz priznanja iza sebe, posebno je dizajnirala prvu premijum potpuno električnu limuzinu i trenutno razvija svoje najpristupačnije vozilo koje tek treba da bude objavljeno 2023. godine.

Kompanija trenutno drži mesto kao automobilska kompanija broj jedan u svetu, sa tržišnom kapitalizacijom od skoro 583 milijarde dolara.

SolarCity

Mask je takođe kupio SolarCity, kompaniju fokusiranu na prodaju sistema za proizvodnju solarne energije od vrata do vrata. Kompaniju, koju su 2004. osnovala dva njegova rođaka, Mask je kupio 2016. za 2,6 milijardi dolara.

Godine 2016. spojio je SolarCity sa Teslom kako bi formirao ekološku kompaniju sa mnogo uspeha i zadovoljio jedan od svojih ciljeva, a to je da solarnu energiju učini pristupačnom za sve. Početkom 2016. SolarCity i Tesla su se spojili u nadi da bi mogli stvoriti ekološki prihvatljivu kompaniju sa uspehom kao ciljem.

Međutim, neki investitori nisu odobrili dogovor, pošto je Mask imao veze sa osnivačima i "preplatio za SolarCity, ignorisao sopstveni sukob interesa i propustio da otkrije 'zabrinjavajuće činjenice' bitne za racionalnu analizu predloženog posla".

PayPal

Ovo može biti šok, ali Mask je takođe saosnivač PayPal-a. PayPal je multinacionalna kompanija za finansijsku tehnologiju koja radi kao elektronska alternativa čekovima ili novčanim uputnicama podržavajući onlajn transfer novca.

Osnovan 1998. godine, PayPal se spojio sa Maskovom bivšom kompanijom, Ks.com, 2000. godine. Od tada, PayPal je postao kompanija na listi Fortune 500 i imao je najbolju godinu do sada u 2020. sa skoro 73 miliona neto novih naloga.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom" poznatom pivu?

Holandski sindikati FNV i CNV su najavili da se spremaju novi štrajkovi radnika pivare Hajneken, ali još uvek nije poznato kada i gde će se održati.

9:53

24.11.2024.

1 d

Region

Penzioneri će moći da biraju novu vrstu penzije

Posle neke vrste pritiska u Hrvatskoj, vlasti su odlučile da penzionim osiguravajućim društvima omoguće isplatu neusklađenih penzija, koje bi, ukoliko ih članovi obaveznih penzijskih fondova izaberu, trebalo da budu trajno isplaćivane u istom iznosu.

14:08

24.11.2024.

1 d

Podeli: