Srbija

Nedelja, 18.01.2015.

09:00

Biomasa-energetska budućnost Srbije

Srbija bi do 2030. godine, gde god može, trebalo bi da zameni uobičajena goriva, ugalj, naftu i mazut, obnovljivim energentima odnosno peletom ili briketima.

Izvor: Tanjug

Default images
Foto: Tanjug, ilustracija/Jaroslav Pap

Za njihovu proizvodnju postoji veliki a neiskorišćen potencijal, izjavila je sekretar Odbora za životnu sredinu u Stalnoj konferenciji gradova i opština Ljubinka Kaluđerović.

Korišćenje obnovljivih energenata moglo bi da donese značajne uštede i poboljša ekonomski i socijalnu sliku Srbije, smatra ona.

"Ukoliko ne promenimo nešto u dosadašnjem načinu organizovanja grejanja tokom zime, gubimo mnogo u ekonomskom smislu i neopravdano povećavamo ekološko zagadenje," rekla je Tanjugu Kaluđerović.

Ona naglašava da u današnje vreme postoji tehnologija i način da se sa konvecionalnih, neobnovljivih izvora energije pređe na obnovljivu energiju.

"Bor i okolina, pa i cela istocna Srbija izuzetno su bogate drvetom. Mnogo malih preduzetnika bi moglo pristojno da živi od proizvodnje peleta ili briketa od otpadnog drveta. Naravno, za to treba stvoriti ekonomske uslove na tržištu, ali od otpadnog drveta sigurno može da se napravi dobar proizvod i time poboljša sistem očuvanja životne sredine", kaže Kaluđerović. Ona je dodala da je Vojvodina bogata poljoprivrednom biomasom koja se baca umesto da se upotrebljava za grejanje.

Stalna konferencija gradova i opština će, u narednom periodu, održati niz okruglih stolova na temu biomase kako bi potencijalne proizvođače i korisnike, kao i lokalne samouprave upoznala sa svim mogućnostima koje nudi proizvodnja održivih energenata i kako bi njihova proizvodnja što pre zauzela pravu poziciju u Srbiji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka može da napravi haos u EU

Loša ekonomska situacija u Nemačkoj i još devet drugih zemalja Evropske unije može, prema navodima Evropske komisije, imati negativne posledice za čitavu zajednicu država.

21:11

19.12.2024.

1 d

Podeli: