Auto test: Renault Mégane GrandTour Intens Blue dCi 115
Krosoveri su toliko postali dominantni da ponekad zaboravimo na tradicionalne oblike karoserije, kakav je karavan. Sve ima svoje prednosti i mane, a Renault je projektovao Megane GrandTour tako da se dobro zapitate ima li krosover smisla, osim što je trendi.
Sa modelom Renault Megane imali smo mnogo puta priliku da se družimo, u praktično svim kombinacijama paketa opreme, motora pa i oblika karoserije.
Posle "berline" (hečbeka) i sedana, na red stiže karavan, komercijalno nazvan Mégane GrandTour.
Ovo je auto koji vas zaista natera da se zapitate koja je prednost krosovera u odnosu na klasičan karavan, koji nudi više nego obilje prostora za prosečnu porodicu.
U odnosu na hečbek ima značajno veći prtljažnik zapremine 521 spram 384 litra. Gepek je veći i od sedan verzije GrandCoupe, koja je nešto duža ali raspolaže sa 505 litara tovarnog prostora.
Da ne spominjemo praktičnost karavana, u koji mogu da se smeste i kabastije stvari.
Renault se potrudio da, u skladu sa modernim normama, olakša korišćenje automobila, odnosno gepeka.
Ukoliko je potrebno da oborite naslone zadnjih sedišta, to možete učiniti jednim potezom, povlačenjem ručica u zidu prtljažnika; nasloni će se automatski oboriti.
Konstruktori su bili vrlo pedantno u vezi organizacije zadnjih pojaseva, tako da za dva bočna sedišta postoji usek u plastici između sedišta i vrata u koje se postavlja pojas tako da ne smeta kada se ne koristi.
Srednji se vezuje u tri tačke ali nema dodira sa krovom, već je sve ugrađeno u sedište. Time je omogućeno obaranje naslona zaista jednim potezom, bez potrebe da nešto pomerite u stranu.
Zadnja polica je takođe konstruisana da bude efikasna. Ne donosi nikakve specijalne inovacije u odnosu na ono što smo već imali prilike da vidimo, ali možemo da kažemo da se njeno povlačenje i zabravljivanje obavlja vrlo efikasno.
Iz iskustva znamo da tu uvek nešto zapinje i da ne radi kako treba, međutim, kod ovog automobila to nije slučaj.
Dovoljno je da je povučete prema sebi do kraja i da ne razmišljate da li je nešto ušlo u žljeb i da li je sve zabravljeno kako treba.
Iako je polica zapravo roletna, moramo da priznamo da je dosta čvrsta i da po potrebi na nju možete da nabacite neke ne previše teške stvari, kao što je jakna i slično.
Nekada su Megane karavani imali duže međuosovinsko rastojanje u odnosu na hečbek, ali danas to nije tako.
Pre svega zato što je Renault želeo da i "berlina" ima dovoljno prostora za noge putnika pozadi, baš kao i karavan i limuzina.
U tom smislu ovde nema posebnih benefita zbog toga što je u pitanju karavan.
Megane "četvorka" inače vrlo komforno može da ugosti dve odrasle osobe pozadi, čak i natprosečne visine. Po prirodi klase i koncepta, za treću će već biti tesno u pogledu mesta za ramena.
Dakle, koja je razlika u odnosu na ekvivalentnog krosovera? Na primer, Renault Kadjara?
Velika. Za početak, u Megane karavanu sedi se zavaljenije, i napred i pozadi.
Kadjar obezbeđuje višu poziciju sedenja i bolju preglednost puta, ali su noge vozača savijenije a pedale nešto bliže.
Pozadi, kao što smo već rekli, takođe se sedi zavaljenije, pa je duži put podnošljiviji u karavanu.
Prtljažnik je takođe veći kod karavana i to za ne baš malih 49 litara.
Treba reći i da drugi red sedišta u modelu Megane GrandTour ima svoje ventilacione otvore a Kadjar ih nema.
Stekli smo i utisak da je Megane nešto kvalitetnije napravljen; tu ne mislimo samo na završnu obradu, koja je, kako vreme odmiče, sve bolja i bolja, već i na kvalitet materijala.
Dalje, Kadjar može da se poruči sa 4x4 pogonom, dok Megane ima dosta mekše podešeno ogibljenje; voli da zapliva preko dužih neravnina a čak i sa opcionim "sedamnaesticama" je prilično mekan.
Iako je oslanjanje nešto dužeg hoda nego što smo navikli u C segmentu (Francuzi su želeli da povrate epitet udobnih vozila), nismo uspeli da nateramo auto da neki od točkova izgubi kontakt sa podlogom, osim prilikom prelaska preko češljeva na mostovima u krivini.
Tu bi se slično ponašao i bilo koji drugi auto. Ali same krivine, bez obzira na brzinu, ne predstavljaju nikakav problem, što je bilo pravo iznenađenje. Morali biste da budete vrlo agresivni i nepromišljeni pa da naterate Megane da iskliza.
