To je prva presuda koja uključuje smrtonosnu nesreću u kojoj su advokati koji zastupaju žrtve okrivili Teslin autopilot sistem. Ova tehnologija omogućava automobilu da vozi sa određenim stepenom autonomije, ali je često kritikovana kao nepouzdana.
Tužbu u Kaliforniji podneli su Lindzi Molander i njen sin Parker Ostin. U junu 2019, njih dvoje bili su putnici u automobilu Tesla Model 3 kojim je upravljao Majka Li, koji je poginuo nakon što je automobil iznenada skrenuo sa autoputa, udario u palmu i zapalio se. Lindzi Molander i njen sin su tom prilikom teško povređeni.
Za nesreću su okrivili kvar softvera za pomoć vozaču automobila. Tokom završnih reči na suđenju, njihov advokat citirao je interne dokumente Tesle, za koje je rekao da pokazuju da je kompanija svesna kvara u softveru koji bi mogao da izazove iznenadno skretanje automobila, preneo je
Njujork tajms.
Advokati Tesle su tvrdili da je kriva ljudska greška, i da softver nije bio u stanju da izazove iznenadno skretanje automobila koje se fatalno završilo.
Majkl Keri, advokat Tesle, okrivio je za nesreću Lija koji je sedeo za volanom, a pre toga je popio nekoliko pića, što je pokazao i nađeni alkohol u krvi na uviđaju.
"Kada neko doživi nesreću nakon što je popio nekoliko pića, ne želimo da prihvatimo njegov izgovor. Ovaj proizvod radi zaista dobar posao. Autopilot pomaže ljudima i čini svet bezbednijim", rekao je Keri pred porotom.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 11
Pogledaj komentare