Istorija Volkswagenovog najpopularnijeg modela, Golfa, takođe je istorija razvoja električnog pogona.
Originalni Golf debitovao je 1974. godine. Dve godine kasnije, proizvođač iz Volfsburga je predstavio dve nove verzije, legendarni sportski GTI, ali i električni Golf.
Ovo eksperimentalno vozilo korišćeno je za istraživanje pogona električnih automobila nakon naftnog šoka 1973. godine i rasta cena goriva. Proizvedeno je samo nekoliko primeraka.
Međutim, Volkswagen taj projekat nije zatvorio u fioku. Vratio se električnom Golfu 1981. godine pod imenom CityStormer, koji je razvijen u saradnji sa dobavljačem električne energije RWE.
Proizvedeno je i korišćeno oko 25 vozila u voznom parku kompanije RWE, sa olovnim akumulatorima ukupnog kapaciteta 11,4 kWh, što je bilo dovoljno za oko 60 km autonomije.
Automobil je bio težak oko 1.500 kg, 600 kg više od standardnog Golfa I, a njegov elektromotor, postavljen napred, razvijao je samo 22 KS. Dovoljno za maksimalnih 95 km/h, do kojih je stizao za 13 sekundi.
Posle prve generacije Golfa, Volkswagen je eksperimentisao sa električnim pogonima sve do treće generacije. Onda je stao, do Golfa 6, pa Golfa 7 pa električnog kompakta ID.3.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Milioni stanovnika Nemačke, a samim tim i oko 800 hiljada Srba, koji tamo žive i rade ili su ostvarili pravo na penziju, mogli bi da se nađu u velikim problemima i to ne svojom krivicom, već zaslugom političara.
FBI je uhapsio 28-godišnjeg Anasa Saida iz Teksasa, koji je osumnjičen da podržava ISIS i da je planirao teroristički napad u Americi po uzoru na 11. septembar. 2001. godine, kada je izvršen jedan od najvećih napada svih vremena na američkom tlu.
Snimatelj koji je radio na brodu televizijskog kanala Nacionalna geografija, pronašao je u jugozapadnom Pacifiku najveći koral ikada otkriven, koji je prema opisima veći od plavog kita, preneo je danas BBC.
Entuzijasti često sklapaju kreacije koje podsećaju na superautomobile, ali nisu baš "original" jer im fale delovi. Ipak, s vremena na vreme na internetu se pojavi poneki "dragulj" poput ovog.
U ovim ekskluzivnim intervjuima iz BBC arhive, Frensis Ford Kopola opisuje kako je u njegovom remek-delu "Kum” prikazao zamršenu mrežu uticaja, manipulacije i nasilja koji su činili temelje organizovanog kriminala i pokazao kako je to odražavalo položaj SAD.
Komentari 14
Pogledaj komentare