U svakom slučaju, upravljanje je definitivno preciznije a stabilnost bolja na karavanu nego na krosoveru.
Osim prijatnog ljuljuškanja u vožnji, Megane GrandTour nas je veoma obradovao potrošnjom. Doduše, to smo i očekivali od čuvenog 1.5 dizelaša, koji je u testiranom automobilu imao maksimalnih 115 "konja".
Pokazalo se da je novi standardi merenja potrošnje daju rezultate, pa smo po Beogradu uspeli da ostvarimo prosek niži od deklarisanog - 4,6 l/100 km. I to bez problema i bez ustezanja.
Sa sve "klimom" i težom nogom na gasu, prosek je rastao na 5,0 litara po gradu.
Od kako je Renault uspostavio poslovnu saradnju sa Mercedesom, pozitivne posledice su se odmah osetile na menjaču i motoru. Menjač je vrlo precizan, nešto dužih hodova, a motor je apsolutno među najboljima u svojoj kategoriji.
Manja turbo-rupa u ovom trenutku ne postoji među dizelašima. Izuzetno je elastičan i prijatan za vožnju i nema ništa protiv vožnje na hiljadu obrtaja, na primer. Već pri 70 km/h "traži" šestu.
Jedino što može da mu se zameri je nešto grublji i bučniji rad.
Dizajn je stvar ukusa, ali ono što je sigurno da je Renault dosta popravio kvalitet kompletnog vozila.
Konstrukciono zaista nema šta da se zameri osim što se nekome možda neće dopasti previše meko ogibljenje i ljuljanje karoserije. Ali, to je stvar ukusa i ličnog afiniteta.
Oprema je takođe nešto sa čime Renault može da se ponosi. Izbor je ogroman a najvažnije je to da Megane ne zaostaje u pogledu najnovijih bezbednosnih sistema.
GrandTour je tačno 800 evra skuplji u odnosu na ekvivalentno opremljenu i motorizovanu "berlinu", što će reći da cena počinje od 15.490 evra za osnovni "lajf" paket opreme i novi turbo-benzinski motor od 100 KS.
Cena dizelaša startuje od 17.190 evra, sa 1.5 dCi motorom od 95 "konja". Testirani Megane karavan sa pretposlednjim "intens" paketom košta 19.790 evra.
Duplo dno
Moramo da pohvalimo kvalitet materijala za oblaganje prtljažnika, odnosno itison koji je dosta čupav i koji priliči premijum segmentu.
Duplo dno ima i poklopac iz dva dela, tako da jednostavno i efikasno možete da organizujete svoje stvari. Ispod svega je rezervni točak punih dimenzija, a to se danas ne viđa baš često.
Podeljen prtljažnik
Renault je uveo još jednu novinu, a koja se odnosi na organizaciju stvari u prtljažniku.
Zbog svoje veličine, nije isključeno da će se stvari "vozati" u njemu po krivinama. Zato je zadnji poklopac duplog dna, odnosno poda konstruisan tako da se iz njega otvara neka vrsta zida, kao "vazdušne kočnice" na krilima aviona.
Time je gepek podeljen na dva dela, sa manjom mogućnošću za tumbanjem stvari u njemu.
Jedinstvena praktičnost
Samo karavani mogu da prevezu izuzetno duge predmete u kabini i to uz zatvorena vrata prtljažnika. Da bi to bilo moguće, Renault je posebno dizajnirao naslon suvozačevog sedišta u Megane karavanu.
Specijalnom ručicom na uglu sedišta naslon se obara, tako da bez problema mogu da se prevezu dugački nemontirani komadi nameštaja.
Takođe, u zidu prtljažnika su postavljene posebne ručice koje jednim potezom obaraju naslon zadnjih sedišta.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.003. dan.Nakon što je Ukrajina gađala Rusiju ATACMS raketama, usledila je brza osveta, pa je Putin potvrdio da je izvršen napad raketom "orešnik".
Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.
Muškarac iz Indije, Rohitaš Kumar (25), koji je bio proglašen mrtvim, probudio se na sopstvenoj kremaciji, neposredno pre nego što je trebalo da bude spaljen, jer lekar nije uradio obdukciju.
Eleven people were killed and 23 were injured in an attack by the Israeli army in central Beirut, Al-Manar TV announced today, citing the Lebanese health authorities.
On the occasion of the tragic event that took place on November 1, 2024, in Novi Sad, when the canopy of the Novi Sad Railway Station building collapsed, the Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad issued a statement.
Tonight, at the age of 64, after a short illness, Dragan Marković Palma, president of United Serbia, MP and president of the Jagodina City Assembly, passed away.
Due to the heavy rain and snow that affected the Rudnik-Takovo area during the afternoon, as well as the entire Western Serbia, huge problems and traffic jams were caused.
Komentari 94
Pogledaj komentare