Automobili

Utorak, 26.12.2006.

21:19

BMW 530d

Da li znate šta je zaslužno za celokupan napredak čovečanstva? „Snooze“ dugme na vašem budilniku. Pitate se zašto?

Izvor: B92

Default images

Teksi i foto: Nemanja Pantelić

Tokom tih pet, sedam ili deset minuta, koje svakog jutra provodimo lažući sebe da možemo odložiti početak još jednog dana, ni ne shvatamo koliki posao pravimo raznim istraživačko-razvojnim timovima širom sveta.

Razmislite, kada zbog loše organizacije počnete dan sa kašnjenjem, potrebni su vam brži uređaji u kući, potreban vam je brži auto da stignete na posao, potreban vam je brži lift da stignete u kancelariju, potreban vam je brži operativni sistem koji će se dići za manje od minut... i tako u krug.
Dužina 4. 899 mm; Širina 1. 860 mm; Visina 1. 464 mm; Meðuosovinski razmak: 2. 968mm
Čovečanstvo više ne napreduje, napreduju uređaji oko nas i danas se bavimo jednim vrhunskim – BMW-om 530d.
Snaga: 245KS; Zapremina: 2993; Maks. obrtni moment: 540 Nm pri 1750-3000 o / min
Nova petica deluje veoma upečatljivo dok se kreće niz ulicu. Nije više reč o nabildovanoj (a la Mike Tyson) agresivnoj pojavi na kolovozu. Sada elegancija dominira, ali mišići se ipak ocrtavaju ispod smokinga.

Ogromna maska hladnjaka izuzetno je široka tako da farove gura na same ćoškove automobila. Ona štrči nekoliko milimetara ispred branika tako da mu je jednim delom preotela ulogu.
Iza otvora maske hladnjaka nalazi se svojevrsni sistem venecijanera koji zatvara dotok hladnog vazduha onda kada motoru on nije potreban.

Farovi su dizajnirani tako da vas popreko gledaju čak i kada su upaljena samo dnevna svetla.
Prednji deo jako je dugačak, kabina je prilično zaobljena i deluje bunkerasto kada se sagleda auto u celini. Ogromna hauba je ispresecana oštrim linijama i ispupčenjima, kao da je čelo klingonca.

Bokom auta dominiraju dve izražene linije, jeda sardži donju ivicu vrata dok se u drugoj nalaze ručke za otvaranje vrata. Te ručke su izuzetno masivne i debele što je sasvim odgovarajuće s obzirom na to da su vrata teška kao na državnom trezoru.
Krila su prilično proširena da bi obuhvatila točkove pa kada auto posmatrate od pozadi jasno vam najavljuje svoje sportske performanse.

Stop svetla su sa svojim diodama raznih boja poput svetlosnog šoua na Stripu u Las Vegasu a poklopac prtljažnika ima izvajan spojler u svom limu. Prtljažnik se otvara pritiskom na dugme daljinskog što je korisno ako je prljav ili ako su vam ruke pune namirnica.

Poklopac prtljažnika skriva kameru za pomoć prilikom parkiranja koja svoj program emituje uživo na velikom ekranu u kabini.
Kako ne bi bilo neke neučestalosti ni u najmanjim detaljima, tablica je osvetljena istom bojom svetlosti koju proizvode ksenonski farovi u prednjem delu.
U gradu 9.4l/100km; Na otvorenom 7,0l/100km; Prosek testa 8,6l/100km
Kada vidimo automobil ove klase na ulici cenimo njegovu pojavu, ali uvek nas više zanima ko je to unutra iza zatamljenih stakala? Ko se vozi i šta to svetli sa velikih ekrana?

Pa, hajde da otvorimo vrata i da proverimo kako stvari izgledaju u jednom BMW-u.
Prvo što ćete primetiti jeste prijatan miris kože kojom su obliženi delovi enterijera. Iako su ovo najlošija sedišta koja možete dobiti u BMW-u serije 5, jako su udobna i masivna.

Nagib čitavog sedišta i udaljenost od komandi podešavate ručno dok visinu i ugao naslona podešavate električnim putem.
Alternativa ovoj vrsti sedišta su potpuno automatizovane fotelje koje telo i glavu obuhvataju poput zubarske stolice, ali ne podrazumevaju stres koji se za njih obično vezuje.

Model koj sam vozio je potpuno crn unutra. Ta velika masa razbijena je umerenom količinom aplikacija od aluminijuma koje se prostiru od centra konzole sve do kraja unutrašnjeg panela zadnjih vrata.
Prostor između prednjih sedišta razdvojen je ogromnim tunelom u kojem su skriveni razni zupčanici i kilometri kabla koji služe za prenos i kontrolu snage motora. Prostor je toliko veliki da se na naslon za ruke između prednjih sedišta može postaviti list A4 formata a da ne zakloni čitavu površinu.
Upravljač se podešava ručno u svim smerovima a ovaj koji vidite na fotografijama je opcioni sportski model. Komande tempomata nalaze se sa leve strane upravljača dok su komande audio uređaja i telefona na desnoj.
Dopala mi se dvostepena funkcija tempomata kojom brzinu kretanja možete podešavati i za 1 km/h i za 10 km/h. Razlika je u tome da li ćete točkić pritisnuti do prvog stepena ili do kraja. Ovo je jako korisno kada treba da nekoga, ko se kreće sličnom brzinom, preteknete na autoputu.
Čudan je izbor materijala kojim je zamaskiran prostor između unutrašnjosti table i stuba upravljača. Reč je o nekoj vrsti sive prevrnute kože koja se može naći samo na tom mestu u autu i ne uklapa sa ostatkom enterijera. Ipak, sve je pedantno završeno i zaklonjeno od očiju putnika.
Instrument tabla je kao i na svakom drugom BMWu u poslednjih nekoliko decenija - dva velika i dva mala pokazivača sa vrednostima ispisanim belom bojom a osvetljenim crvenom svetlošću.

Zanimljivo je rešenje kojim je donja petina brzinomera zapravo ekran koji se proteže čitavom desnom stranom instrument table. Na njemu je animirana i trenutna potrošnja goriva kao i obaveštenje o radu BMWovog Efficient Dynamics sistema.
BMW dizeli imaju sistem sakupljanja kinetièke energije prilikom usporavanja i pretvaraju je u elektriènu. Energija se šalje u akumulator i koristi za napajanje ureðaja, a to smanjuje potrošnju goriva. Meraè je na instrument tabli.
Neke od informacija koje se objavljuju na tom ekranu praćene su i prijatnom melodijom kako bi vam skrenule pažnju. Jedna od situacija u kojoj se melodija oglašava je recimo kada temperatura vazduha izvan auta padne ispod tri stepena.
Na vrhu centralne konzole koja je blago zakrenuta prema vožaču nalazi se ekran dijagonale 10,2 inča i on takođe spada u dodatnu opremu. Navigacioni uređaj, koji za Srbiju ima ucrtanih svega nekoliko puteva, ima fantastičan reljefni prikaz predela kroz koje se krećete. Ako ste u nekom evropskom gradu, na ekranu će i zgrade biti prikazane sa 3D efektom.
Program na ovom ekranu birate pomoću jednog točkića i nekoliko dugmića smeštenih pored ručice menjača. To je periferni deo BMW-ovog iDrive sistema. Da biste išli dublje u meni, točkić treba da gurnete u desno. Da biste se vratili, u levo. Da biste selektovali opciju pritisnete točkić i to je to. Od informacija sa putnog računara do podešavanja radio stanica, bilo kome ko ima iskustvo sa radom na kompjuteru, biće prilično lako da se snađe sa iDrive sistemom.

Postoji i opcija da podelite prikaz na ekranu tako da se na njemu uvek vidi jedna opcija koja vam je važna (recimo putni računar) kao i ona koju trenutno koristite (audio uređaj). Sistem povezivanja telefona sa autom je napredan tako da, recimo, ne morate ručno prebacivati kontakte u memoriju auta, već auto čita imenik iz vašeg telefona, kao i podatke o poslednjim propuštenim, pozvanim ili primljenim pozivima. Ti podaci se čak izlistavaju na tabli sa instrumentima.
Spektakularna funkcija je video-vodič kroz auto. Treba da se negde parkirate, uzmete kokice i piće i pustite interaktivni program. Na glavnom ekranu pojaviće se slika auta sa podeljenim regionima. Svaki ima svoj broj i vi birate onaj koji želite. Možete saznati skoro sve o autu.

Na ovaj način, između ostalog, saznao sam kako radi sistem za prijavljivanje pada pritiska u gumi. Jednostavno je zaprepašćujuće. Kada guma izgubi pritisak, njen obim se smanjuje što će rezulirati da se taj točak u toku vožnje vrti brže od ostalih. Sistem će uočiti razliku i javiti vozaču da pazi. Inače, kada se guma izduva, vožnja je i dalje moguća jer se na peticu ugrađuju „Run Flat“ gume.
BMWi veæ dugo imaju toèkiæ izmeðu vent. otvora kojim se može odabrati da li æe ulaziti topao ili hladan vazduh u kabinu. Odlièno prilikom dugih zimskih vožnji.
Ljudi često ne razumeju poentu posedovanja DVD-a u autu jer ga uglavnom vezuju za gledanje filmova a ovi sistemi, zbog bezbednosti u vožnji, već pri 5 km/h gase ekran. Moja ideja za upotrebu je slušanje koncerata tokom vožnje u fantastičnom 5.1 Dolby okruženju.

Muziku možete sa USBa skladištiti i na HDD koji je ugrađen u auto.
Vozač i suvozač mogu da zasebno podešavaju temperaturu vazduha koji izlazi iz ventilacionih otvora, ali mogu zasebno da podešavaju i snagu i deo tela koji će ciljati njime.
Ručica automatskog menjača se posle odabira željenog pravca kretanja uvek vraća i svoj prvobitni položaj što vam odmah stavlja do znanja da je reč o elektronskom prenosu podataka.

Ručna kočnica se aktivira pritiskom na dugme a tako se i otpušta. Hill Assist je sistem za kojim nema puno potrebe kada vozite automatik, jer auto neće krenuti unazad kada na uzbrdici pustite kočnicu. Ovaj model ipak ima taj sistem samo da bi nam Nemci pokazali koliko je napredan jer neosetno obavlja svoj posao. Na većini automobila oseti se mala borba dok kočnica ne shvati da treba da popusti pod snagom motora, ovde je ta operacija neverovatno glatka, kao da je neko stavio ciglu iza vašeg točka.
Iako je petica model koji je orjentisan prema vozaču, na zadnjoj klupi ima dovoljno mesta za noge putnika, sve dok prednja sedišta nisu pomerena u svoje kranje pozicije. Za glavu i ramena nema problema. Ugao naslona zadnje klupe je jako prijatan za dug boravak u autu.
Teška su vremena pa sada kod svakog proizvođača finansijski sektor mora da dizajnira po jedan deo auta. To su obično oni delovi koji vam se najmanje dopadaju. Finansije su preuzele nebo ovog BMW-a kao i deo oko unutrašnjeg retovizora (koji se sam zatamnjuje kada ga obasja svetlost tuđih farova). Taj deo je prazan i napravljen od tanke plastike kakvu nisam uspeo da ugledam sa vozačke pozicije na nekom drugom delu auta.
Zapremina prtljažnika: 520 l; zapremina rezervoara: 70l
Sa neba sijaju četiri crvenkaste diode pa noću osvetljavaju enterijer istim svetlom kojim sija i instrument tabla. Osim što ovakvo osvetljenje na putovanjima stvara filmsku atmosferu iz podmornice, omogućuje uglednom vlasniku da u retrovizoru vidi lica putnika taman toliko da primeti ako neko prevrće očima dok on priča.

Prtljažnik u ovom autu je jednostavno ogroman. Bez priručnog sredstva nisam mogao da dohvatim predmete koji se nalaze duboko u njegovim odajama. Onima kojima je to važno, zadnja sedišta se ne obaraju bez doplate.
Motor se startuje pritiskom na dugme. Kontakt brava se ne vidi, pa ključ možete odložiti na predviđeno mesto na centralnoj konzoli kako ga ne biste negde zaturili. Otključavanje i zaključavanje dodirom brave se doplaćuje.

Od prvog trenutka svog rada, šestocilindrični dizel motor prizvodi predivan zvuk. Sledećeg trenutka farovi se postavljaju u odgovarajući položaj, uključujete D stepen, otpuštate kočnicu i lagano krećete.
Ovi trenuci podsetili su me na isplovljavanje trajektom iz luke prema mirnom moru. Skoro ništa ne osećate, nema cimanja ili potresa, iz potpalublja dolazi ozbiljno, ali ne glasno, brundanje dizelaša. Vi samo uživate u pogledu na grad koji napuštate.

Veliki točkovi, jaka zvučna izolacija i neosetna promena stepeni prenosa čine polazak BMW-om 530d izuzetnim osećajem. Tokom prve vožnje bio sam očaran svojim položajem u autu, veličinom prostora u kojem sam, zaštićenošću i lakoćom upravljanja.
Kada iz ovog auta posmatrate svet, osećate se kao industrijalac koji je zavaljen u svoju udobnu fotelju, u kancelariji na vrhu poslovne zgrade u New Yorku koja gleda na Central Park. Najsnažniji utisak ostavio mi je pogled na haubu površine Panonske nizije koja je potpuno paralelna sa podlogom. Kada pada kiša, voda ostaje na haubi, ne sliva se. To se retko viđa na novim automobilima.
Sa druge strane, ako neko misli da će biti neupadljiv u ovom autu, neviđeno greši. Jednog jutra sam iz Ustaničke ulice krenuo preko Dušanovačkog mosta ka autoputu prema Nišu. Vozio sam polako u susret zaustavljenom saobraćaju. Mogao sam da vidim lica ljudi u tim vozilima koji su, da bi pogledali BMW, prekidali sa žvakanjem svojih kifli, uvlačenjem duvanskog dima ili odustajali od rasprave sa svojim suprugama.
Sa menjačem koji, u „šimano“ stilu, ima osam stepeni prenosa pružaju vam se brojne opcije za razne stilove vožnje. Čitav sistem možete kontrolisati na dva načina – ili pomoću papučice gasa ili hvatanjem za ručicu automatskog menjača.
Gas je jako tvrd pa se precizno dozira. Kada papučicu ne pritiskate duboko promene u viši stepen vrše se pri samo 1500 obrtaja. Promene stepena prenosa manifestuju se samo padom kazaljke na obrtomeru. Ako ne dodajete gas kada naiđete na uzbrdicu, BMW će to registrovati i uključiti niži stepen prenosa kako ne bi došlo do smanjenja brzine kretanja.
Postoji nekoliko načina na koje možete izvesti preticanje sporijeg vozila. Ako tokom vožnje samo odsečno dodate gas, menjač će prebaciti nekoliko stepeni niže i nežno vas ubrzati u sigurno preticanje. Isti proces može biti obogaćen povlačenjem ručice menjača u levo, u mod Drive Sport. Manjač će uključiti niži stepen prenosa a obrtaji će porasti iako vi niste dodali gas. Ubrzanje je osetno jače a preticanje znatno oštrije.

Ukoliko se odlučite da ubrzavanje obavite najefikasnije, potrebno je da se odlučite za ručno biranje stepeni prenosa. Ubacite u onaj stepen prenosa (informacija se prikazuje na displeju) koji iglu obrtomera postavlja malo preko 2000 obrtaja, obavestite putnike da se spreme za poletanje i dodajte gas.
Kada ovako ubrzavate, prednji deo će se podići i auto će svom snagom jurnuti napred. Treba da znate da gas ne treba držati istom snagom tokom čitavog procesa preticanja jer postoji opasnost da ćete za dužinu šlepera postići preterano visoku brzinu, znatno preko granice razumevanja saobraćajne policije.
Kada vozite po krivudavim putevima osećaj u vožnji malo podseća na video-igricu jer u velikom broj uslučajeva i kroz krivine i na pravcu možete voziti istom brzinom. U kabini je mirno isto kao kada motate volan za kompjuterom u vašoj sobi.

Upravo je sistem oslanjanja na BMWu (a i na drugim automobilima ovog kalibra) deo koji vozači retko istražuju do kraja. Performanse na pravcu, kočenja i ubrzanja na autoputu u pravoj liniji zadovoljavaju najveći deo publike, međutim, BMW je predviđen za neke prilično surove manevre promene pravca, bilo da su izazvani željom za brzom vožnjom ili pokušajem da se spase živa glava.
Jako ubrzanje i promena pravca ili naglo neplanirano kočenje i promena pravca obavljaju se sa izuzetnom lakoćom, kao kada auto vozite kroz grad. Ne dolazi do naginjanja karoserije, vi udobno sedite u fotelji. Jedan lakat držite na naslonu u vratima a drugi na centralnom naslonu jer upravljač sasvim dobro kontrolišete iz tog položaja. Nema potrebe za nekim većim fizičkim angažovanjem u toku vožnje.

Sila kočenja je zastrašujuće jaka a kočenje je progresivno, pa iako pritisnete kočnicu do određene mere i tako je držite, auto će se vrlo brzo zaustaviti. Kada započnete putovanje autoputem shvatate da je to najbolji teren za BMW 530d. Kako je ovo nemački automobil, za njega je najbolji izbor nemački autoput jer su brzine kojima na kojima se petica koristi daleko iznad ovih koje su dozvoljene kod nas.

Od kako postoji YouTube, ne morate ostati uskraćeni za priču o vožnji pri visokim brzinama.



Pogledajte snimak ubrzanja koji su napravili Poljaci. Obavezno uključite zvučnike da biste čuli zvuk šestocilindričnog dizela. Ja ću vam ispričati da je od uključenja na autoput do postizanja 120km/h vreme toliko kratko da želite da stalno usporavate nazad na 50 km/h samo da biste ponovo osetili snažno ubrzanje.
Izgleda da su dizajneri farova odrasli uz „Space Invaders“ jer vozači kojima se približavate na autoputu bivaju zastrašeni pojavom u retrovizorima i tražili vi to ili ne, beže sa puta.

Da biste naslutili za šta je sposoban BMW 530d, reći ću vam da se 100km/h u 8. stepenu prenosa postiže na malo preko 1100 obrtaja.
Zbog svih nabrojanih performasni mislim da ovakvo vozilo nikako nije prikladno za mlade ljude kojima je teško da kontrolišu impulse na relaciji mozak – desno stopalo. Ovaj automobil zahteva zrelost, pruža fantastično uživanje u umerenoj eksploataciji, ali zato kada iz Beograda stignete na poslovni sastanak u Ljubljanu, bićete veoma sveži i sposobni da isplatite investiciju u BMW.
Ako se sećate, pre nekoliko dana, kada ste počeli da čitate ovaj prikaz, rekao sam da je BMW 530d vrhunski proizvod, ipak mislim da za 67 000 evra nije best buy. U toj kategoriji pobednik je 520d jer, sa identičnim paketom dodatne opreme, razlika od 1000 kubika i 60ak konja pravi razliku od 10 000 evra prilikom nabavke novog auta.
Standardni 520d je 20 000 evra jeftiniji od testiranog modela. Prilikom svakodnevne upotrebe u Srbiji jednostavno mislim da sva snaga 530d nije neophodna, da slabiji model pobeđuje na polju praktičnosti i ekonomičnosti, a performanse nisu dramatično slabije. Ako neko smatra da je neumesno pisati o ovakvim vrednostima, imajući na umu opšte ekonomsko stanje, ovaj prikaz može da shvati kao obrazovno-zabavni u kojem se upoznaje sa detaljima odlične mašine.

BMW kod nas nudi otkup automobila bilo koje marke, koje nije stariji od 2005. godine, kupljen je u Srbiji i nije havarisan i pravi ponudu za novog BMWa.
Pogledajte kompletan BMW cenovnik.

Upoznajte se sa svim tehničkim karakteristikama.

Konfigurišite BMW serije 5 po svom ukusu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

44 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tokajev izdao naređenje: Spremajte se...

Kazahstanski predsednik Kasim-Džomart Tokajev izdao naređenje da se izvrše mere za obezbeđivanje sigurnosti ključnih vojnih i civilnih objekata zbog pogoršanja situacije oko Ukrajine.

13:38

22.11.2024.

1 d

Politika

Preminuo Dragan Marković Palma

Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.

19:39

22.11.2024.

1 d

Podeli: