Kineski startap Betavtolt konstruisao je prvu nuklearnu bateriju spremnu za civilnu upotrebu. Prva probna baterija je duga 15 mm, široka 15 mm i visoka 5 mm. Predviđeno je da proizvodi električnu energiju 50 godina.
Baterija je iznutra radioaktivna, ali je inkapsulirana i ne emituje zračenje. Pored toga, baterija koristi izotop nikl 63 kao stabilan radioaktivni materijal. Uprkos tome što je radioaktivan, u bateriji nema malog nuklearnog reaktora, ali on hvata energiju raspadajućih izotopa. Uz pomoć poluprovodnika ona se pretvara u električnu energiju.
Princip nije nov, razvili su ga NASA i sovjetski svemirski program. Pogodan je za stvaranje energije na veoma niskim temperaturama, a ranije baterije su zahtevale poseban nadzor za korišćenje.
Koristeći stabilniji radioaktivni izotop, kineski istraživači su uspeli da naprave bezbednu minijaturu. Prva baterija je od 3 volta i ima samo 100 mikrovati snage i najpogodnija je za pejsmejkere. Ali kineski istraživači kažu da je tehnologiju sada moguće primeniti za znatno veću snagu i napon.
Sa snažnijim baterijama gde je nekoliko manjih upakovano u veći paket baterija, teoretski bi bilo moguće napraviti električni automobil koji nikada ne treba da se puni i koji može da se vozi 50 godina.
Na bateriju takođe ne utiče hladnoća, jer odlično radi do -60 stepeni i takođe nije zapaljiva. Što se reciklaže tiče, kada se izotop iscrpi, ostaje samo bakar, a baterija je bezopasna.
Ideja je u teoriji odlična, ali je daleko od teorije do prakse.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 68
Pogledaj komentare