Oni koji umeju da barataju modernim tehnologijama imaju retku sreću da odlično zarađuju, a vreme provode kod kuće.
Internet-stručnjaci, veb-dizajneri, programeri i ostali kompjuterski magovi zarađuju od dve do tri prosečne republičke zarade, a oni najvičniji među njima i po 10.000 do 15.000 evra - mesečno.
"Najčešće kod kuće rade programeri i veb-dizajneri", objašnjava Dragan Varagić, stručnjak za poslovnu primenu interneta i potpredsednik Internet grupe.
On dodaje da su ova zanimanja sve popularnija, a da se njihova ekspanzija može objasniti time što ne morate da budete fizički prisutni na poslu. Uz to je
mnogo lakše prodati nematerijalne proizvode, kao što je softver ili slika, jer ne moraju da se izvoze i nemaju dodatnih dažbina.
Varagić kaže da je znanje na sve većoj ceni i da,
sedeći u Srbiji, može da se zarađuje svetski.
"Oni koji rade u takozvanom autsorsingu mogu da budu plaćeni i po više hiljada evra mesečno. To su poslovi koje, za strane kompanije, možete da vodite sa bilo koje tačke u svetu. Tako i naši građani sve više rade promocije 'na daljinu', uređuju prioritete na pretraživačima za američke, nemačke, holandske i druge firme širom planete", objašnjava on.
Njihovi su poslovi ujedno i najplaćeniji, pa tako
honorar ovih stručnjaka može da iznosi i po 15.000 evra mesečno.
Da su kompjuterski maheri sve više na ceni, smatraju i u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Prema rečima Srđana Andrijanića iz NSZ, u ovom času
na birou se nalazi 1.044 stručnjaka za informacione tehnologije sa završenim fakultetom i oni se u proseku zapošljavaju u roku od godinu i dva meseca.
Sa trogodišnjom višim IT obrazovanjem na njihovoj evidenciji je 1.075 nezaposlenih i oni se poslu mogu nadati za godinu i četiri meseca. Posao čeka i 60 programera i oni će ga najverovatnije dobiti za dve godine. Nikome se od njih, međutim, previše ne žuri jer dok čekaju zvanični posao
mogu da zarade koji dinar "tezgarenjem" i prodajom svojih usluga za solidan honorar.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 146
Pogledaj komentare