Automobili

Četvrtak, 25.01.2024.

14:05

Srbi voze reli od 9.000 kilometara za pomoć afričkoj deci

Amaterski reli "Budimpešta – Bamako" ove godine se vozi 18 dana, i to s početkom 26. januara u podne, iz mađarske prestonice, sa humanitarnim ciljem prikupljanja pomoći za afričku decu i poljoprivredni sektor na ovom kontinentu.

Izvor: B92

Srbi voze reli od 9.000 kilometara za pomoć afričkoj deci
Foto: Privatna arhiva

Kombinaciju uzbuđenja i opasnosti osetiće i srpska posada u sastavu Ivan Kozomara, Zvezdan Kljajić i Aleksa Marković, koja će do Sijera Leonea preći 9.000 kilometara vozeći kroz Mađarsku, Sloveniju, Italiju. Francusku, Španiju, Maroko, Senegal, Gvineju, konačno do Fritauna, finalne ovogodišnje destinacije.

"Upoznati smo sa tim relijem već nekoliko godina unazad i gledali smo kako je organizovan, a humanitarni karakter je glavni pokretač svega, pa i naše želje da učestvujemo u njemu. 9.000 kilometara je velika distanca, ali treba pomoći ljudima u Africi", rekao je Ivan Kozomara.

"To je, zapravo, bio i jedan od glavnih motiva zašto smo se prijavili na učešće u ovom reliju – prikupiti sredstva i dopremiti ih deci i poljoprivrednicima na 'crnom kontinentu'", dodao je.

Istakao je i da na ovakvom reliju do sada nisu učestvovali, ali da su više puta učestvovali na humanitarnim manifestacijama raznog tipa, i da im je svojstveno da taj vid humanitarnog rada poznaju i podržavaju, kao i da im je želja da učestvuju i dalje.

"Ovaj put je prepun nekih izazova. Ne samo fizičkih već i mentalnih, ličnih. Ovo je neki način da testiramo sebe koliko možemo i da potvrdimo od čega smo sazdani. Ne plašimo se, svesni smo rizika, ali opet taj rizik nije ekstreman, već je prilično kontrolisan i svojstven našem iskustvu i godinama", istakao je Kozomara.

"Ne nadamo se nekim problemima, već dobroj zabavi i uspešnom okončanju relija, mada smo od strane organizatora upozoreni na svakojake mogućnosti poput napada, kidnapovanja, čak i trovanja. To je sve donekle karakteristično za Afriku i opasnije predele, ali verujemo da do toga neće doći. Postoji i savet koji je organizator ovog relija uputio svim učesnicima, a to je – ako ne želite da bilo šta rizikujete ili se plašite onda je najbolje da ostanete kod kuće i sve odgledate na televizoru", dodao je.

Kategorije su podeljene na četiri grupe, objašnjava on.

"Prva je rejsing – tu veoma iskusni vozači sa vrlo pripremljenim vozilima imaju najteže izazove, najzahtevnije rute i u toj kategoriji učestvuje 20 vozila. Sledeća kategorija je 4x4 točka, u kojoj, pre svega, džipovi ili teška terenska vozila, takođe vrlo zahtevne rute, zahtevne etape, ali ne kao ova prva grupa. Sledeća grupa je Turing – to je grupa koja ima ne tako zahtevne etape, ali nisu jednostavne i u toj grupi mogu da učestvuju skoro sva vozila bez ograničenja, imaju zadatak da završe etape i da stignu do cilja", navodi Kozomara.

"Poslednja je Spirit grupa – to je grupa gde mi pripadamo i u njoj se nalaze vozila koja su starija od 20 godina i imaju neke svoje osobenosti. Između ostalog, ta grupa je od strane organizatora podržana, kao karakterističnost i ono šta predstavlja ovaj reli i koja mu je svrha. To je duh ovog relija. Inače, moto relija je – 'Bilo čim, na bilo koji način, do cilja' i mi ćemo se pridržavati istog", zaključio je Kozomara.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: