BBC

Četvrtak, 29.08.2019.

18:42

Madagaskar i ekologija: Farmeri spasavaju morske krastavce

Morskih krastavaci sve je manje zbog prekomernog ribolova.

Izvor: BBC

Madagaskar i ekologija: Farmeri spasavaju morske krastavce
Farmeri osiguravaju mrežu/Tommy Trenchard

Morske krastavce na Dalekom istoku služe kao delikates. Ova poslastica je skupa, ali i veoma tražena što dovodi do prekomernog ribolova.

Spašavanje ovih morskih životinja preokrenulo je život na malim farmama u Tampolou na Madagaskaru.

Farmeri koji su zarađivali svega jedan dolar dnevno, danas uspevaju da zarade pristojne plate radeći na farmama na kojima se uzgajaju morski krastavci i pomaže opstanak vrste.

Morski krastavac pripada porodici bodljokožaca kojoj pripada i morska.

Uglavnom su zakopani u mulju, a iz njega izlaze da bi se nahranili. Hrane se organskim sedimentima i poput usisivača čiste morsko dno, pa su korisni celom ekosistemu.

Farme morskog krastavca u Tampolou su deo šeme za zaštitu životne sredine.

U 2004. godini, meštani su uz podršku britanske nevladine organizacije Blu Venturs odlučili da uradi nešto povodom smanjenja broja riba, hobotnica i drugih morskih vrsta.

Osnovali su udruženje koje se sastoji od predstavnika nekoliko sela i počeli da kontrolišu ribolovce. Oni su zaštićenu oblast nazvali Velondrik - "živeti s morem".
Kese s malim morskim krastavcima/Tommy Trenchard
Morski krastavci u ruci jednog famera/Tommy Trenchard
Farmeri su organizovali nekoliko zona u kojima je ribolov u potpunosti zabranjen. U nekim delovima je ribolov dozvoljen povremeno i to na hobotnice.

Zabranjeno je korišćenje sitne mreže, kao i pecanje dinamitom i cijanidom.

Nije dozvoljeno hvatati ni specijalne vrste poput kornjača i delfina.
Petain Havijer Faralahi ima 22 godine i radi kao èuvar morskih krastavaca/Tommy Trenchard
Čuvar morskih krastavaca Faralahi radi po 12 sati dnevno i trudi da se da niko ne ukrade ove male morske životinje iz ograđenih obora. Ponosi se time čime se bavi.

"Volim ovaj posao, zarađujem, ali i pomažem zajednici. Mnogo su ih pokrali do sada. Čuvam 6.000 krastavaca trenutno", kaže Faralahi.
Farmeri koriste baterijske lampe u sakupljanju morskih krastavaca. Posao se radi noæu, jer tada morski krastavci izlaze iz mulja/Tommy Trenchard
Farmerka meri morski krastavac/Tommy Trenchard
Uzimaju se samo oni krastavci koji su teži od 400 grama, ostali se vraćaju u vodu.
Morski krastvaci pred merenje/Tommy Trenchard
Sakupljanjem morskih krastavaca bavi se i 27-godišnja Vinika Odet. Ranije je lovila hobotnice, a uzgojem morskih krastavaca počela je da se bavi 2010. godine.

"Posao je lakši od ribolova i hvatanja hobotnica. Zadovoljna sam", kaže Odet.

Dodaje da sada svi mogu da priušte više stvari, poput potrepšina za kuću.

Fotografije je zabeležio Tomi Trenčard i Aureli Marier Dunienvil Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Odluka je pala: Orban ne ide

Mađarski premijer Viktor Orban neće prisustvovati inauguraciji Donalda Trampa u ponedeljak, rekao je premijerov sekretar za štampu.

15:51

17.1.2025.

21 h

Kosovo

Oglasila se Kina; Stali su uz Srbiju

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Guo Đijakun izjavio da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i da smatra treba da se zaštite bezbednost i zakonita prava i interesi Srba na AP KiM.

14:19

17.1.2025.

22 h

Podeli: