Svet

Utorak, 04.01.2022.

09:21

Kako radi najvrednija kompanija: Toaleti bez vode i pokvarena hrana dok sastavljaju ajfone

Nakon protesta zbog loših uslova rada u Indiji, zatvorena je ključna fabrika u Eplovom lancu snabdevanja.

Izvor: Vijesti

Kako radi najvrednija kompanija: Toaleti bez vode i pokvarena hrana dok sastavljaju ajfone
Foto: Shutterstock/Novikov Aleksey

Za žene koje su sastavljale ajfone u fabrici Fokskon na jugu Indije, krcate spavaonice sa toaletima bez tekuće vode i crvljiva hrana bili su neki od problema koje su morale da izdrže kako bi dobile platu.

Međutim, kada se zbog pokvarene hrane razbolelo preko 250 radnica, njihov bes je proključao, kulminirajući retkim protestom, koji je zatvorio fabriku u kojoj je radilo 17.000 ljudi, prenose Vijesti.

Kriza je izbila u trenutku kada kompanija “Epl” pojačava proizvodnju ajfona 13 i kada akcionari traže od kompanije da bude transparentnija u pogledu radnih uslova snabdevača.

Rojters je razgovarao sa šest žena koje su radile u fabrici Fokskon, a svaka od njih je tražila da ostane anonimna u strahu od odmazde na poslu ili od policije.

Radnice su spavale na podu u sobama, u kojima se nalazilo između šest i 30 žena, kazale su zaposlene za britansku agenciju. Dve radnice su kazale da u toaletima hostela u kojem su živele nije bilo tekuće vode.

”Ljudi koji su živeli u hostelima uvek su bili bolesni – od alergija, bolova u grudima, trovanja hranom”, kazala je za Rojters 21-godišnja radnica koja je napustila fabriku nakon protesta.

”Nismo od toga pravili problem, jer smo mislili da će biti rešeno. Ali sada, pogodilo je puno ljudi”, kazala je ona.

Iz Epla i Fokskona za Rojters je rečeno da pojedine spavaonice i menze koje su koristili zaposleni u fabrici nisu ispunjavale tražene standarde. Fabrika je sada na “uslovnom”, a Epl će se pobrinuti da strogi standardi budu poštovani pre ponovnog otvaranja, kazao je portparol Epla.

Fokskon je saopštio da sprovodi rekonstrukciju lokalnog menadžerskog tima i preduzima korake kako bi unapredio uslove za rad. Svi zaposleni će biti plaćeni dok traju neophodna unapređenja kako bi ponovo pokrenuli delatnost, saopšteno je iz kompanije.

Trovanje hranom i protesti koji su usledili doveli su do istraga, od kojih su neke još u toku, a sprovode ih četiri agencije indijske pokrajine Tamil Nadu. Rojtersu je rečeno da su zvaničnici takođe privatno zatražili od Fokskona da se pobrine za poboljšanje uslova rada.

Iz Epla i Fokskona nisu precizirali kada će fabrika biti otvorena.

Fokskon, sa sedištem u Tajvanu, otvorio je fabriku 2019. uz obećanje da će stvoriti do 25.000 radnih mesta, što je bio podsticaj kampanji “Make in India” premijera Narendre Modija.

Grad Sriperumbudur, u kome se nalazi fabrika, prometna je industrijska oblast sa fabrikama koje izrađuju proizvode za Samsung i Dajmler.

Ova fabrika je ključna za napore Epla da pomeri proizvodnju iz Kine usled tenzija između Pekinga i Vašingtona. Rojters je prošle godine objavio da Fokskon planira da u fabriku investira milijardu evra tokom naredne tri godine.

Fokskon radnike angažuje preko posrednika za zapošljavanje, koji su takođe zaduženi za smeštaj zaposlenih – uglavnom žena.

Žene koje rade u fabrici Fokskon zarađuju oko 140 dolara mesečno i plaćaju firmi preko koje ih je Fokskom zaposlio smeštaj i hranu.

Većina radnica ima između 18 i 22 godine i dolaze iz ruralnih oblasti. Mesečna plata je za oko trećinu veća od minimalne plate za takve poslove.

Nekoliko aktivista tvrdi da poslodavci smatraju da su manje šanse da će se žene koje regrutuju iz poljoprivrednih oblasti pobuniti ili udružiti u sindikalne organizacije, zbog čega je protest u Fokskonovoj fabrici još značajniji.

Sredinom decembra zbog trovanja hranom 159 žena iz istog smeštaja je završilo u bolnici. Još oko 100 žena je primilo medicinsku negu ali nisu hospitalizovane.

Dva dana kasnije, 17 decembra, oko 2.000 žena iz obližnjih Fokskon hostela izašle su na ulice, blokirajući auto-put blizu fabrike. Njihove kolege muškarci, uključujući i one iz obližnje fabrike automobila, pridružili su im se u protestima narednog dana.

Policija je na drugi, veći protest reagovala upotrebom sile.

Policija je uhapsila 67 žena i jednog lokalnog novinara, zaplenila im telefone i zvala njihove roditelje upozoravajući ih da dovedu kćerke u red.

Policija negira da je u suzbijanju protesta upotrebila prekomernu silu.

Neredi u Fokskonu su drugi u čijem centru je Eplov snabdevač u Indiji u poslednjih godinu dana. U decembru 2020. hiljade radnika po ugovoru u fabrici čiji je vlasnik Vistron korp uništili su opremu i vozila zbog navodnog neisplaćivanja plata i napravili štetu od 60 miliona dolara.

Epl je tada saopštio da je Vistron na “uslovnom” i da više neće angaživati tu tajvansku kompaniju dok se ne pozabavi načinom na koji se postupa sa radnicima u fabrici.

Vistromova fabrika je ponovo otvorena ranije prošle godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Kineski gigant gradi novu fabriku u Srbiji?

Osnivač i predsednik kineske kompanije "Mint grupa" Ćin Džong Hva najavio je novu investiciju u Srbiji, koja će, kako je rekao za Tanjug, postati buduća evropska proizvodna baza za automobilske komponente.

9:46

19.1.2025.

1 d

Svet

Kreće "rat": Nemačka je glavna meta

Nemačka će biti glavna evropska meta trgovinskih carina novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa kada bude na funkciji, izjavio je danas nemački ministar ekonomije Robert Habek.

15:03

19.1.2025.

21 h

Svet

Slovačka preuzima mere

"Slovačka će preduzeti recipročne mere ako Ukrajina ne promeni odluku", upozorio je slovački premijer Robert Fico.

14:39

18.1.2025.

1 d

Podeli: