Nakon visokih temperatura, hladnim vremenom su sada iznenađeni i vozači i vulkanizeri - ljudi čekaju u redovima da postave zimske gume. Ne postavljaju ih ranije jer nema snega, ali kada čuju na vestima da će padati, idu kod vulkanizera", rekao je za Prvu TV automehaničar Zoran Mladenović.
On je istakao da se automobil priprema za zimu na više načina.
"Prvo se mora izmeriti nivo antifriza, i ako je potrebno, pojačati ga ili zameniti. Onda namažite kedere (odnosno gume oko vrata) glicerinom, jer kada zaledi, može da se desi da ne možete ni da uđete u svoj automobil", savetuje Mladenović.
Neophodno je pripremiti motor i prekontrolisati bateriju, odnosno akumulator, jer je on najbitniji kada je minus.
"Ako je pola-pola, teško da će upaliti, recimo, na temperaturi od minus deset. U automobilu treba uvek imati metlicu i lopaticu da možete da se 'iskopate' jer nekada ne možete da pomerite automobil sa parking mesta", ističe Mladenović.
Kada automobil zaledi, neophodno je prvo ući u automobil i uključiti ga, tako da odleđuje i greje se iznutra, navodi Mladenović.
"Zatim, trebalo bi da uzmete malu plastičnu strugalicu za led, kojom se čisti šoferšajbna. Ako ne možete da uđete u automobil, ne bi trebalo da koristite vrelu vodu, ali topla voda može da pomogne", istakao je on.
Najčešće greške su da tokom snežnih noći ostanu uključeni brisači, pa ujutru kada neko dođe, oni ne rade. Zbog toga, navodi, kada se parkira vozilo, neophodno je isključiti sve, da bi ujutru ventilacija odmah mogla da počne da duva.
Celo gostovanje pogledajte u nastavku teksta:
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 3
Pogledaj komentare