Sreda, 31.10.2012.

08:54

Zimske gume: Poštovaćemo uredbu

Najveći broj vozača će na zimu ipak koristiti sve četiri zimske gume shodno novom pravilniku, pokazalo istraživanje sajta Internet prodaja guma. Istraživanje je takođe pokazalo da su vozne karakteristike i pouzdanost važniji od cene prilikom kupovine guma. Bez obzira na nižu cenu, malo je onih koji bi se odlučili za kineske gume.

Izvor: B92

Default images

Prvog novembra na snagu stupa pravilnik o zimskim gumama koji propisuje da vlasnici automobila tokom zime moraju da imaju sve četiri zimske ili „univerzalne” gume, čija šara nije plića od četiri milimetra i to samo tokom snežnih dana ili kada na putu ima leda ili poledice. Ukoliko je vreme bez padavina i leda dozvoljena je upotreba guma koje nisu za zimu.

Ova odluka izazvala je oprečne stavove u javnosti, od otvorenog negodovanja, do prihvatanja ove odluke kao racionalne i u korist vozača koji automobile koriste samo po lepom vremenu jer ovako neće biti izloženi trošku.

Imajući ovo u vidu sajt Internet prodaja guma sproveo je nedavno istraživanje, u kojem je učestvovalo oko 6.000 ljudi, u nameri da sazna da li će se građani pridržavati novog pravilnika, koliko često kupuju gume i koji faktori najviše utiču na njihov izbor.

Najčešće se kupuje jednom u 2 do 3 godine

Najveći broj ispitanika, njih 47%, rekao je da će kupiti sve četiri zimske gume, kako to propisuje pravilnik, i koristiti ih tokom zime, 38% njih reklo je da će voziti sa gumama koje poseduju bez obzira na vremenske uslove, što znači da se neće pridržavati pravilnika, dok je 15% vozača odgovorilo da će voziti sa letnjim gumama ali samo kada na putevima nema snega i leda, što sada dozvoljava ovaj pravilnik.

Na pitanje "koliko često kupujete gume?", najviše ispitanika odgovorilo je da to čini jednom u dve do tri godine godine (46%), zatim slede oni koji to čine svake treće godine ili ređe (29%), a najmanje je onih koji to čine svake godine 25%. Ovi poslednji su ujedno i vozači koji godišnje pređu veliki broj kilometara zbog čega je i gume potrebno češće menjati.

Budući da materijalna situacija u našoj zemlji nije najsjajnija neki vozači odlučuju se i za kupovinu polovnih guma, što sa aspekta bezbednosti može biti rizično. Onih koji bi zbog cene kupili polovne gume ima 25%. Međutim, najviše je onih koji bi kupili nove, makar i malo skuplje gume, ali da su bezbednije i dugotrajnije (56%), dok je 19% onih koji bi kupili nove ali najjeftinije. Njima je cena najvažniji faktor ali je i bezbednost u gotovo istoj ravni.

Slabo poverenje u kineske gume

Kada je reč o faktorima koji utiču na izbor guma, vozne karakteristike i njihova pouzdanost važne su za 52% ispitanika. Oni su spremni da izdvoje i nešto više novca ako će to njihovu bezbednost učiniti većom. Za 31% vozača najvažniji faktor je cena, a za 17% njih bitna je marka tj. proizvođač guma.

Kada je reč o cenama evo i jedne zanimljivosti. Na našem tržištu moguće je kupiti i gume kineskih proizvođača, ali one još uvek ne ulivaju poverenje kod vozača. Tako je na pitanje "da li biste kupili gume kineskih proizvođača?" njih 66% reklo da to ne bi učinilo bez obzira na njihovu nižu cenu u odnosu na druge marke. 28% ispitanika odgovorilo je da bi kupili kineske gume ukoliko su one jeftinije za 15 do 30 odsto od drugih guma na tržišu.

Najmanje je onih koji bi ih kupili ako su jeftinije od drugih za 5 do 15 odsto, svegа 6%.

Svoja iskustva, načine uštede, strategije za kupovinu guma i savete možete izneti na strani komentara.

Pročitajte o kupovini zimskih guma preko interneta.

Pročitajte više o savetima, kontroli i mogućim kaznama na temu upotrebe zimskih guma.

Pročitajte više o ovoj temi u tekstu Zimske gume: Pitanje karaktera.

Pročitajte o cenama usluga montaže zimskih guma.

Pročitajte o nabavci, cenama i načinu upotrebe zimskih pneumatika.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom rublji"?

Ruska rublja u petak je dostigla najniži nivo od 24. marta 2022, pokazuju zvanični podaci Ruske centralne banke, dan posle eksperimentalnog ispaljivanja hipersonične rakete na Ukrajinu.

17:00

23.11.2024.

1 d

Podeli: