Komentarišući odnos snaga na tržištu, Senar je naveo da
Kina dominira ključnim sirovinama za proizvodnju baterija za električne automobile sa nultom emisijom.
Nedavna odluka Kine da ograniči izvoz dva metala, galijuma i germanijuma, koji se koriste u proizvodnji poluprovodnika i električnih vozila, mogla bi da bude znak buđenja za evropsko tržište.
"Može se reći da je 'kineska oluja' zahvatila rastući evropski sektor električnih vozila. Kada govorim o kineskoj oluji, govorim o snažnom pritisku koji se danas odnosi na uvoz kineskih električnih automobila u Evropu", rekao je Senar, a prenosi
investitor.me. On je dodao da su kineska industrija električnih vozila i lanac snabdevanja sirovinama rezultat dugoročnih investicija, koje bi Evropu koštale milijarde evra.
"Možemo da proizvodimo električna vozila, ali se borimo da obezbedimo sigurnost naših zaliha", rekao je predsednik Renaulta.
Kineska ograničenja izvoza takođe eskaliraju tehnološki rat sa Sjedinjenim Državama, za koji Senar veruje da bi mogao da izazove još više poremećaja u globalnim lancima snabdevanja.
"Ako dođe do prave geopolitičke krize, šteta za fabrike baterija koje se snabdevaju isključivo proizvodima spolja biće znatna. U tome je problem. Tražimo alternative da izbegnemo paralizu zemlje ako, na primer, ostanemo bez sirovina za baterije", rekao je on.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 27
Pogledaj komentare