Automobili

Petak, 17.06.2022.

12:59

Mercedes i VW spremni da 2035. potpuno izbace SUS motore

Plan je ambiciozan, ali ostvariv.

Izvor: B92

Mercedes i VW spremni da 2035. potpuno izbace SUS motore
Foto: VW promo

Evropska komisija je prošle nedelje izglasala da podrži predloženu zabranu prodaje novih putničkih automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem u Evropskoj uniji počevši od 2035. Novi zakon – koji je još uvek predmet rasprava između država članica – izazvao je reakcije najvećih evropskih zemalja.

Nemačka i Francuska smatraju da je plan previše ambiciozan i skup i da će imati veliki negativan uticaj na industriju. Međutim, dva nemačka auto-giganta, Mercedes-Benz i Volkswagen, izjavili su da veruju da je plan ostvariv.

Proizvođač iz Volfsburga prvi je reagovao izrazivši svoju podršku zabrani SUS motora od sredine naredne decenije. Strategija "dekarbonizacije" Evropske unije je "ambiciozna, ali ostvariva", rekli su u Volkswagenu, dodajući da je pomak ka električnoj mobilnosti "nepovratan proces".

VW je takođe dodao da je to "jedini ekološki, tehnološki i ekonomski razuman način da se motori sa unutrašnjim sagorevanjem zamene što je pre moguće", prenosi Automotive News.
Foto: Mercedes promo
Glasovi iz Štutgarta, gde je sedište Mercedesa, takođe su podržali predloženu zabranu prodaje novih automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. I ne samo to, već je proizvođač automobila takođe rekao da bi ovaj cilj mogao da postigne ranije nego što to nalaže novi zakon.

"Do 2030. spremni smo da budemo potpuno električni gde god to dozvoljavaju tržišni uslovi", rekao je Ekart fon Kladen, šef spoljnih odnosa u Mercedesu, za nemačku novinsku agenciju (DPA).

"Odluka stavlja odgovornost na kreatore takve politike da obezbede postojanje neophodne infrastrukture."

Volkswagen i Mercedes nisu jedini proizvođači automobila koji podržavaju zabranu. Ford, Stellantis i Jaguar su među kompanijama koje generalno podržavaju ukidanje motora sa unutrašnjim sagorevanjem u Evropi od 2035.

Međutim, pre nego što se novi zakon finalizuje i odobri, mora da ga potpiše svih 27 zemalja EU. Sa velikim ekonomijama poput Nemačke, Francuske i Italije protiv zakona u svom sadašnjem obliku, ovo bi se moglo pokazati kao veoma težak zadatak.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: