Region

Sreda, 05.04.2023.

10:09

Komšije se ozbiljno naoružavaju: Evo na šta planiraju da potroše 900 miliona evra

Severna Makedonija predviđa da će do 2032. potrošiti najmanje 900 miliona evra na modernizaciju svoje vojske.

Izvor: TangoSix/Igor Božinovski

Komšije se ozbiljno naoružavaju: Evo na šta planiraju da potroše 900 miliona evra
Ilustracija: Depositphotos/slavapolo

Naime, naše komšije će staro oružje sovjetske i jugoslovenske proizvodnje postepeno zameniti novim i sofisticiranim zapadnim naoružanjem, rekla je makedonska ministarka odbrane Slavjanka Petrovska na konferenciji za novinare održanoj 31. marta u kasarni Ilinden u Skoplju.

Iznos nije fiksni, ali je to procena troškova u narednim godinama, rekla je Petrovska i dodala da se armija transformiše, modernizuje i oprema najsofisticiranijim naoružanjem.

"Zbog toga, u ARSM nema mesta za opremu proizvedenu 1984. godine koja je godinama bila samo broj, a zapravo je resurs koji je istekao“, rekla je Petrovska jasno objašnjavajući jedan od razloga za odluku vlade od 29. marta o donaciji Ukrajini celokupne severnomakedonske flote od 12 jurišnih helikoptera Mi-24, pored prošlogodišnje isporuke Kijevu raznih sredstava ARSM, uključujući 4 jurišna aviona Su-25 i najmanje 6 tenkova T-72A, prenosi Tangosiks.

U međuvremenu, dok se ne izabere nova helikopterska platforma i dok kasnije ove decenije ne počnu isporuke, dva helikoptera Mi-8MT će proći generalni remont u češkom zavodu za održavanje, popravku i remont LOM Praha iz Praga, gde će dobiti novi trogodišnji međuvremenski remontni rok koji im omogućavaju da ostanu u upotrebi do sredine 2027. godine.

Informišući da će nabavka 8 novih višenamenskih vojnih helikoptera zapadne proizvodnje biti najveća nabavka vojne opreme za Severnu Makedoniju (od sukoba 2001), Petrovska je rekla da su već stigle ponude od pet savezničkih zemalja. Slajdovi predstavljeni tokom konferencije za štampu pokazali su da su Kanada (Bell), Nemačka (Erbas), Italija (AW139M/AW149/AW169M), Poljska (PZL/Sikorsky S-70M Black Hawk) i Sjedinjene Države (Sikorsky UH-60M Black Hawk) države NATO-a koje se nadmeću za makedonsku nabavku, za koju se očekuje da će koštati najmanje 216 miliona evra.

Konferencija za novinare Petrovske je takođe otkrila da su Severna Makedonija i Turska nedavno potpisale sporazum prema kojem će se armija naoružati i postati prvi izvozni korisnik nove turske lake vučne haubice Boran (ATLTH) kalibra 105 mm koju proizvodi Korporacija mašinske i hemijske industrije MKEK.

Događaj je takođe prvi put potvrdio ranije izveštaje da je međuvladin sporazum za kupovinu novog sistema protivvazduhoplovne odbrane od strane Skoplja koji je Petrovska potpisala u Parizu prošle godine u septembru, bio za sistem protivvazduhoplovne odbrane veoma kratkog dometa MBDA Mistral 3.

Mistral posle Srbije, a pre Hrvatske

Prema rečima Petrovske, komponente sistema Mistral 3 počeće da stižu u jedinice ARSM tokom 2024. godine, što će Severnu Makedoniju učiniti još jednom od balkanskih država koje su se nedavno opredelile za taj PVO sistem, posle Srbije, a pre Hrvatske. Slovenija je navodno takođe među zemljama zainteresovanim za Mistral 3.

Jedinice opremljene tenkovima nemaju budućnost u ARSM, i ovo bi vrlo verovatno otvorilo put za donaciju svih preostalih T-72 Ukrajini, dok u isto vreme Skoplje ostaje fokusirano na nabavku američkih lakih taktičkih vozila Oshkosh Defence JLTV 4×4 i oklopnih borbenih vozila General Dynamics Land Systems (GDLS) Stryker 8×8.

Na konferenciji za novinare je takođe otkriveno da je inventar ARSM nedavno obogaćen sa dva MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) vozila Husky VMMD (Vehicle-Mounted Mine Detection) konfigurisana za borbu protiv IED (improvizovanih eksplozivnih naprava), dok će vojska takođe biti naoružana protivtenkovskim raketnim sistemima Raytheon/Lockheed Martin FGM-148 Javelin. Trenutno se analiziraju i potrebe za nabavkom besposadnih letelica (UAV).

Kao članica NATO koja je to već tri godine, Severna Makedonija ubrzava modernizaciju svoje vojske. U ovom procesu, ministarstvo odbrane želi da sve veće nabavke koje se finansiraju više godina, budu uređene u okviru međuvladinih sporazuma sa savezničkim državama. Ovaj pristup bi trebalo da garantuje da će skupe nabavke ostati bez sumnje bilo koje vrste, uključujući i sumnju na korupciju.

Trećina budžeta za odbranu Severne Makedonije, koji ove godine iznosi rekordnih 275 miliona evra, sada je namenjena modernizaciji. Međutim, značajan deo velikih nabavki neće biti realizovan budžetskim novcem, već uz pomoć saveznika iz NATO-a, pri čemu su SAD najveći finansijer sa preko 135 miliona dolara već odobrenih Severnoj Makedoniji tokom prethodne godine. Sličnu podršku najavili su i drugi saveznici Skoplja: Ujedinjeno Kraljevstvo, Nemačka, Norveška, kao i EU, piše portal.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: