Kada je 2003. godine prva generacija “isceđena” do kraja, FIAT nije želeo da se novi model dovodi u vezu sa prethodnim, pa je Panda II trebalo da dobije bezlično ime Gingo.
Kažu da se od toga odustalo jer je naziv isuviše asocirao na uspešni Renault Twingo.
Tako je Panda, kojoj je poput istoimenog simpatičnog medveda pretilo izumiranje, ponovo vraćena u život. I ne samo to, FIAT Panda je kroz drugu generaciju doživeo renesansu. Automobil je prodat u više od dva miliona primeraka.
Devet godina kasnije pred nama je treća generacija Pande, koja u nikad većoj konkurenciji treba da se izbori za opstanak na automobilskom tržištu i opravda nasleđe imena koje nosi.
Ipak, postavlja se pitanje da li će privući značajan broj kupaca, kao što je to bio slučaj sa prethodnom generacijom.
Nakon nedelju dana druženja sa novom Pandom, ubeđen sam da će u tome uspeti, barem kada gledamo celokupno evropsko tržište.
Ovaj automobil u sebi objedinjuje dobro osmišljen dizajn i funkcionalnost u gotovo svakom detalju.
Iako su rezultati rada dizajnera vidljivi već na prvi pogled, da biste otkrili koliko truda je uloženo, potrebno je da Pandu istražite do kraja.
Nije to nikakav “fensi” automobil, upravo suprotno, ali će vas fascinirati novim detaljima koje ćete svakodnevno otkrivati dok se vozite i boravite u njemu.
Ideja vodilja ljudi koji su osmislili spoljašnjost i unutrašnjost nove Pande bila je da, osim točkova koji zbog svoje funkcije i fizičkih karakteristika moraju da budu savršeno okrugli, geometrija čitavog automobila predstavlja simbiozu pravougaonih i lučnih formi.
Jednostavnim rečima, na Pandi gotovo da ništa nije sasvim kružnog, ali ni potpuno četvrtastog oblika.
Kada biste neko dete pitali da vam opiše kako mu ovaj automobil izgleda, dobili biste odgovor “okruglo, pa na ćoše”.
U FIAT-u su takav stlski koncept nazvali “squircle” (kombinacija engleske reči “square”, koja označava kvadrat, i “circle”, koja znači krug).
Spoj dve geometrijske figure ima i svoju simboliku, pa je tako kvadrat sinonim za efikasnost i jačinu, dok krug predstavlja prijatnost i fleksibilnost.
Ako pažljivo osmotrite Pandu iz bilo kog ugla, uočićete da su dizajneri bili veoma dosledni osnovnom konceptu.
Na prednjem delu “squircle” detalji prepoznaju se u obliku farova, dnevnih svetala, otvora za maglenke i maske hladnjaka.
Pozadi, oni su uočljivi u formi crne zaštitne lajsne na braniku, rikverc svetla i svetla za maglu, i stop svetlosnih grupa.
Posmatrajući novu Pandu sa strane, “squircle” koncept vidljiv je na retrovizorima, vratancima za pristup rezervoaru sa gorivom, zaštitnoj lajsni na vratima, kvakama, prozorčiću koji se nalazi u C stubu, ali i na lukovima oko točkova i 15 inčnim alu felnama.
Još jedan detalj koji je karakterističan za ovaj automobil jeste neka vrsta brendiranja modela.
FIAT je ovo brendiranje u izvesnoj meri već primenio na modelu 500 i na redizajniranom Puntu za 2012. godinu, a videćemo ga i na novom modelu 500L.
Kreiran je i poseban logotip, a font takođe predstavlja kombinaciju kvadratne i kružne forme.
Ime modela ispisano je spolja na vratima prtljažnika, a kada ih otvorite, videćete isti logotip i na unutrašnjem delu vrata.
Na taj način FIAT će vas još jednom podsetiti kako se zove automobil koji vozite – za slučaj da ste to u međuvremenu zaboravili.
Stilski koncept dosledno je primenjen i u enterijeru automobila. Od oblika instrument table, preko samih instrumenta, audio uređaja i njegovih komandi, zatim komandi klime, ručice menjača, pa do ventilacionih otvora i ručica za otvaranje vrata.
Posebna priča je kožni volan koji, mada je kružnog oblika, zahvaljujući pažiljvo osmišljenim šavovima, ostavlja utisak da je četvrtast.
U nekim stvarima se i preteralo, pa je tako komanda ručne kočnice izvedena u pravougaonoj formi, sa dugmetom za deaktiviranje koje se nalazi sa leve strane, umesto na vrhu ručice.
Zbog toga upotreba ručne kočnice zahteva kratak period privikavanja, nakon čega se lako koristi, kao i u svakom drugom automobilu. Ipak, moglo je i bez ovog nestandardnog rešenja.
Enterijer vozila dizajniran je tako da se vozač i putnici u njemu osećaju ugodno, ali i tako da bude funkcionalan i ergonomičan.
Automobil sa testa bio je u kombinaciji tamno-sive i bež boje, sa pravougaonim detaljima na sedištima u crvenoj i beloj boji. Ovi diskretni detalji unose dodatnu vedrinu u automobil, a čitava kombinacija boja i dezena je takva da sam u automobil uvek ulazio dobro raspoložen.
Osim sedišta, u bež boji su i centralni deo volana, gornji deo tapacirunga vrata i okvir kontrolne table.
Nebo je u otvoreno sivoj nijansi, što dodatno doprinosi vedroj i svetloj atmosferi koja vlada u kabini.
FIAT je budućim vlasnicima nove Pande omogućio visok stepen personalizacije, tako da svaki kupac može odabrati da uredi automobil prema sopstvenom ukusu.
Pored deset različitih boja karoserije, u višem, Lounge paketu opreme može se birati i između pet kombinacija kolor šema i dezena materijala u enterijeru.
Kupcima su dostupni i razni funkcionalni i estetski dodaci, poput krovnih nosača ili specijalnih alu felni.
Panda koju sam vozio na testu bila je opremljena paketom Lounge, ali i nekim dodacima koji se mogu odabrati kao opcija i koji doprinose većem komforu, funkcionalnosti i lepšem izgledu automobila.
Među njima su metalik boja, kožni volan i ručica menjača, sedište vozača podesivo po visini, elektropomični spoljni retrovizori, ali i audio komande i tasteri za povezivanje sa mobilnim telefonom smešteni na upravljaču, kao i Blue&Me sistem sa AUX i USB konekcijama koji se nalazi između prednjih sedišta.
Nova Panda očekivano je porasla u odnosu prethodnu verziju.
Za razliku od nekih drugih modela kod kojih dalje povećavanje dimenzija na svakoj sledećoj generaciji gubi smisao, jer automobili polako izlaze iz svog segmenta, kod Pande to nije slučaj.
Kao što je se vodilo računa o svim aspektima dizajna, u FIAT-u su dosta pažnje posvetili i ergonomiji kabine.
Vozačka pozicija postavljena je srazmerno visoko sa komandama, pa su sve lako dostupne.
Posebna priča je ručica menjača koja je kao i u Pandi II pomerena napred i prema gore, tako da je za promenu brzine potrebno napraviti kratak pokret rukom od volana do ručice, što je posebno praktično u gradskoj vožnji.
Komande klime, koje se nalaze na centralnoj konzoli neposredno iznad ručice menjača, takođe su pristupačne i lake za korišćenje, a isto važi i za fabrički audio uređaj koji u Lounge paketu dolazi kao standard sa šest zvučnika.
Dizajneri su iskoristili panel audio uređaja da na njegov donji deo smeste red tastera među kojima su i dugmad za "sva četiri žmigavca", podešavanje visine farova, svetla za maglu i grejač zadnjeg stakla.
Klima uređaj nije previše jak, ali je sasvim dovoljan da ohladi atmosferu u kabini i kada su spoljne temperature vazduha preko 30 stepeni Celzijusa.
Pozicije elektropodizača prednjih prozora, koji su standard već u osnovnom Pop paketu, i dalje se nalaze na centralnoj konzoli.
Ovo rešenje koje je FIAT primenjivao u svojim manjim modelima prethodnih generacija, zadržano je i kod nove Pande.
To je jedna od retkih zamerki na račun ergonomije, jer se tasteri za pokretanje prozora nalaze na istom panelu gde i ručica menjača, koju morate da zaobiđete rukom kako biste, recimo, otvorili suvozačev prozor.
Poput komande ručne kočnice, i unutrašnje kvake dizajnirane su nekonvencionalno, ali to ne umanjuje njihovu funkcionalnost.
U vratima se nalaze i lepo izvajana udubljenja za odmaranje ruke – za potpuno uživanje u vožnji nedostaje jedino naslon za ruku na suprotnoj strani, odnosno između sedišta vozača i suvozača.
Dizajneri su predvideli i dovoljan broj mesta za odlaganje konzervi ili flašica sa osvežavajućim napicima za sve koji se voze Pandom, bilo da su na prednjim ili na zadnjim sedištima automobila.
Svi putnici, pa i oni natprosečne visine imaju sasvim dovoljno prostora između glave i krova, a isto važi za one koji sede pozadi – ovo je veliki plus za Pandu.
Preglednost sa pozicije vozača očekivano je dobra. Prednji stubovi su kao i kod većine savremenih automobila nešto širi i o tome treba povesti računa, dok je preglednost levo i desno zahvaljujući višem položaju vozača, ali i velikim staklenim površinama, odlična.
U vožnji u rikverc, pored prozorčića koji se nalaze u C stubovima, i koji su nasleđeni od Pande II, od pomoći su i veliki spoljni retrovizori.
Panda je oduvek bila mali, funkcionalni gradski automobil. U svojoj trećoj generaciji, ona je i nešto više od toga.
Automobil se lepo vozi i po krivudavim neravnim putevima – dobro odmereno oslanjanje, solidno međuosovinsko rastojanje (2.300 mm) i 15 inčni točkovi neutralisaće većinu manjih neravnina i rupa na kolovozu, pa i duža putovanja neće biti naporna.
Takav utisak stekao sam nakon izleta iz Beograda do Zlatibora i nazad, vozeći, osim Ibarskom magistralom, deonicom od Mladenovca, preko Topole, do prevoja na planini Rudnik.
Svako ko se jednom provezao tim putem zna da on predstavlja dobar test udobnosti/zamaranja tokom vožnje.
Sistem upravljanja pokazao se kao precizan. Panda ima i City mod koji, kada je aktiviran, pojačava servo asistenciju upravljača, što je zgodno za vožnju u gradu. Na otvorenom putu slobodno ga isključite – dobićete nešto veći otpor na volanu i realističniji osećaj u rukama.
Iako je Panda nešto viša u odnosu na prosek svoje klase, automobil se ne naginje previše u krivinama, a o nestabilnosti u vožnji nema ni govora.
Nožne komande su dobro odmerene. Kvačilo je “mekano”, odziv na pritisak kočnice takav da se automobil brzo i sigurno zaustavlja.
Tokom vožnje po ravnom putu, savetnik za ekonomičnu vožnju koji se prikazuje u vidu strelice na displeju putnog računara pomaže da se stekne osećaj za pravovremenu promenu stepena prenosa.
Na uzbrdicama se dešava da vas upućuje na viši stepen prenosa i kad za to nije vreme. Ako ga tada poslušate, motor će izgubiti snagu i moraćete ručicu menjača opet prebaciti u nižu brzinu.
FIAT-ov 1.2 litarski benzinac je takav da kada motor radi na oko 2.000 obrtaja u minutu, svaka hitna potreba za dodatnom količinom snage rešava se prebacivanjem u niži stepen prenosa, pa tek onda dodavanjem gasa.
U suprotnom, ako prejako pritisnete papučicu za gas bez prethodne promene brzine, automobil će ostati bez snage kad vam je najpotrebnije.
Panda se lepo vozi i po autoputu. Motor je dobro izolovan, tako da zvuk koji se javlja pri velikim brzinama dolazi uglavnom od otpora vazduha i nije opterećujući.
FIAT prosečnu potrošnju Pande 1.2 deklariše od 4,3 l/100 km na otvorenom putu, pa do 6,7 l/100 km u gradu.
Uz stalno uključenu klimu i umereno dinamičnu vožnju, na već pomenutoj ruti izvan grada, zabeležio sam rezultat od 5,5 litara na 100 kilometara. U gradu je razlika u odnosu na deklarisanu potrošnju bila manja. Kompjuter je nakon završenog testa pokazao 7,3 l/100 km.
FIAT Panda pruža uživanje dok ste u njemu, što je jedna od važnih stavki pri donošenju odluke o kupovini novog automobila. Jednostavno, auto se najviše posmatra iznutra – dok se vozi.
Ali, Panda je lepa i spolja. Dobro, možda je ne gleda svako mojim očima, ali reč je o skladno dizajniranom automobilu.
U vožnji mi je pružila zabavu i zadovoljstvo i popravljala raspoloženje. To mnogo znači kada svakodnevno koristite automobil, bilo u gradskoj gužvi, ili na međugradskim relacijama.
Osim predodređene funkcionalnosti u gradskoj vožnji, Panda je veoma upotrebljiva i za kraće ili duže izlete, pri čemu se u nju mogu komotno smestiti 4 odrasle osobe.
Idealna je za odlazak sa ekipom na EXIT, a zagrevanje za koncert moguće je sasvim dobro obaviti usput, zahvaljujući solidnom CD/mp3 uređaju i 6 zvučnika.
Neće se buniti ni ako je naterate da siđe sa asfalta na makadam planinskih puteva ili prostrane zlatiborske livade. Solidan klirens dopustiće vam da se i po takvim voznim podlogama krećete opušteno.
Nova Panda trenutno je u Srbiji dostupna sa dva benzinska motora. Model sa testa bio je opremljen 1.2 litarskim benzincem sa 69 ks.
U ponudi je i 0.9 litarski dvocilindrični TwinAir u verzijama sa 65 i 85 ks.
Cena modela sa testa koji je opremljen Lounge paketom iznosi 9.990 evra, a na akciji koja traje do 21. jula može se nabaviti za 9.490 evra. Osnovna verzija Pop sa istim 1.2 litarskim benzincem košta 8.990 evra. I ovaj model je na akciji, pa se trenutno može kupiti za 8.490 evra.
Uz akcijske cene, FIAT kupcima poklanja i metalik boju.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.003. dan.Nakon što je Ukrajina gađala Rusiju ATACMS raketama, usledila je brza osveta, pa je Putin potvrdio da je izvršen napad raketom "orešnik".
Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.
Usred sve većeg straha od Trećeg svetskog rata dok predsednik Rusije Vladimir Putin obećava da će nastaviti velike raketne napade na Ukrajinu, "ratne igre sa sve ratobornijom osovinom sila dovele su Zapad u najtežu opasnost od kraja Drugog svetskog rata".
Emilio Sančez, brat legendarne teniserke Aranče Sančez, posvetio je Nadalu omaž pod nazivom "Naš superheroj", gde je podvukao značaj njegovih dostignuća, ali i osvrnuo se na rivalstvo sa Novakom Đokovićem.
Usred sve većeg straha od Trećeg svetskog rata dok predsednik Rusije Vladimir Putin obećava da će nastaviti velike raketne napade na Ukrajinu, "ratne igre sa sve ratobornijom osovinom sila dovele su Zapad u najtežu opasnost od kraja Drugog svetskog rata".
Jedan od najnaprednijih projekata vojne industrije Turske nakon balističke rakete "tajfun" (Tayfun) jeste i razvoj hipersonične balističke rakete "dženk" (Cenk) sa dometom većim od 1.000 kilometara.
Pao je deo fasade sa zgrade na glavnom zagrebačkom trgu. Komadi fasade sa pročelja zgrade pali su na početku Trga bana Jelačića, kod Ilice, objavio je portal Indeks.
U svetu se dnevno popije više od dve milijarde šoljica kafe. Ovaj okrepljujući napitak ima niz zdravstvenih prednosti, ali je jedna vrsta kafe povezana i sa povišenim rizikom od razvoja maligniteta.
Kako bi organizam održao neophodnu telesnu temperaturu i normalno funkcionisao na niskim temperaturama, poželjno je da obroci budu jači u odnosu na uobičajenu ishranu.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, posted a video on Instagram from the terrace of the Presidency, from where he calls on citizens to fight, because life is a fight.
On the proposal of the Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad, Minister in resignation Goran Vesić was ordered to be detained for up to 30 days.
Newly elected US President Donald Trump is considering the possibility of appointing the former US envoy for the Western Balkans, Richard Grenell, as a special envoy for the Russian-Ukrainian conflict, according to Reuters citing four unnamed sources.
Eleven people were killed and 23 were injured in an attack by the Israeli army in central Beirut, Al-Manar TV announced today, citing the Lebanese health authorities.
On the occasion of the tragic event that took place on November 1, 2024, in Novi Sad, when the canopy of the Novi Sad Railway Station building collapsed, the Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad issued a statement.
Đani Infantino je pre rekao da će FIFA i dalje biti fudbalska video-igra broj jedan i bez Electronic Artsa. Nije baš bio u pravu, ali možda se to promeni sledeće godine.
Na Bliskom istoku je Jordan je postao pionir usvajanjem zakona koji štiti žene od porodičnog nasilja, ali svaka četvrta smrt i dalje su muškarci koji ubijaju žene kod kuće.
Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.
Komentari 17
Pogledaj komentare