Svet

Četvrtak, 14.01.2016.

13:12

Turska zaradila čitavo bogatstvo od serija

Turska je od TV serija u 2015. godini zaradila 250 miliona dolara u inostranstvu.

Izvor: Al Jazeera

Turska zaradila čitavo bogatstvo od serija
Foto: Freeimages.com

Turske serije hit su u brojnim zemljama sveta, a kolika je ekspanzija turske kinematografije u poslednjih nekoliko godina pokazuje podatak da je ova zemlja od izvoza u ovom sektoru u 2015. godini zaradila 250 miliona dolara.

"Hiljadu i jedna noć", "Ezel", "Kad lišće pada", "Kako vreme prolazi", "Sulejman Veličanstveni", "Strasti Orijenta"... samo su neki od naslova turskih televizijskih serija koji su osvojili milione gledalaca u zemljama Balkana, Bliskog istoka, pa i Latinske Amerike. Podaci pokazuju da je Turska u 2014. ostvarila izvoz serija u vrednosti od 200 miliona dolara, a ta brojka u 2015. godini bila je čak za 25% veća, odnosno 250 miliona dolara. Očekivanja su da će izvoz u ovoj godini dostići 300 miliona dolara.

Besir Tatli, generalni direktor "Calinos Holdinga", koji se bavi prodajom turskih televizijskih serija u inostranstvu, kazao je da se u Turskoj na godišnjem nivou snima 70 serija. On dodaje kako blizu 40 njih postaju "žrtve" pada rejtinga, te prestaju s emitovanjem, ali među ostalih tridesetak serija koje su gledane na teritoriji Turske 10 do 15 uspe da se probije na internacionalno tržište, odnosno inostrane televizije.

Govoreći o problemima u turskoj kinematografiji, Tatli je kazao kako je trenutno najveći problem nedostatak novih scenarija. Prema njegovim rečima, scenaristi i producenti imaju probleme u pronalasku novih tema, tako da je u poslednje vreme popularna i adaptacija tema ranije rađenih u inostranstvu.

Tatli naglašava kako to ipak nije pravi put te da se turska kinematografija mora vratiti "pravim i kvalitetnim turskim dramama", koje su na vrlo dobar način opisivale porodicu i ljudske odnose.

Pored zemalja Balkana i zemalja turskog govornog područja, turske serije prikazivane su na televizijama u zemljama od Austrije, Bugarske, preko Argentine, Brazila, Meksika, Iraka, Irana, Indonezije, Malezije, pa do Kine, Tajvana, Tajlanda, te brojnim drugim.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: