Automobili

Petak, 06.08.2021.

13:51

Test: Citroen C4 – dva ili tri u jednom?

Nije klasičan hečbek, a ne bi mogao da se svrsta ni među klasične krosovere. Treća generacija Citroena C4 je, osim prethodnika, zamenio i ekstravagantni Cactus, a povišeni klirens mu daje za pravo da se upusti u trku i sa "porodičnim" SUV vozilima.

Izvor: B92

Test: Citroen C4 – dva ili tri u jednom?
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4355/1800/1520 mm. Međuosovinsko rastojanje: 2670 mm

Tekst - Dejan Potkonjak; Izvor - Auto Magazin; Foto - Auto Magazin

Da li je Citroen pronašao magičnu formulu za borbu na više frontova koji se vrte oko osnovnog C segmenta?

Prolaze godine, decenije, pa i vekovi, a Citroen nastavlja po svom – avangarda i ekstravagancija su ključni elementi kojima se definišu automobili koji stižu iz francuske fabrike.

Došlo je takvo vreme da sad postoje i druge marke koje svojim modelima "kradu" filozofiju kojom se rukovode u Citroenu, ali još postoje segmenti u kojima i iz kojih dizajneri, na čelu sa Belgijancem Pjerom Leklerom, crpe inspiraciju koja će nam u budućnosti doneti nove atraktivne modele.
Citroen C4 1.2 PureTech 130: zapremina 1199 ccm; snaga 96 kW (130 KS) pri 5.500 o/min; maks. o. mom. 230 Nm pri 1.750 o/min
Prvi je možda upravo C4. Treća generacija modela koji se na tržištu pojavljuje od 2004. godine je, u stvari, mnogo više od četvorotočkaša iz C segmenta, s obzirom da predstavlja – dva modela. To, najpre, može da se zaključi po njegovom izgledu.

Da, ime navodi da je on u stvari naslednik prethodne dve, sad već izgledom konzervativnije generacije C4, ali je mnogo interesantnija činjenica da novitet praktično menja C4 Cactus, pravi, rasni Citroen u svakom pogledu. Posebno po spoljašnjosti.

Cactus je veoma originalan automobil po svom izgledu pa je, pretpostavka je, bio veoma težak zadatak da se sa novom formom zadovolje i privuku kupci nečeg neuobičajenog kakav je upravo bio Cactus.
Na prvi pogled, deluje da su uspeli. Na tržište je stigao novi, drugačiji C4 koji izgledom prilično odskače od konkurencije, što može da bude dobar korak u zadovoljavanju želja onih ekstravagntnih ljubitelja Citroena, dok je sa druge strane u priličnoj meri ispratio razvojni put "klasičnog modela" C4, čime bi trebalo da su zadovoljni i njegovi korisnici.

Dobra stvar je što postoji i - treća strana! Moderna i pomalo robusna forma donosi automobilu i mesto u grupi krosovera, porodičnih SUV vozila srednje veličine, ponajviše zbog nešto povišenog klirensa, čime deluje da je Citroen u globalno teška vremena jednim automobilom u segmentu zadovoljio potrebe mnogih.

Da li je zaista tako, potrebno je da prođe još neko vreme na tržištu da bi se dala ocena o uspehu...
Do tada, bavićemo se novim modelom i njegovim, nadamo se, isključivo vrlinama, sakrivenim ispod nekonvencionalne forme koja, prateći moderne trendove uz obavezan korak ispred sa ponekom "dramatičnom" linijom, koketira i sa Citroenovom tradicijom.

Posebno sa formama koje su doneli legendarni modeli kakvi su CX ili GS, a kakve ćemo možda susretati i u bliskoj budućnosti na drugim Citroenima (što je najavio i sam Lekler) u šta smo se uverili već sa promocijom najnovije perjanice sa oznakom C5 X.
Atraktivan i neobičan automobil spolja, drugačiji je od "ostatka sveta" i iznutra, a tome ponovo doprinosi veza sa prošlosti i nekim uspešnim modelima iz istorije francuskog brenda.

Zato kabina deluje prilično svedeno, ali joj ne manjka nijedna od modernih komandi, pa je C4 bogat opremom čak i od najnižeg nivoa.

Prva prednost nešto povišenog rastojanja od tla oseća se pri samom ulasku u kabinu koji je sada pojednostavljen, baš kao i smeštanje u veoma udobna sedišta, ili prilikom proalaženja pozicije koja pruža odličnu preglednost.
Jedino ne toliko iza, s obzirom na malo staklo na petim vratima, koje je svoju formu dobilo zbog kupeovski padajuće linije "repa", ali i masivnog i atrativnog spojlera koje ga deli na pola.

Na taj način prilično podseća na kupe verziju prve generacije modela C4.

Ipak, za praćenje situacije tokom vožnje preglednost pozadi je sasvim zadovoljavajuća, dok se za neke složenije manevre prilikom, recimo, parkiranja, na ogromnom centralnom ekranu aktivira kamera sa dva pogleda – odozgo i ka pozadi, uz napomenu da je ugao koji beleži kamera postavljena iznad tablice na petim vratima izvanredan - uz njih i parking senzore, ni nedostatak stakla na petim vratima ne bi se primetio.
Kabina je veoma prostrana, sa komfornim sedištima koja odlično funkcionišu u kombinaciji sa već poznatim Citroenovim sistemom ogibljenja nove generacije, a uz kvalitetne materijale i neobične forme elemenata, unutrašnjost oduševljava brojnim praktičnim vidljivim i sakrivenim pregradama i gedžetima koji su na usluzi modernim vozačima i putnicima– najinteresantniji detalj svakako je držač za tablet koji se nalazi ispred suvozača.
Spominjanjem tih proizvoda digitalnog doba, dolazi na red i "mozak" čitavog automobila u vidu multimedijalnog sistema koji dominira kabinom preko svog ekrana osetljivog na dodir, dijagonale 10 inča, na kojem upravljate sistemima u automobilu vezanim za funkcije vožnje i podešavanje samog vozila, muzikom, telefonom, navigacijom...

Možete da pratite i podešavate aktivnosti klima-uređaja, ali je to ipak lepše činiti pomoću prekidača ispod, sa kojima je i u tom segmentu stigao duh prošlih vremena.
Oslanjanje na hidrauliènim progresivnim jastucima ukomponovao je sa sedištima "unapreðenog komfora" u kojima se nalazi memorijska pena
Nekome važan detalj, a vezan za komfor, može biti i prtljažni prostor koji je jednako velikodušan kao i zapremina ostava u kabini – u osnovnoj konfiguraciji iznosi velikih 380 litara, dok sa spuštenim naslonima zadnje klupe iznosi čak 1.250 litara.

Što se tiče motorizacije, u primerku na našem testu našao se 1.2-litarski benzinac iz "pjur tek" serije, (srednje verzije) snage od 130 KS, koji je bio uparen sa manuelnim šestostepenim menjačem, i start-stop sistemom koji je dostupan na svim verzijama agregata u ponudi, već od najnižeg paketa opreme.
Kod modernog trocilindraša jedino što pomalo smeta jeste očekivano neupečatljiv zvuk, ali sve ostale je za pohvalu – od agilnosti do potrošnje.

Deo zasluga za dobre performanse idu i menjačkoj kutiji sa dobro raspoređenim stepenima prenosa. Za kompletno uživanje u stilu klase iznad potreban je automatski menjač, koji se takođe nalazi u ponudi na našem tržištu, uz jaču verziju BluHDI motora sa 130 KS i verzije benzinca sa 130 i 155 KS.
Prtljažnik: 380/1.250 l
Citroen C4 je kroz tri generacije porastao za tačno deset centimetara, dok je od prethodnika duži za četiri. Malo mu nedostaje do 4,5 metara dužine, zbog čega bi istakao kandidaturu da se i za njegovu veličinu, osim za komfor u vožnji kaže da je "lađa".

Zaista, progresivno ogibljenje pruža udobnost na neravnom kolovozu i šalje pozivnicu korisnicima da ga koriste i na dužim putovanjima.
Servo-upravljač je savršeno ukomponovan, pa bez obzira što deluje prilično mekano i nežno, osetljiv je i na najmanji pokret što se prenosi i na točkove.

Zbog toga je potrebno malo privikavanje na čitav sistem, ali s obzirom da navikavanje na dobro kratko traje, tako i novi C4 lako i brzo vozaču i putnicima pokaže sve prednosti svojih sistema.

Čak i tokom snimanja dinamičkih kadrova naš snimatelj je primetio razliku u sedenju na zadnjoj klupi kod automobila koje smo tad imali na testu – C4, kao neki njegovi preci sa hidro-pneumatskim ogibljenjem poput DS-a (koji je korišćen za instalaciju kamera koje su pratile konjske trke na hipodromima iz neposredne blizine), savršeno odgovara snimatelju zbog sposobnosti upijanja svih neravnina čime olakšava fotografisanje vozila pored, poput nekog masivnog žiroskopa.
U Srbiji se nude verzije benzinskih i dizel motora sa pet nivoa snega, u kombinacijama sa 6-stepenim manuelnim i 8-stepenim automatskim menjaèem
Citroen je, dakle, još jednom kreirao vozilo po meri ljubitelja ovog brenda – dovoljno ekstravagantno izgledom, a tehnički savršeno kad je u pitanju upotrebna vrednost.

A da li su Francuzi zaista uspeli da "spakuju" tri modela u jedan pokazaće tržišni rezultat i bitka sa rivalima iz dva segmenta...

Vožnja po oblacima

Sistem ogibljenja koji je Citroen nazvao "progresivni hidraulični jastuci" deo su naprednog sistema komfora koji pruža udobnost u kabini bez obzira na uslove asfaltnog puta pod vozilom, čime je rivalima zadat novi domaći zadatak.

Stiže iz WRC šampionata, u kojem je Citroen, sa svojim fabričkim timom dominirao godinama. Na putevima gde se ponekad svom silinom naletalo na neravnine i udubljenja, bilo je potrebno efikasno ublažiti udarce, a sistem koji je razvijen za tadašnji WRC model C3, kasnije je uspešno prenesen na serijske modele poput C4 Cactus ili C5 Aircross.

Sada je sitigao i u novi C4, a efikasnost je dodatno poboljšana razvojem sedišta pod nazivom Advanced comfort, u koje je ugrađena memorijska pena, a mogu se naći u dva najviša paketa opreme na našem tržištu.

Mnogo opreme već od osnovnog paketa

Na tržištu Srbije, novi Citroen C4 prodaje se sa četiri nivoa opreme, a na našem testu se našao primerak u najbogatijoj, nazvanoj "šajn".

Već od osnovnog paketa "lajv pek" kupci dobijaju dugačku listu sistema koji se inače ne očekuju na samom početku, kao što su infotejnment sistem i 10-inčni ekran, brojni sistemi asistencije vozaču od kojih izdvajamo Active Safety Break automatsko kočenje u hitnim situacijama, uz sistem upozorenja na sudar, Driver Attention Alert, upozorenje na vreme za pauzu, prepoznavanje ograničenja brzine s preporukom brzine tempomata, kao i sistem za pomoć pri zadržavanju vozila unutar vozne trake.

Ponuda kroz pakete raste, da bi zainteresovani u najvišem paketu u ponudi dobili i 360° kameru za vožnju unazad sa bočnim senzorima, prednje i zadnje parking senzore i nadzor mrtvog ugla.

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji.

Citroen C4 1.2 PureTech 130 Shine - specifikacije

Motor: 3 cilindra, zapremina 1.199 ccm, snaga 96 kW (130 KS) pri 5.500 o/min, maks. obrtni moment 230 Nm pri 1.750 o/min, menjač 6-stepeni manuelni

Dimenzije: D/Š/V 4.355/1.800/1.520 mm, međuosovinsko rastojanje 2.670 mm, prtljažnik 380/1.250 l, rezervoar 50 l, masa 1.322 kg, pneumatici 195/60 R18

Performanse: Maks. brzina 208 km/h, 0-100 km/h 9,9 sek, potrošnja 5,7/4,2/4,8 l/100 km, emisija CO2 108 g/km

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

47 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: