"Mi smo predvideli sa MMF-om, kad smo ulazili u teške mere, budežstki deficit od 55 miijardi za prvi kvartal", podsetio je Vučić i dodao da on neće preći 27 milijardi, što je dvostruko bolje od onog što se očekivalo.
Premijer je rekao na konferenciji za novinare da će povećanje primanja predložiti MMF-u ukoliko i u narednim kvartalima rezultati budu bolji od očekivanih, odnosno, ako se nastavi tendencija da deficit bude daleko manji od planiranog.
Vučić je naglasio da će to biti samo predlog države i da će sačekati njihov odgovor, naglasivši da ne želi da ugrozi aranžman s tom međunarodnom finansijskom institucijom.
Upitan koliko će biti povećanje, premijer je rekao da bi samo uštedom u ovom kvartalu mogao da vrati sve što je umanjeno, ali da se neće neodgovorno ponašati.
Premijer je istakao da ne želi da prikuplja političke poene na povećanju plata i penzija, već da se radi o ekonomskim pokazateljima, za razliku od ranjih vlada koje su to radile zarad populizma.
Podsetivši da je dogovorom sa MMF predviđeno, kada su planirane teške mere, da budežetski deficit u prva tri meseca iznosi 55 miijardi dinara, on je istakao da će prema stanju krajem marta on iznositi oko 27 milijardi dinara, a što je, dodao je, ostvareno uprkos tome da su neki od najvećih troškova plaćeni upravo u martu, kao i da se trenutno plaća 30 odsto više kamata za dugove iz prethodnog perioda.
"To nas dovodi do toga da smo svi zajedno uspeli, želim da se zahvalim penzionerima i radnicima u javnom i privatnom sektoru", rekao je Vučić.
Navodeći da podaci pokazuju da potrošnja u Srbiji raste, a ne pada, kao što neki lažno pokušavaju da prikažu, Vučić je rekao da raste i naplata akciza i poreskih prihoda, što on smatra prvim znacima oporavka srpske ekonomije, i zaključio da ćemo, ukoliko budemo uspešni u drugom i trećem kvartalu, razgovarati s MMF o povećanju plata i penzija.
Osim pada proizodnje uglja i električne energije, svi ostali parametri su pozitivni, primetio je premijer, a u aprilu se, dodao je, očekuje da će Železara da proizvede 95.000 tona čelika, dok bi u maju i junu mogla da bude profitabilna.
Upitan o ceni struje, rekao je da ona neće poskupeti do 1.aprila, podsetivši da cena nije povećavana dve godine, ali je dodao da će i o tome razgovarati s MMF-om.
Na reformi javnog sektora se radi, ali to je proces koji zahteva vreme, naveo je premijer i dodao da je u prethodnom periodu zabeležen veći prirodni odliv, odnosno odlazak u penziju nego što se očekivalo, pripisujući to najverovatnije novom zakonu o penzionisanju.
"Mali smo, moramo da se povežemo"
Vučić je izjavio da sprovođenje teških ekonomskih mera, odnosno ozdravljenje privrede u Srbiji, ne može da uspe bez čvršćeg regionalnog povezivanja.
"Srbija je politički i ekonomski spremna za saradnju sa zemljama regiona", kazao je Vučić i istakao da je ekonomska integracija od ključnog značaja za zemlje regiona, jer zajedno može da se uradi više posla i da se omogući prosperitet.
"Politički i ekonomski uslovi nikada nisu bili bolji za saradnju", istakao je Vučić, dodavši da, bez obzira na to što su neke zemlje regiona u EU, a druge nisu, "geografija ne može da se izmeni jer živimo jedni pored drugih, zbog čega je važno da radimo i da se borimo zajedno".
Vučić je kazao da je Srbija zainteresovana za sve integrativne procese u regionu i da radi na tome da se oni ubrzaju, odnosno da pre svega kompanije iz regiona sarađuju i plasiraju svoje proizvode na treća tržišta, jer je to jedini način da se postigne konkurentnost.
"Mi smo svi male zemlje, sa malim brojem stanovnika i sami kao tržište nismo dovoljno dobri, ali kao jedinstveno tržište postajemo mnogo privlačniji za ulagače, čime se povećava i naša snaga i naša produktivnost", kazao je Vučić.
Region nije iskoristio sve potencijale za saradnju, istakao je Vučić i podsetio da Srbija na tržišta u zemljama regiona plasira 22 odsto svog ukupnog izvoza i samo je izvoz u EU veći od toga.
"Mi time nismo zadovoljni, ti brojevi mogu da budu mnogo veći", rekao je premijer Srbije.
Ponovio je da Srbija nema nikakvih političkih problema u saradnji sa zemljama regiona, a da su najveći potencijali sa zajedničke poslove u oblasti namenske industrije i građevinarstva.
Svaka zemlja, kako je naveo, ima neki oblik saradnje s trećim zemljama i to bi moglo da bude podsticajno za udruživanje zemalja regiona u zajedničkim nastupima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 391
Pogledaj komentare