Automobili

Ponedeljak, 13.11.2023.

15:06

Nivo alkohola u krvi ćemo proveravati pomoću smartfona?

Softver može da otkrije nivo alkohola u krvi sa visokim stepenom tačnosti do 98%.

Izvor: Revijahak

Nivo alkohola u krvi ćemo proveravati pomoću smartfona?
Foto: rawf8/Shutterstock

Naučnici sa Univerziteta Stenford (SAD) na čelu sa Brajanom Safoletom razvili su tehniku koja se može koristiti za merenje koncentracije alkohola u krvi običnim pametnim telefonom.

Prema publikaciji objavljenoj u "Journal of Studies on Alcohol and Drugs", konzumenti alkohola treba da izgovore samo nekoliko rečenica u smartfon. Na osnovu promena u glasu, softver može da otkrije koncentraciju alkohola u krvi.

Da bi testirali softver za analizu, naučnici su sproveli studiju na 18 odraslih osoba između 21 i 62 godine. Ispitanicima je data količina alkohola na osnovu njihove telesne težine.

Pre konzumiranja alkohola, učesnicima su dodeljeni nasumično odabrani tekstovi, uključujući razne jezičke zavrzlame. Jedan tekst je čitan naglas sat vremena pre konzumiranja pića, a ostali su usledili u intervalima od jednog do sedam sati nakon uzimanja alkohola. Pametni telefon postavljen oko pola metra dalje snimao je glasove.

Istraživači su takođe merili sadržaj alkohola u dahu učesnika u intervalima od 30 minuta do sedam sati nakon konzumiranja.

Uz pomoć specijalnog softvera snimci su raščlanjeni na klipove od jedne sekunde i analizirani parametri poput frekvencije i visine tona. Naučnici su zatim uporedili promene u glasovima učesnika sa količinom alkohola u njihovom dahu.

Na taj način su uspeli da dokažu da njihov softver može da otkrije nivo alkohola u krvi sa visokim stepenom tačnosti (98%).

Jedinstvenost njihovog pristupa ogleda se u izuzetno visokoj tačnosti sistema. Ova tačnost se postiže korišćenjem najsavremenijih metoda u obradi signala, akustičkoj analizi i veštačkoj inteligenciji (AI).

Naučnici sada žele da sprovedu dalja istraživanja sa više subjekata kako bi proverili pouzdanost otkrivenih promena glasa. U budućnosti bi se za procenu mogli koristiti dodatni izvori podataka kao što su obrasci hoda, kvalitet glasa ili jezički dizajn poruka u društvenim medijima.

Cilj programera je da stvori sistem provere koji bi ljudi dobrovoljno prihvatili i koristili i koji ima potencijal da spreči povrede i spasi živote. Posebno u saobraćaju...

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: