Redizajnirani BMW X4 je toliko atraktivan auto da izaziva veliku pažnju na ulici. Ljudi se okreću za njim kao da je top model, što i nije daleko od istine. U vožnji je baš takav kako i izgleda – atraktivan u svakom pogledu.
• Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin; Foto - Auto Magazin
Dugo nismo imali na testu auto sa dizel motorom. Lagano postajemo setni kada dobijemo priliku da vozimo primerak kakav je do juče bio potpuno uobičajen, a danas polako postaje retkost.
BMW X4 xDrive 20d je jedan od poslednjih dizelaša sa klasičnim pogonom na sva četiri točka.
Prošle godine je redizajniran, uporedo sa svojim bratom X3, pa je to i glavni povod za test.
Da podsetimo, X4 je kupe verzija modela X3. Dele tehniku, unutrašnjost i dobar deo dizajna osim zadnjeg dela, po kome je X4 više nego prepoznatljiv.
To je, zapravo, umanjena verzija čuvenog SUV kupea X6. Neki će reći da je ovo auto za one koji nisu imali dovoljno para za veći model, ali to jednostavno nije tačno, jer i X4 ima sva najnaprednija rešenja sa većih modela.
Razlika je, pre svega, u dimenzijama, ali i ponudi motora koja je namenjena manje zahtevnim kupcima. Kad to kažemo, nikako ne mislimo da X4 ima slabe motore, naprotiv. Bez problema možete da naručite 30i sa dvolitarskim turbo-benzincem od 245 KS ili 3,0 dizelaš sa oznakom 30d, koji razvija 286 "konja".
Tu nije kraj; za one sa ekstremnim ambicijama u pogledu snage rezervisani su M40i sa 360 KS i M40d sa 340 konja.
Na kraju, sledi X4 M, sa trolitarskim šestocilindarskim turbo-benzincem od 480 KS.
Ipak, najbitnija razlika je u tome što može da se kupi sa motorima manje kubikaže i što nije preveliki.
Sa druge strane, itekako može da vas iznenadi dimenzijama kada pokušate da se parkirate na parking mesto koje na prvi pogled deluje prilično veliko, a onda shvatite da je X4 dosta veći nego što ste mislili.
Slično je i u enterijeru. Mesta ima na pretek, pa čak i na zadnjim sedištima za koje smo još prilikom prvog testa pre nekoliko godina pomislili da će biti knap za glavu. Ispostavilo se da osobe prosečne visine imaju sasvim dovoljno mesta, sa oko tri prsta prostora do krova.
Osim toga, i nazad se sedi vrlo zavaljeno, tako da opušteno možete i na vrlo duga putovanja bez ikakvog umora. Sa prostorom za kolena takođe nema nikakvog kompromisa.
Tu je i treća zona "klime", pa svi mogu da uživaju u optimalnoj temperaturi.
Najveće razlike koje donosi redizajn odnose se na branike, kao i na prednju masku. U unutrašnjosti su izmene nešto očiglednije.
Pre svega, tu je novi veliki displej multimedije. Standardno stiže sa dijagonalom od 10,25 inča, dok je opcija dijagonale 12,3 inča.
Sama grafika, odnosno interfejs nisu bitno izmenjeni, što obećava lako snalaženje sa svim podešavanjima.
Primetno je da je rezolucija displeja daleko bolja, što se primeti i na kameri za vožnju unazad, koja je vrlo svetla i bez šuma u noćnim uslovima.
Kompletno je izmenjena ne samo konzola ispod displeja sa novim tasterima "klime", već i sve komande na centralnom grebenu između sedišta.
Nema više ni izdužene ručice menjača, već je sada kratka, kao na Seriji 3 i Seriji 4. Sa ovih modela su preuzeti i dugmići oko džojstika, uključujući i dizajn digitalnih instrumenata.
Primetili smo i novi ogromni hed-ap displej, koji je sjajno projektovan u smislu da zaista ne morate da skidate pogled sa puta čak i kada koristite navigaciju.
Tu su svi neophodni podaci, o trenutnoj brzini, ograničenjima i sledećem skretanju. Dakle, X4 je sada potpuno prilagođen tehnologiji najnovijih BMW modela, uključujući i sve ono što se nalazi ispod haube.
Odnedavno, svi motori imaju tehnologiju lakog hibrida koja radi pod naponom od 48 volti.
Da ne bude zabune, kompletna električna instalacija vozila je ostala na 12 volti, dok je samo starter-generator na 48. Primetili smo da, za razliku od većine drugih lakih hibrida, X4 i prvo startovanje motora obavlja bešumno, bez verglanja anlasera koji je očigledno izbačen.
Starter-generator ga samo zavrti, kao i svaki sledeći put u start-stop režimu.
Test primerak nosi oznaku 20d, što znači da ga pokreće dvolitarski turbo-dizel sa 190 konjskih snaga. To je onaj momenat kada smo rekli da X4 može da se kupi i sa racionalnim motorom. U odnosu na dosadašnje varijante, ovaj se prilično razlikuje.
Naime, svedoci smo da se na svakih šest meseci do godinu dana dešavaju ozbiljne promene u tehnologiji, pa tako imate motor za koji ste mislili da ga dobro poznajete, ali kada sednete za volan shvatite da je njegovo ponašanje prilično izmenjeno.
Pogađate, razlog svega je ekologija i prilagođavanje najnovijim standardima. Prvo što primetite je da nema više tastera za isključivanje start-stop sistema. Na svu sreću, BMW je ostao dosledan svojim pravilima, pa sport režim automobila ili samo menjača sprečava gašenje kada stanete.
Ne samo što starter-generator puni malu bateriju kapaciteta 11 amper-časova smeštenu u motornom prostoru, već i lepo pomaže prilikom ubrzanja na niskim obrtajima.
Tako je turbo-rupa zaista svedena na minimum minimuma, pa u standardom "komfort" režimu menjač menja brzine izuzetno rano.
Nemojte da se iznenadite kada shvatite da posle promene stepena prenosa kazaljka obrtomera pada na svega 1100 obrtaja i da posle toga motor trenutno reaguje na komandu gasa i lepo povuče.
Inače, osmostepeni automatik je postao standard za sve verzije. Kao što smo i navikli kod Bavaraca, inteligentniji je od većine vozača.
Samim tim, manuelna promena nema mnogo smisla, mada je proizvođač ostavio mogućnost da sami uživate u izuzetno brzoj reakciji menjača na pritiskanje tastera iza volana, čak i kada zaredom isklikćete nekoliko stepeni naniže.
Tu je i dvostruki sport mod po kome je BMW prepoznatljiv. Ako kliknete na dugme "sport“ pored ručice menjača, promeniće stepen naniže i obrtaji će porasti za oko 500.
Tada će se promeniti i parametri odziva papučice gasa, dok će servo asistencija volana oslabiti.
Međutim, ako dodatno pomerite ručicu menjača ulevo, obrtaji će porasti za ukupno 1200, sa nekoliko stepeni promenjenih naniže.
Auto će tada biti spreman da dâ svoj maksimum, i to sa takvom oštrinom da nema tog vozača koji će reći da je mašina od 190 "konja" slaba za ovaj auto.
Zaista je impozantno kako sa lakoćom nosi karoseriju tešku skoro dve tone, ne samo po gradu i na magistrali, već i na auto-putu pri velikim brzinama. Neće vas razočarati ako, na primer, pri 130 km/h patosirate gas.
Inače, dvolitarski dizelaš je izuzetno štedljiv. Pri 130 km/h se "vrti" na oko 1900 obrtaja u osmoj brzini i tada troši svega oko šest litara, uprkos velikoj čeonoj površini. Gradska vožnja je takođe idealno okruženje za ovaj motor.
Bulevarska vožnja omogućava potrošnju tek nešto višu od šest litara, dok stani-kreni situacije retko dižu prosek na preko 7,5 l/100 km. Tu je i veliki rezervoar od 68 litara koji omogućava zaista sjajnu autonomiju.
Ništa manje bitna za duga putovanja nije zapremina prtljažnika. Sa svojih 525 litara BMW X4 spada među ozbiljnije automobile.
Samim tim, bez problema možete da računate na njega kao na jedini auto u porodici jer vas sigurno neće razočarati praktičnošću. Ima dosta pregrada, kao i prostor za velike flaše u vratima.
Test primerak ima M sport paket koji uključuje felne prečnika 20 inča. Čak i sa niskoprofilnim gumama nije neudoban. Sitne neravnine dobro upija a posebno dobro neutrališe prevoje i prelazak preko češljeva pri velikim brzinama, bez poskakivanja.
Istovremeno, X4 je izuzetno stabilan u krivinama za jedan SUV, baš kako se i očekuje od jednog BMW modela, makar bio i povišen.
Oprema, naravno, zavisi isključivo od kupca. Test primerak je konfigurisan da od bezbednosnih sistema ima automatsko kočenje, koje je obavezno po EU standardima.
Nema "otimanja" volana i drugih sistema koji nerviraju vozače. Naravno, ukoliko želite, možete da štiklirate sve moguće bezbednosne sisteme, uključujući i autonomnu vožnju drugog nivoa.
Broj kombinacija boja i materijala je ogroman, a primetili smo i da test vozilo nema Harman Kardon ozvučenje, već „standardni“ Hi-Fi. Moramo da priznamo da smo ostali zatečeni zvukom, bilo smo ubeđeni da je brendirano.
Tu je i nezaobilazni asistent, koji se lako poziva rečima "hej BMW". Uz njegovu pomoć možete da proverite i podesite većinu parametara automobila, bez ulaska u meni, što dosta olakšava posao vozaču a i utiče na bezbednost.
Cena BMW-a X4 počinje od 60.700 evra, koliko košta benzinac xDrive 20i sa 184 KS. Testirani dizelaš je tačno hiljadu evra skuplji.
Standardna oprema podrazumeva alu-felne prečnika 18 inča, "BMW Live Cockpit Plus", adaptivne LED farove, osmostepeni automatski menjač, elektro-preklopive retrovizore, prednje i zadnje parking senzore, sportska sedišta, električno otvaranje prtljažnika…
Tehnologijom do rezultata
Za dodatno sniženu potrošnju i emisiju izduvnih gasova zaslužna je i nova "coasting" tehnologija. Prvo je počelo sa izbacivanjem menjača u ler, zatim sa gašenjem motora kada ne zahtevate ubrzanje, a sada je tu još naprednija generacija koja dodatno koristi rekuperaciju u promenljivom odnosu.
Naime, kada vozite konstantnom brzinom, radarski senzor kontroliše situaciju ispred vozila. Ako nema nikoga ili ako vozite jednakom brzinom, ugasiće motor ali tako da prati vozilo ispred.
Ako mu se približavate, pojačaće rekuperaciju i lepo ćete osetiti kako auto dozirano usporava iz pomoć starter-generatora koji puni bateriju, istovremeno održavajući rastojanje. Kada se pokaže da je potrebno snažnije kočenje, upaliće motor i kočiće motorom. Tek u situaciji da ni to nije dovoljno vozač mora da pritisne kočnicu.
Drugim rečima, rekuperacija se maksimalno koristi i X4 polu-autonomno održava odstojanje od vozila ispred čak iako nema adaptivni tempomat. Tokom sat i 15 minuta vožnje, uštedeli smo 9,8 kilometara vožnje.
Dimenzije nisu problem
Ukoliko se ipak plašite spoljašnjih dimenzija auta koje uopšte nisu male, ne brinite. BMW ima rešenje ne samo u vidu automatskog parkiranja, već je tu i sistem koji pamti poslednjih 50 metara puta.
Na primer, ukoliko ste se uparkirali unapred nekom krivudavom putanjom, auto će se sam isparkirati istim putem kojim ste ušli u parking, vodeći računa o usputnim preprekama.
Sportska sedišta
Interesantno je da, za razliku od nekih konkurenata, BMW nema potrebu da u svoja sportska sedišta ugradi podešavanje lumbalne podrške. Istina, ona je prilično izražena, a kao bitnije podešavanje ugrađeno je dugme za širinu leđnog dela.
Tako i vozač i suvozač mogu da prilagode osećaj sportske "kadice" po sopstvenim afinitetima.
Motor: zapremina 1995 ccm, snaga 140 kW (190 KS) pri 4000 o/min, maks. o. moment 400 Nm pri 1750-2500 o/min, menjač automatski, 8 stepeni, laki hibrid 48V, 8 kW (11 KS), 11 Ah
Dimenzije: D/Š/V 4751/1918/1621 mm, međuos. rastojanje 2864 mm, klirens 204 mm, maks. dubina vode 500 mm do 7 km/h, prtljažnik 525/1430 l, rezervoar 68 l, masa 1840 kg, pneumatici 245/45 R20 napred, 275/40 R20 nazad
Performanse: maks. brzina 213 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 7,9 s, prosečna potrošnja 6,5 l/100 km, emisija CO2 170 g/km (WLTP)
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
NR Kina izvodi najveće jačanje vojne moći od vremena Drugog svetskog rata, moguće najveće u svetskoj istoriji, izjavio je šef Indo-Pacifičke komande SAD, admiral Semjuel Paparo.
SAD su odobrile izgradnju ogromnog novog rudnika litijuma u Nevadi i proširile poreske olakšice nekim rudarskim kompanijama kao deo strategije za suzbijanje kineske dominacije nad lancima snabdevanja kritičnim mineralima.
Rat u Ukrajini – 978. dan. Ruska avijacija je u nedelju sprovela 15 udara na teritoriju Kurske oblasti, koristeći 18 avio-bombi, saopštio je danas Generalštab Oružanih snaga Ukrajine.
Čečenski lider Ramzan Kadirov je saopštio da je ruska avijacija izvela napad na ukrajinski Generalštab u Kijevu u znak odmaze za napad na Ruski univerzitet specijalnih snaga u Gudermesu.
Komentari 44
Pogledaj komentare