Srbija

Četvrtak, 11.09.2008.

10:33

Jelašić:Budžet bi trebalo smanjiti

Guverner NBS Radovan Jelašić kaže da bi zbog visoke inflacije rebalans budžeta trebao da ide "na dole, a ne na gore".

Izvor: Blic

Default images

On navodi da rejting agencije i Međunarodni monetarni fond, šalju Srbiji istu poruku da rebalansom treba da se smanje izdaci budžeta, prevashodno zbog inflacije i njenih efekata na privredni rast. "Ali, u Srbiji sa stanovišta odgovorne politike mnogo je važnije ispunjenje svih predizbornih i postizbornih obećanja, nego dugoročna makroekonomska stabilnost", rekao je Jelašić.

Prema njegovim rečima, povećanje od dodatnih oko četiri milijarde dinara mesečno za penzije do kraja godine je značajno, jer će se odluka o povećanim penzijama preneti i na sledeću godinu.

"Taj potez, u 2009. godini značiće i dodatnu budžetsku obavezu od skoro 40 milijardi dinara, što je oko pet odsto ukupnog budžeta u toj godini", objašnjava Jelašić.

Guverner kaže i da povećanje penzija nije trebalo da bude razlog za rebalans budžeta, već da je povećanje penzija trebalo da bude rešeno budžetom za sledeću godinu.

"Znam da je ovo nepopularno što govorim, ali nije ni fer zamajavati građane pričama da je moguće povećati zarade i penzije, graditi koridore, a da se ne povećaju prihodi. A to znači da će država povećati poreze, PDV i druge namete, što se prećutkuje, čak se najavljuju smanjenja", navodi Jelašić.

On je najavio da će zbog trenutnih ekonomskih prilika i povećane inflacije, koja će prema proračunima do kraja godine iznositi 9,4 odsto, Narodna banka nastaviti da vodi restriktivnu monetarnu politiku.

"Da nemamo sada rebalans budžeta, sigurno bismo bili bliži smanjenju referentne kamatne stope, nego njenom zadržavanju ili povećanju. A to sa sobom povlači skuplje kredite za građane i privredu", kaže Jelašić.

Jelašić: Ispunjavanje "muzičkih želja" birača, će skupo da nas košta

Guverner je upozorio da kada se sagleda pravo ekonomsko stanje Srbije, postaje jasno da se veliki broj predizbornih obećanja ne može ispuniti.

"Postavlja se pitanje i da li je povećanje penzija samo uvod u sprovođenje svih želja, sigurno je da je lista mnogo duža i bojim se da na kraju nemamo presedan koji može da košta mnogo više, nego što je to povećanje penzija", navodi Jelašić.

Prema njegovim rečima ministri u vladi svesni su posledica koje povećanje penzija ostavlja na makroekonomsku stabilnost, ali ne postoji politička volja da se nešto učini. Jelašić navodi i da je ministarka finansija Diana Dragutinović dobar izbor jer zna kako određeni potezi utiču na monetanu politiku, ali da je njen okvir za delovanje znatno smanjen zbog koalicionih ugovora.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: