Srbija

Sreda, 23.03.2011.

00:07

Tetkicama zbog štrajka ni 100 evra

Odlukom ministarstva prosvete da prosvetnim radnicima zbog štrajka budu smanjene plate najogorčenije su bile, izgleda, bile čistačice.

Izvor: Politika, Novosti

Default images

Njima, naime, niko nije uspeo da objasni zašto su im plate smanjene za trećinu kada su, kako kažu redovno radile i održavale školske prostorije.

"Ukupno za prvi i drugi deo plate uplaćeno mi je 10.000 dinara, to je ispod svakog minimalca", na ivici suza jada se Jasmina Bogdanović, čistačica u beogradskoj Elektrotehničkoj školi „Nikola Tesla”.

Za celu platu ona u martu svakog dana može da kupi po litar mleka, jedan hleb i 300 grama mesa. Prosečna potrošačka korpa pet puta je skuplja od smanjene februarske zarade tehničkog osoblja u školama. "Pitala sam direktorku što nam je smanjena plata. Rekla je da se obratim sindikatu, jer nas je sindikat uveo u štrajk, i da ona s tim nema ništa. Zbog čega je tehničkom osoblju oduzet deo plate, a sav posao smo radili. Profesori su ulazili u čiste učionice, deca takođe, toaleti su čisti, sve školske prostorije i hodnici blistaju", kaže Jasmina Bogdanović.

Ona naglašava da "nema smisla što su nama odbili od plate, kakve veze mi imamo sa profesorima. Oni se bore za svoje. Mi moramo da peremo i čistimo i da zbog toga dolazimo i subotom, prekovremeno, što nam nikada neće biti plaćeno. Žao mi je što smo prošlog petka oprale sve prozore, da bar znamo da nešto nismo uradile i da nam je zbog toga umanjena zarada".

Bogdanović bez šale najavljuje da će tehničko osoblje dolaziti u školu i raditi svoj posao čak iako profesori odluče da obustave nastavu. "Sedećemo ispred vrata, ako škola bude zaključana, jer nije fer da radimo kao i uvek, a da nam mizerne plate budu još manje", zaključuje Jasmina Bogdanović.

Profesori štrajkuju ćutanjem u učionicama

U beogradskim srednjim školama je počeo "beli štrajk", u znak protesta zbog smanjivanja drugog dela plate prosvetnim radnicima koji su u štrajku.

Profesori su ogorčeni odnosom nadležnih prema njima, jer su kako se čulo na skupu potpuno poniženi i nemaju bilo kakvu motivaciju za rad.
foto: Novosti
"Ogorčeni smo, ali ne zbog novca koji nam je odbijen od plate, već kako se ponašaju prema nama koji obavljamo odgovoran posao obrazovanja i vaspitanja dece", kaže Branka Popović, profesor u ETŠ "Nikola Tesla". "Mi hoćemo da radimo svoj posao odgovorno i potpuno se uložimo, ali nam je to onemogućeno izmenjenim Zakona o osnovama sistema obrazovanja, koji nas praktično onemogućava da normalno radimo svoj posao", dodaje ona.

Prema rečima Milorada Antića, predsednika Foruma srednjih stručnih škola Beograda, u "belom štrajku" profesori dolaze na posao, idu u učionice, ali se nastava ne drži onako kako bi to trebalo. Ni skraćeni časovi od 30 minuta, kako tvrde profesori, neće biti ispunjen predavanjima i ispitivanjima.

Antić ističe da je nedopustivo da tetkicama budu smanjene plate, jer je zakonom propisano da se zagarantovana plata ne može smanjivati. On dodaje da je totalna obustava rada u "kućama znanja" sve izvesnija.

"Strašno je što se kolege lako opredeljuju za 'beli štrajk', ili protest ćutanjem. Jer najveći je problem to što je njihov rad procenjen na osnovu vremena koje su proveli u klupama, a ne na osnovu truda koji su uložili da sa decom rade najefektivnije moguće baš zato što su časovi skraćeni. Ni u jednoj školi nije ukinuta dodatna ni dopunska nastava za vreme protesta", obrazložio je Antić.

Protest ćutanjem ne odgovara nikome, dodao je on, i objasnio da to znači da će nastavnici odlaziti na čas i sedeti u učionici 45 minuta – a da pri tom ne izgovore ni reč.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

43 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: