Automobili

Utorak, 14.11.2023.

10:31

Šta raditi u slučaju lakše saobraćajne nezgode VIDEO

Verovatno vam se nekada desio takav slučaj.

Izvor:

Šta raditi u slučaju lakše saobraćajne nezgode VIDEO
Screenshot/TV Prva

Šta je najpotrebnije uraditi kada se dogodi manja saobraćajna nezgoda ili, narodski rečeno, kada dođe do "čukanja"? Brza i pravilna reakcija suštinski je najvažnija.

Kod lakših nezgoda, gde nema povređenih, važno je reagovati u skladu sa propisima kojima se sprečavaju nova stradanja, obezbeđuje uviđaj i reguliše nastala šteta.

U žurbi da što pre stignemo do odredišta, trenutak nepažnje je dovoljan za lošu procenu, da nekoga "zakačimo" i izazovemo manji udes. Prema Zakonu, manja nesreća je saobraćajna nezgoda u kojoj nema povređenih, a nastala šteta ne prelazi iznos od 200.000 dinara. Ipak, postoji određena procedura.

Najpre je potrebno da se uključe sva 4 žmigavca i obuče svetloodbojni prsluk. Nakon toga, treba postaviti sigurnosni trougao ispred mesta nezgode i fotografisati sudar.

Učesnici nezgod imaju na raspolaganju nekoliko mogućnosti. Prva, i najsigurnija, je da se od policije traži obavljanje uviđaja.

"Mane ove opcije je što se usled preopterećenosti policije neretko čeka i po dva sata da izađe na lice mesta i što se policijski zapisnik takođe zbog opterećenosti čeka 10-15 dana", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Screenshot/TV Prva
Za one koji nemaju vremena da čekaju policiju, opcija je popunjavanje Evropskog izveštaja. Vozač koji je odgovoran za nezgodu na obrascu treba da napiše da je kriv, tj. da prihvata odgovornost za nezgodu.

"Ono što je bitno da učesnici nezgode znaju jeste da je neophodno da stave svoj potpis. Čak nije ni neophodno da stave da priznaju krivicu, jer osiguravajuće društvo je to koje će da ceni ko je zapravo odgovoran za saobraćajnu nezgodu", objašnjava Okanović.

"Mana Evropskog izveštaja je to što osiguravajuća društva ponekad zahtevaju i dodatnu dokumentaciju, pre svega izjave učesnika nezgode, koje u samom Zakonu nisu obavezne, ali osiguranja insistiraju na njima, što sve utiče na prolongiranje, odnosno možete čekati i po mesec dana da vam isplate štetu."

Pogledajte ceo prilog TV Prve o ovoj temi:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: