Amortizeri su klasični potrošni materijal. Istrošene komponente mogu imati štetan uticaj na upravljanje, zaustavljanje i stabilnost vašeg vozila.
Sistemi vešanja su neophodni jer bi bez njih ceo automobil poskakivao po neravnim putevima. Zbog toga je ugrađena opruga koja apsorbuje efekat neravnina na putu.
Međutim, opruge nisu dovoljne da stabilizuju vozilo. Zato postoji potreba za amortizerima. Oni pomažu u apsorpciji udaraca na neravnim površinama, ograničavajući kretanje vešanja i prigušujući energiju uskladištenu u oprugama.
Sve ovo omogućava kontrolisanu i udobnu vožnju.
Kako prepoznati istrošene amortizere tokom vožnje? Ako pritisnete kočnicu i postoji prepoznatljivo spuštanje nosa vozila, imate problem.
To je jasan znak da su pomenuti delovi istrošeni, a opasna nuspojava je povećanje zaustavnog puta pri kočenju (do 20 odsto), piše
Revijahak.
Isto važi i kada posle snažnog dodavanja gasa dođe do većeg spuštanja zadnjeg dela automobila.
Istrošeni amortizeri gube svoju funkciju, što dovodi do poskakivanja vozila na neravninama (vozilu je potrebno više vremena da se "smiri" nakon prelaska preko neravnine).
Poskakivanje vozila dovodi do oštećenja guma, zbog čega gume mogu da puknu ili postanu neefikasne prilikom akvaplaninga, tj. vožnje po mokrom kolovozu.
Znak istrošenosti je i promena ponašanja vozila u krivinama, odnosno pojačano naginjanje ili čak nekontrolisano ljuljanje. Jedan od simptoma su vibracije na volanu, čak i na glatkom putu.
Zveckanje ili metalni udarci se takođe mogu čuti kada su amortizeri istrošeni. Konačno, tu je i nestabilnost automobila pri velikim brzinama.
Sve ovo zahteva posetu mehaničaru koju ne bi trebalo da odlažete i vozite sa ovim simptomima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 7
Pogledaj komentare